جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/05/03 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3370

 كوتاه و خواندني  

مديرکل صادرات و واردات:
ثبت سفارش واردات خودرو متوقف نشده است
مديرکل صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت گفت: ثبت سفارش واردات خودرو متوقف نشده است و عده اي سعي دارند تا فضاي واردات خودرو را به هم بريزند.
حميد صافدل در گفت وگو با فارس، در پاسخ به اين سوال که آيا ثبت سفارش واردات خودرو متوقف شده است؟ اظهار داشت: خير، ثبت سفارش واردات خودرو در حال انجام است و من نمي دانم که چرا بعضي ها دوست دارند تا فضاي واردات خودرو را به هم بريزند از قول وزارت صنايع اعلام مي کنند که تعرفه واردات خودرو تغيير مي کند.
هيچ بحثي در خصوص تغيير تعرفه خودرو مطرح نبوده است
وي در واکنش به اين سوال که آيا امکان تغيير تعرفه خودرو وجود دارد؟ با بيان اينکه وزير صنايع و رييس سازمان توسعه تجارت امکان تغيير تعرفه واردات خودرو را تکذيب کرده اند، اظهار داشت: هيچ بحثي در خصوص تغيير تعرفه خودرو در سال جاري مطرح نبوده است. شايد برخي بنا به ضرورت هايي ايده هايي در خصوص کاهش تعرفه داشته باشند اما حداقل در خصوص افزايش تعرفه خودرو هيچ بحثي مطرح نبوده است. مديرکل صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت گفت: موضوع رسمي هيچ کدام از جلسات کميسيون  ماده يک از ابتداي سال تاکنون درباره تغيير تعرفه واردات خودرو نبوده است.
مناطق آزاد هم ثبت سفارش مي کنند
صافدل درباره تفويض اختيار ثبت سفارش واردات کالاها به مناطق آزاد ضمن تاييد آن اظهار داشت: اين بدان معناست که از مناطق آزاد هم مي توان ثبت سفارش کرد با توجه به اينکه ورود کالا به مناطق آزاد نيازي به ثبت سفارش ندارد، اما مناطق آزاد اين امکان را پيدا کردند به تجار در مناطق آزاد براي ورود کالا به سرزمين اصلي ثبت سفارش کنند.
وي يادآور شد: آنها قبلا بايد به خارج از منطقه براي ثبت سفارش مي آورند که امروز اين امکان به وجود آمده تا در خود منطقه بتوانند ثبت سفارش کنند. 
 
رييس کل بانک مرکزي بروز مشکل در پرداخت تسهيلات مسکن مهر را تکذيب کرد
رييس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه هم اکنون مشکلي در پرداخت تسهيلات مسکن مهر وجود ندارد، گفت: پرداخت اين نوع تسهيلات متناسب با جذب منابع اختصاص مي يابد. محمود بهمني در گفت وگو با مهر درباره روند پرداخت تسهيلات مسکن مهر و ميزان اعتبارات در نظر گرفته شده توسط بانک مرکزي در اين خصوص گفت: وزارت مسکن و شهرسازي زمين مسکن مهر را براي احداث آماده مي کند و آن را متناسب با پيشرفت فيزيکي کار به متقاضيان ارائه مي کند. رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه تاکنون 35 هزار ميليارد ريال به مسکن مهر اختصاص يافته است، تصريح کرد: اين رقم حتي قابل افزايش است و متناسب با جذب منابع، تخصيص ها نيز صورت مي گيرد. وي با تاکيد بر اينکه افزايش رقم مذکور تا 50 هزار ميليارد ريال را پيش بيني کرديم، اظهارداشت: تسهيلات متناسب با پيشرفت فيزيکي کار پرداخت مي شود. به گفته بهمني در بخش تسهيلات مسکن مهر اصلا مشکلي وجود ندارد و فقط مسئله جذب آن مطرح است، زيرا جذب تمام اين ارقام به سرعت امکان پذير نيست. به عنوان نمونه، جذب 20 هزار ميليارد ريال طي يک سال و با سرعت امکان پذير نيست. وي خاطرنشان کرد: رقم مذکور به مرور زمان جذب مي شود و بين سال هاي مختلف تقسيم مي شود.
 
دليل خاموشي هاي پراکنده در تهران اعلام شد
 
مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ دليل برخي خاموشي هاي پراکنده در سطح تهران را مشکلات جزئي نظير فرسودگي شبکه ها عنوان کرد.
سعيد مهذب ترابي در گفت وگو با مهر گفت: با افزايش گرماي هوا مصرف مشترکان به طور طبيعي بالا مي رود و گرماي هوا نيز محدوديت هايي را به لحاظ فني براي ظرفيت تاسيسات صنعت برق ايجاد مي کند; به اين معنا که راندمان نيروگاه ها به طور طبيعي کاهش مي يابد. در اين صورت، ممکن است خاموشي هايي به صورت پراکنده و جزئي در سطح شهر ظهور کند.مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ افزود: در نقاطي از شهر تهران که مصرف افزايش يافته و يا مشکلاتي به علت فرسودگي شبکه ايجاد شده باشد خاموشي ها به صورت معمول محدود و پراکنده رخ مي دهد که در حد استاندارد است اما همکاران صنعت برق بلافاصله در اکيپ هايي به محل اعزام شده و اين مشکلات و خاموشي هاي جزئي را برطرف مي کنند.وي ضمن تشکر از مردم به خاطر همکاري مطلوب با صنعت برق، تصريح کرد: به دليل افزايش مصرف، تقاضاي ما از مردم اين است که در يک ماه آينده با صرفه جويي هاي خود پايداري بيشتر شبکه سهيم شوند.مهذب ترابي با اشاره به ادامه توزيع گسترده لامپ کم مصرف در سطح شهر تهران، خاطرنشان کرد: هم اکنون لامپ هاي کم مصرف از طريق فروشگاه هاي شهروند، اتحاديه هاي امکان و محلي و ميادين ميوه و تره بار به مصرف فروخته مي شود، ضمن اينکه طرح خانه به خانه توزيع لامپ هاي کم مصرف نيز همچنان ادامه دارد. به هر حال، انتظار ما از مردم هوشمند تهران اين است که مصارف بهينه را در زمان پيک بار فراموش کنند. وي خاطرنشان کرد: بررسيهاي شرکت توزيع برق تهران نشانگر اين است که مصرف خصوصا در بخش خانگي به شدت کاهش يافته که دليل آن استفاده از لامپ هاي کم مصرف و صرفه جويي است، ضمن اينکه تقاضاي ما از مشترکان بخش تجاري کنترل مصرف و عدم استفاده گسترده از کولرهاي گازي براي مکان هاي با متراژ پايين است.

رييس کميسيون اقتصادي مجلس:
قانون تسهيلات بانکي تغيير مي کند
رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اعلام حمايت از مصوبه اخير شوراي عالي پول واعتبار گفت: اين کميسيون طرحي را در دستور کار دارد که در صورت تصويب آن در صحن علني مجلس، نحوه ارائه تسهيلات بانکي و چگونگي بازپرداخت آن تغيير خواهد کرد. ارسلان فتحي پور در گفت وگو با ايرنا افزود: از اولويت هاي راهبردي کميسيون اقتصادي مجلس، اصلاح نظام پولي و بانکي است و به همين منظور در حال بررسي طرحي است تا بتواند قانون متقن پولي و بانکي را تنظيم کند. وي ادامه داد: در اين طرح، شرايط و شاخص هاي چگونگي دريافت تسهيلات و بازپرداخت و اصول آن مورد بررسي قرار مي گيرد. نماينده کليبر و هوراند با اشاره به اينکه نظر کميسيون، تسهيل و ساده سازي شرايط اخذ تسهيلات و بازپرداخت آن است، افزود: طي نامه اي از رييس جمهوري نيز خواسته شده است تا نظرات خود را براي بررسي در اين طرح به کميسيون ارائه دهد. فتحي پور با ابراز خرسندي از تشکيل مجدد شوراي پول و اعتبار گفت: اين اقدام را به فال نيک گرفته و اميدواريم مشکلات پولي و بانکي از طريق اين شورا حل و فصل شود. وي اضافه کرد: واقعيت آن است که در برخي موارد، بانک ها نمي توانند مطالبات خود را وصول کنند و مشکلات قانوني وجود دارد. براي مثال فردي که ملکي را براي ضمانت در قبال اخذ تسهيلات به بانک سپرده است، اگر آن ملک در رهن بانک باشد و بخواهد براي آن اجرائيه صادر کند چهار تا پنج سال زمان مي برد و به فوريت اجرا نمي شود و اين نيازمند اصلاح است. 

قيمت  نفت به مرز 67 دلار رسيد
به دنبال افزايش اميدواري ها نسبت به شرايط اقتصادي آمريکا، قيمت جهاني نفت رشد نسبي داشته است. به گزارش رويترز، قيمت هر بشکه نفت سبک آمريکا در بازار نيويورک براي تحويل در ماه سپتامبر با 31 سنت کاهش به 66/85 دلار رسيد.  قيمت نفت طي دو هفته اخير حدود 9 دلار رشد داشته است. به اعتقاد کارشناسان انرژي، بهبود نسبي شرايط اقتصادي آمريکا تاثير زيادي در افزايش قيمت نفت داشته است. جرارد ريگبي کارشناس ارشد انرژي استراليا در اين باره گفت، البته تقاضاي واقعي انرژي هنوز رشد چنداني نداشته است. تنها اميدواري سرمايه گذاران نسبت به بهبود اوضاع اقتصادي جهان و کاهش ارزش دلار تاثير زيادي در افزايش قيمت نفت داشته است. شاخص داوجونز آمريکا نيز 2/1 درصد افزايش يافت و براي نخستين بار از ژانويه به بيش از 9 هزار واحد رسيد.

وزير اقتصاد:
هر بشکه نفت ايران حداقل با قيمت 53 دلار صادر شد
وزير اقتصاد اعلام کرد: عملکرد قيمتي صادرات نفت ايران در 3 ماهه نخست امسال حداقل 53 دلار براي هر بشکه بوده است.سيدشمس الدين حسيني اظهار داشت: در قالب برنامه پنجم براي توانمندسازي بخش خصوصي راهکارهاي متنوعي در نظر گرفته شده است و به عنوان مثال تلاش شده است با استفاده از منابعي که دولت براي اجراي طرح هاي زيربنايي و عمراني استفاده مي کند، بخش خصوصي در زمينه اجراي اين طرح ها فعال شود يا بازپرداخت وام هايي که در اختيار شرکت هاي دولتي براي اجراي پروژه ها قرار داده شده است، براي فعال کردن توسط بخش خصوصي اختصاص يابد. وي اضافه کرد: يکي از نکاتي که در برنامه پنجم دنبال خواهد شد تقويت جذب منابع مالي خارجي است که بر اين اساس در وزارت اقتصاد براي بهبود فضاي کسب و کار که لازمه جذب سرمايه گذاري خارجي است پيش بيني هايي انجام گرفته است و همانطور که ساز و کارهايي براي تشويق صادرات غيرنفتي در نظر گرفته شده است مکانيزم هايي را نيز براي تشويق جذب سرمايه گذاري خارجي پيش بيني مي کنيم. وي به پرداخت 70 درصدي تخصيص ها از خزانه اشاره کرد و گفت: طي چهار ماه گذشته مجوزي براي تاسيس بانک خصوصي صادر نشده است اما تقاضاي 4 بانک در شواي پول و اعتبار درحالي بررسي است که با اولويت رسيدگي خواهد شد. حسيني گفت: روند تورم در چهارماه گذشته رو به نزول است و تورم در ماه خرداد نسبت به ماه مشابه سال قبل 14/5 درصد بوده که کاهش متوسط تورم کل سال را در پي دارد. وي با بيان اينکه براي ورود بانک ها به بورس، 10 هزار نفر ساعت کار کارشناسي انجام شد، اظهار داشت: شرکت بورس شرايط هر بانکي را نسبت به بانک قبلي براي پذيرش در بورس سخت تر کرد که ما نيز از آن حمايت مي کنيم چراکه بازار سرمايه براي رعايت حقوق سهامداران بايد بازار محکمي باشد. وزير اقتصاد به آماده شدن اساسنامه بيمه ها براي واگذاري در بورس اشاره کرد و گفت: شرکت هاي بيمه بايد شرايط شرکت بورس را براي پذيرش کاملا احصا کنند و اميدواريم شرکت هاي بيمه البرز، آسيا و دانا در تابستان جاري وارد بورس شوند و سهم صنعت خدمات مالي در سبد دارايي هاي بورس افزايش بيايد. وي تصريح کرد: عملکرد قيمتي صادرات نفت ايران در 3 ماهه نخست امسال 53 دلار براي هر بشکه بوده است. حسيني به لايحه هدفمندکردن يارانه ها به عنوان يکي از مهمترين تصميمات اقتصادي کشور اشاره کرد و گفت: در مورد اولويت اتخاذ اين تصميم بين مجلس و دولت اشتراک نظر وجود دارد و چهارچوب ها نيز مورد توافق دولت و مجلس است .

وي با اشاره به تفاهم دولت و مجلس درباره بسياري از جزييات اين لايحه گفت: موضوعاتي وجود دارد که نيازمند گفت و گوي بيشتر است و تفاهم شد که با درخواست دولت در مورد شيب افزايش قيمت ها و جامعه هدف با پرداخت يارانه ها در کميسيون ويژه طرح تحول بررسي بيشتري انجام شود کما اينکه بسياري از مصوبات کميسيون با وجودي که با نظر دولت متفاوت بود اما دولت آن را به عنوان يک نظر جامع تر پذيرفت.
وزير اقتصاد با بيان اينکه تلاش مي کنيم با استفاده از مکانيزم هاي تخصيص هزينه ها را متناسب با درآمدها پرداخت کنيم افزود: اگر به تنگنا برخورد کنيم از مکانيزم پيش بيني شده اصلاح بودجه ا ستفاده خواهيم کرد.
وي در پاسخ به سوال فارس درباره عملکرد وزارت اقتصاد در خصوص آزاد کردن دارايي هاي بلوکه شده کشور در بانک هاي انگليس اظهار داشت: در سطح بنگاهي وزارت اقتصاد مسئول است و همکاران ما در بانک ملي دعاوي حقوقي لازم رادر اين خصوص طرح کرده اند ضمن اينکه به لحاظ حقوقي رفتار انگليسي ها بي اساسي و غيرقابل توجيه است و بيشتر نقش يک گروکشي سياسي را دارد که بي اثر خواهد بود.
حسيني اضافه کرد: فضاي مبادلات پولي و بانکي نسبت به گذشته بهتر شده است و در عين حال کشورهايي که نسبت به اقتصاد و مردم ايران جفا کرده اند پاسخ اين جفا را خواهند ديد ضمن آنکه قطع و کاهش ارتباط اقتصادي با اقتصاد 70 ميليون دلاري و بسيار خوش حساب ايران قطعا براي کشوري که رابطه خود را کاهش مي دهد هزينه بيشتري دارد.

 


 
 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش