جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/12/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3545

 مديرگروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خبر داد:
 مراسم رونمايي از دانشنامه سيره نبوي(ص) 

مديرگروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه   گفت: مهمترين ويژگي دانشنامه سيره نبوي(ص) رويکرد علمي و نقادانه و جامعيت آن در مسائل مربوط به سيره پيامبر گرامي اسلام(ص) است.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام  والمسلمين دکتر محمدرضا هدايت پناه، با بيان سابقه تاسيس گروه تاريخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از سال 1371 تاکنون، عمده فعاليت پژوهشي اين گروه را مربوط به سال 1376 به بعد دانسته و گفت: حاصل فعاليت اين گروه تا به امروز، بيش از 37 جلد کتاب، 85 مقاله علمي- پژوهشي، 12 همايش و نشست علمي، انتشار 2 ويژه نامه علمي و کسب جوايز و رتبه هاي برتر جشنواره هاي مختلف علمي در کشور بوده است.
دکتر هدايت پناه افزود: اين گروه در راستاي اهداف و رسالت هاي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بر آن بوده است تا از تمام ظرفيت هاي حوزوي و دانشگاهي در زمينه تاريخ اسلام استفاده نموده و از اين رو پيوسته با اساتيد و صاحب نظران حوزه و دانشگاه و مراکز مهم وابسته به اين دو نهاد در تعامل بوده است.
وي سياست کلي اين گروه را تلاش جهت رفع خلا»هاي موجود در زمينه تاريخ اسلام دانست و افزود: «به طور کلي بيشترين توجه و فعاليت هاي اين گروه مشتمل بر دو بخش است. بخش اول پژوهش هاي مربوط به سيره نبوي(ص) است که اين دانش و توجه به آن در يکي از سفرهاي مقام معظم رهبري به قم مورد تاکيد ويژه ايشان قرار گرفته است. دومين بخش نيز تاريخ تشيع و اهل  بيت(ع) بوده است.
مديرگروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه مهمترين طرح هاي پژوهشي مربوط به بخش اول را نقد و بررسي منابع سيره نبوي(ص)، رويکرد الصحيح به سيره نبوي(ص) ، دولت رسول خدا(ص) ، پژوهشي در سيره  نبوي، حديث برابري در سيره نبوي، «مناسبات مهاجرين و انصار و... اعلام کرد که منتشر و به جامعه علمي عرضه شده است. دکتر هدايت پناه همچنين به انتشار چاپ ششم کتاب تاريخ تشيع در دو جلد اشاره کرد که به عنوان يکي از منابع درسي حوزه و دانشگاه مورد استفاده قرار گرفته است.
عضو هيات علمي گروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در ادامه از برگزاري همايش آسيب شناسي سيره معصومان(ع) در سال آينده خبر داد و گفت: در سال جاري با همفکري برخي از اساتيد و مديران گروه هاي تاريخ مراکز دانشگاهي و حوزوي کشور، محورهاي اين همايش و جزييات برگزراي آن تدوين شده است که ازجمله نتايج اين همايش تاليف چند جلد کتاب، 2 ويژنامه علمي و نيز تدوين يک متن درسي پيرامون آسيب شناسي پژوهش در تاريخ معصومان خواهد بود که اين امر گام مهمي در مطالعات تاريخ معصومان به شمار مي رود.
وي ضمن بيان ويژگي هاي دانشنامه سيره  نبوي(ص) که در اين گروه درحال تدوين و انتشار است، پرداخته و اظهار داشت: با توجه به اينکه تاکنون کتاب هاي منتشره پيرامون سيره نبوي(ص) از جامعيت لازم برخوردار نبوده و بيانگر تمامي زواياي سيره پيامبر گرامي اسلام(ص) نمي باشند، مهمترين ويژگي  اين دانشنامه را رويکرد علمي و نقادانه وجامع بودن آن در زمينه مسائل و اطلاعات مربوط به سيره نبوي(ص) دانست. دکتر هدايت پناه افزود: تاليف اين دانشنامه از سال 1380 آغاز شده و امروز پس از گذشت 8 سال، 4 جلد از آن تدوين شده است. بنابر اعلام وي دانشنامه سيره نبوي(ص) در قالب 15 جلد انتشار خواهد يافت که به 5 بخش تقسيم مي شود.
وي همچنين به تخصص و تجربه فعاليت هاي علمي حوزوي و دانشگاهي شوراي علمي و مولفان اين دانشنامه اشاره کرده و از حجت الاسلام  والمسلمين رسول جعفريان به عنوان نخستين سرپرست علمي و سرويراستار آن نام برد. دکتر هدايت پناه در پايان از برگزاري مراسم رونمايي از اين دانشنامه در روز چهارشنبه 88/12/12 از ساعت 9 الي 12 در مدرسه دارالشفا» قم خبر داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
آزمون و سنجش
دريچه هنر
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه