جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/05/07 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3374

  ليگ برتر درسايه وحشت از هواپيما!!! 

  سوانح هوايي اخير و افزايش تعداد قربانيان مسافران هوايي، بخش قابل توجهي از پيکره ورزش را تحت الشعاع قرار داده و شروع ليگ برتر فوتبال را با افزايش سفرهاي زميني تيم   ها مترادف کرده است.
 چنانکه بسياري از بازيکنان حاضرند رنج و خستگي سفرهاي زميني را به جان بخرند و حتي تعدادي از آنها معذور بودن از مسافرت هوايي را به عنوان يکي از پيش شرط  هاي قرارداد خود عنوان کرده اند. در اين رابطه بازيکن بوسنيايي که مشغول مذاکره با فولاد خوزستان بود و به توافق اوليه هم دست يافته بود پس از شنيدن خبر سقوط هواپيماهاي ايران حاضر به ادامه مذاکرات براي رسيدن به توافق نهايي نشد و قيد حضور در ليگ برتر ايران را زد.2 اتفاق و سانحه هوايي که منجر به از دست رفتن جان 195 نفر شد تعداد کنسلي سفرهاي هوايي را به حد فزاينده اي افزايش داده و اين روزها اغلب فوتباليست ها براي حفظ جان خود سفرهاي زميني را ترجيح مي دهند. براي آنها ديگر به موقع رسيدن و داشتن زمان کافي براي استراحت مهم نيست.
 ما مي ترسيم
 استقلال اهواز اولين تيم ليگ برتري است که به طور جدي جايگزين کردن سفرهاي زميني به جاي مسافرت هاي هوايي را بررسي مي کند. عبدالحميد رمضاني، سرپرست اين تيم از ترديد و امتناع اغلب بازيکنان استقلال اهواز از سفر با هواپيما صحبت مي کند: پس از دومين سانحه هوايي که رخ داد چند بازيکن استقلال اهواز به طور همزمان و هماهنگ اعلام کردند، ترجيح مي دهند از اين پس با سفرهاي زميني تيم را همراهي کنند. شخصا به آنها حق مي دهم. خود من به دليل پستي که دارم همواره مسير تهران- اهواز را با پروازهاي هوايي طي مي کنم و ترس و دلهره عجيبي دارم.
 سرپرست استقلال اهواز از راهکارهاي باشگاه متبوعش در جهت حفظ امنيت جاني بازيکنان مي گويد: جلسات متعددي را با حضور مديرعامل باشگاه برگزار کرديم و به اين نتيجه رسيديم که انتخاب مسير ريلي و سفر با قطار بهترين راهکار است. چند روز پيش وقتي در تهران بودم با وحيد هاشميان و جواد نکونام صحبت مي کردم و نکته جالب از زبان آنها اين بود که در اسپانيا و آلمان به رغم امنيت بالاي پروازها اغلب تيم ها با قطار مسافرت مي کنند. ما انتخاب مسير ريلي را با جديت دنبال مي کنيم .
 هواپيماهرگز!
از سوي ديگر، تعدادي از بازيکنان هم که پيش از اين از مسافرت هاي هوايي هراس داشتند، ديگر حاضر نيستند حتي از پلکان هواپيما بالا بروند آنچه مي تواند در آستانه آغاز ليگ نهم، فوتبال ايران را با چالش جدي مواجه مي کند.سهراب انتظاري، بازيکن فصل پيش راه آهن است که عدم موافقت مسئولان باشگاه راه آهن با مسافرت هاي زميني را دليل اصلي جدايي خود و پيوستن به شهرداري تبريز مي داند: فصل پيش به  دليل ترس از پرواز در سفرها با ماشين، راه آهن را همراهي مي  کردم.پس از اتفاقات اخير از باشگاه خواستم عدم سفر با هواپيما را در يکي از بندهاي قرارداد من بگنجاند که مورد موافقت قرار نگرفت. انتظاري حتي بازي در ليگ دسته اول را به بازي در ليگ برتر با سفرهاي هوايي ترجيح داده است.
قلعه نوعي تاييد کرد
آخرين واکنش نسبت به وقايع و اتفاقات هوايي اخير از سوي مديران باشگاه سپاهان ديده مي شود در حالي که قرار بود سپاهان و ابومسلم ديروز در ديداري دوستانه به مصاف هم بروند باشگاه سپاهان طي تماسي با مسئولان باشگاه ابومسلم به دليل سانحه اي که چند روز پيش در فرودگاه مشهد رخ داد، انصراف خود را از اين سفر اعلام کردند. اين نکته اي است که قلعه نوعي در مصاحبه اش آن را تاييد مي کند.از چهره هاي سرشناسي که به وحشت از سفر با هواپيما شهره اند مي توان از علي پروين، صمد مرفاوي و عليرضا نيکبخت  نام برد; آنها اما اين روزها اکثر بازيکنان و مربيان ليگ برتري را کنار خود مي بينند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان