جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/12/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3545

  تشريح عملکرد و ارائه برنامه هاي آتي ستاد بازسازي عتبات عاليات 

رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات گفت: اجراي توسعه صحن حضرت علي (ع) پرهزينه ترين پروژه بلند مدت ما به حساب مي آيد که هزينه اي بالغ بر 800 ميليارد تومان براي آن پيش بيني کرده ايم.
 نشست خبري در خصوص تشريح عملکرد و ارائه برنامه هاي آتي ستاد بازسازي عتبات عاليات  با حضور حسن پلارک رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات برگزار شد.
پلارک ضمن بيان مطلب فوق اظهار داشت: تقويت فرهنگ ولايي و توسعه فرهنگ ائمه در جوامع بشري از ارزش و منزلت والايي برخوردار است. همچنين حفظ شعائر اسلامي و احترام و تکريم مقام ائمه اطهار از ديگر وظايف ما به شمار مي رود.
وي افزود: در ستاد بازسازي عتبات عاليات دو وظيفه اصلي را برعهده داريم که مي توان به جذب و دريافت نذورات، هداياي مردم و سازماندهي و هزينه کرد مناسب نذورات مردمي اشاره کرد.
رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات خاطرنشان کرد: جذب و دريافت نذورات مردمي به دو روش صورت مي گيرد که در روش اول مردم نذورات خود را به طور عام در اختيار ما قرار مي دهند و تصميم گيري هزينه کرد آن برعهده ما است و در روش دوم مردم نذورات خاصي دارند که بايد در جاي خاص خود هزينه شود.
وي عنوان کرد: براي هزينه کرد مناسب با يک رويکرد مديريتي همراه با کار علمي، مهندسي و ماندگار در داخل کشور عراق و شهرهاي مذهبي عراق همچون نجف اشرف، کربلاي معلي، کاظمين، سامرا و کوفه انجام مي شود.
پلارک اظهار داشت: براي هزينه کرد در داخل کشور عراق با چند گروه هماهنگي مي کنيم که مي توان به متوليان حرم شرفين، ديوان وقف شيعي عراق، وزارتخانه هاي مرتبط و مراجع تقليد و نمايندگان آنها اشاره کرد.
وي عنوان کرد: پروژه ها به چند دسته تقسيم مي شوند که شامل پروژه هاي اولويت دار کوتاه مدت و فوري، پروژه هاي ميان مدت و متوسط و پروژه هاي بلند مدت و طولاني است.
رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات تصريح کرد: در جهت اجراي پروژه هاي کوچک (کوتاه مدت و ضروري) بيش از 93 پروژه را به اتمام رسانده ايم. همچنين طرح هاي ميان مدت را تا يک سال و يا يکسال و نيم آينده به اتمام خواهيم رساند.
وي عنوان کرد: اجراي توسعه صحن حضرت علي(ع) در نجف به نام صحن حضرت زهرا(س) نامگذاي شده است. اين صحن يکي از بزرگترين پروژه هاي عمراني در حرمين تا اين لحظه محسوب مي شود.
پلارک اظهار داشت: اين پروژه به متراژ 198 هزار مترمربع زيربنا در غرب حرم حضرت علي(ع) اجرا خواهد شد که ظرفيت پذيرش آن به 10 برابر افزايش پيدا خواهد کرد.
وي افزود: اين پروژه در چند مرحله اجرايي مي شود که شامل آماده سازي زمين و برداشتن موانع، طراحي و اجرا است. خوشبختانه مرحله اول تا 100 درصد انجام و در مرحله دوم طراحي آن توسط استاتيد مربوطه در تهران محقق شده و الان آماده اجراي عمليات است.
به گفته وي اين طرح به مرحله اي رسيده که فاز اول آن را مي توان اجرا کرد.
رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات تصريح کرد: در حال رايزني و انتخاب اکيپ هاي اجرايي هستيم و براي تامين اعتبار اين طرح نياز به يک گام بزرگ و ارزشمند شيعيان ايراني و عاشقان اهل بيت خارج از کشور هستيم.
وي يادآور شد: توسعه حرم مطهر در کربلاي معلي از ديگر اقداماتي است که انجام خواهيم داد. همچنين اين حرکت را در سامرا هم محقق مي کنيم و شروع آن از نجف اشرف است.
پلارک اظهار داشت: پروژه توسعه صحن حضرت علي(ع) را 36 ماه تعريف کرده ايم و به دليل هزينه هاي سنگين آن از مردم درخواست کرده ايم تا 36 ماه به صورت اقساط از طريق بانک صادرات با ما مشارکت کنند.
وي عنوان کرد: با بانک صادرات تفاهم نامه اي امضا کرده ايم و اين بانک با افتتاح حساب 110 اعلام آمادگي کرده تا براي هر ايراني حسابي را افتتاح کنند و بر اساس آن حداقل يک هزار تومان ماهانه با اقساط 36 ماهه به اين حساب پول واريز کنند.
رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات تصريح کرد: در جهت تامين هزينه پروژه توسعه صحن حضرت علي(ع) به سراغ دولت ايران و عراق نرفته ايم اما دولت عراق هزينه هتل ها و اماکني را که در مسير پروژه بوده را يک جا پرداخت کرده که بالغ بر 20 ميليون دلار است.
وي افزود: خواهش ما از مسئولان و مديران تشويق و ترغيب مردم در مشارکت اين پروژه است که اميدواريم با اطلاع رساني مناسب بتوانيم پروژه ها را به نتيجه برسانيم.
پلارک اظهار داشت: طرح اقساط 36 ماهه از اربعين امسال آغاز شده و آمادگي بانک صادرات روز به روز بيشتر مي شود. همچنين شيعيان خارج از کشور نذورات غيرنقدي خود را مي توانند به کنسول گري ها و رايزنان فرهنگي کشورشان ارائه کنند و نذورات نقدي خود را به شماره حساب 77001 بانک سپه، شعبه قلهک، کد 251 واريزکنند. وي درخصوص پروژه ضريح حضرت ابوالفضل(ع) گفت: کليد کار پروژه خورده شده و هزينه هايي را هم در اين زمينه داشته ايم. در حال رايزني در جهت هماهنگي و واحد نمودن کارداريم به اين معنا که يا متولين آن ها را به کشور بياوريم و کار را به اتمام برسانيم و يا اينکه ما به آنجا برويم و کار را تکميل کنيم. البته در سفر آقاي لاجوردي سعي خواهيم داشت تا پايان امسال به مونتاژ ضريح بپردازيم. به هر حال يا کار را خودمان تمام مي کنيم و يا اينکه کار را مشارکتي داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
آزمون و سنجش
دريچه هنر
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه