جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/01/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3568

  معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي اعلام کرد:
 کاهش 42 درصدي حضور زائران در مشهد 

مشهد- خبرنگارآفرينش
 معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي از کاهش 42 درصدي تعداد زائران در نوروز 89 خبر داد و گفت:در حالي که امسال 30 درصد بيشتر از سال گذشته زمينه هاي حضور زائر را در مشهد فراهم کرديم اما عوامل مختلفي منجر به کاهش 42 درصدي زائر در مشهد شد.
سعيد حسين پور در گفتگو با خبرنگاران افزود:سال گذشته بيش از 6 ميليون و 800 هزار زائر به مشهد سفر کردند که اين رقم امسال به 4 ميليون و 100 نفر کاهش يافت.
وي عدم برنامه ريزي و ساز و کار اجرايي براي زائران را از جمله مشکلات پيش روي و عوامل کاهش زائر در مشهد عنوان کرد و گفت: بايد فعاليت هاي طولي گردشگري را در مشهد افزايش دهيم.
وي با بيان اينکه محدوديت هاي ترافيکي در مشهد از جمله مشکلاتي بود که زائران با آن مواجه بودند گفت:خيابان هاي منتهي به حرم مطهر تنها ظرفيت 35 هزار خودرو را دارد اما در ايام نوروز روزانه بيش از 70 هزار خودرو در اين معابر تردد داشتند که اين مسئله منجر به گره هاي ترافيکي شديدي در هسته مرکزي شهر بود.
وي ادامه داد:از 28 اسفند ماه تا 12 فروردين  بيش از 880 هزار خودرو به مشهد وارد شد.
وي با اشاره به اينکه طرح اعمال محدوديت تردد در اطراف حرم مطهر تنها، عاملي براي کنترل ترافيک بود گفت: هزينه هايي که شهرداري و سازمان هاي اجراکننده جهت اجراي اين طرح متحمل شدند بسيار بيشتر از وجهي بود که از زائران و مجاوران در اين محدوده دريافت شد.
وي افزود:در اين طرح 200 اتوبوس به صورت رايگان به زائران خدمات ارائه مي کردند همچنين راهنمايي و رانندگي نيز با حضور 600 نيرو به صورت شبانه روزي در اين محدوده خدمات کنترلي ارائه کرد.
وي همچنين با اشاره به اينکه عدم تعريض خيابان هايي مثل شيرازي نيز يکي از مشکلات ترافيکي در مشهد است گفت:تعريض اين خيابان با عزم استاني امکان پذير نيست و دولت مي بايست دراين زمينه سرمايه گذاري کند.
وي همچنين عدم برنامه ريزي مدون جهت آشنايي زائران و مسافران با اماکن سياحتي و زيارتي در مشهد را از ديگر مشکلات و دلايل کاهش زائر دانست و تصريح کرد:ما حتي در مشهد ساز و کاري جهت حرم شناسي نداريم و تنها در مجموعه توس فردوسي شناسي ارائه مي شود.
وي با بيان اينکه در حال حاضر زمان ماندگاري زائر در مشهد سه روز است گفت:تورهاي يک روزه مي تواند در ماندگاري زائر تاثير قابل توجهي داشته باشد.
وي عدم برنامه ريزي زائران جهت سفر به مشهد را نيز از ديگر مشکلات پيش روي صنعت گردشگري در اين کلانشهر دانست و گفت:زائران هيچ نظام تعريف شده  و مدوني براي سفر به مشهد ندارند.
وي ادامه داد:متاسفانه حتي برخي از زائران براي بازگشت خود از مشهد نيز برنامه ريزي ندارند.
وي با تاکيد براينکه سفر به مشهد و گردشگري در اين کلانشهر مي بايست قالب تعريف شده اي درآيد گفت: تاکنون در خصوص نظام گردشگري زيارت در ايران فعاليت هاي اساسي صورت نگرفته است.
حسين پور در پايان تصريح کرد: کاهش 28 درصدي تصادفات جاده اي در محورهاي منتهي به مشهد، تردد روزانه 90 رام قطار و روزانه 120 پرواز از فرودگاه مشهد را از جمله آمار مورد توجه در اين ايام است.
رييس سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي نيز در ادامه اظهار داشت:از امسال برگزاري جشنواره ها و نمايشگاه هايي مرتبط با صنعت گردشگري را در مشهد توسعه خواهيم داد.
محسن لشگري با بيان اينکه جشنواره ها و نمايشگاه ها در ماندگاري زائران تاثير قابل توجهي دارد گفت: امسال نيز مانند سال گذشته نمايشگاه سنگ هاي قيمتي که در ابتدا قرار بود در تهران برگزار شود را از هشتم ارديبهشت ماه در نمايشگاه بين المللي مشهد برگزار خواهيم کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه