جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/05/07 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3374

 ژن تنبل عامل ماجراجويي در انسان است!  

محققان دانشگاه براون بر اساس مطالعات خود اعلام کردند حضور ژني کم کار در غشر پيشاني مغز عامل افزايش ريسک پذيري و ماجراجويي در انسان است.
به گزارش  مهر، محققان اعلام کردند ميزان ريسک پذيري افراد در انتخاب و پاسخگويي به موارد مختلف در زندگي روزمره به ميزان دوپامين شيميايي بستگي دارد که در منطقه مربوط به پاسخگويي در مغز وجود دارد.
ژني به نام COMT کد ژنتيکي آنزيمي است که توانايي تجزيه دوپامين را درغشاي پيشاني مغز دارد. افرادي که از نسخه هاي کم کار COMT برخوردارند از دوپامين بيشتري در منطقه پيشاني مغز بهره برده و اين امر توانايي فرد را در ذخيره سازي چندين نظريه در مغز را در مدتي کوتاه افزايش مي دهد.
به منظور مشاهده تاثير اين ژن در تصميم گيري افراد، محققان دانشگاه براون آزمايشي را براي گروهي از داوطلبان تشکيل دادند. در اين آزمايش فرد بايد براي متوقف کردن يک تايمر از شيوه هاي تصميم گيري متفاوتي استفاده مي کرد. نتايج نشان داد افرادي که در تغيير دادن و بهبود دادن شيوه هاي تصميم گيري خود ريسک پذيري بالاتري دارند از نسخه کم کار ژن COMT در مغز خود برخوردار هستند.
بر اساس گزارش نيوساينتيست، براساس اين مشاهدات محققان نتيجه گيري کردند سطوح بالاي دوپامين در بخش غشاي پيشاني مغز و حضور ژنهاي کم کار COMT مي تواند عامل ماجراجو بودن افراد به شمار رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان