جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/02/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3582

 ميز خبر  

سياست هاي اوباما در قبال ايران سازنده نيست 
گروه سياسي: يک هفته نامه غربي با بررسي سياستهاي آمريکا در قبال ايران و بويژه در موضوع هسته اي، اين سياستها را به کلي ناخوشايند و غير سازنده خواند. به گزارش مهر، فارين پاليسي در مطلب خود مي نويسد: دولت اوباما در حال انجام اقدامات عليه ايران است. به رغم اينکه ايران در سالهاي گذشته توانسته با وجود تحريم ها از اين فشارها عبور کرده و برنامه هسته اي خود را ادامه دهد و علاوه بر آن سايت هسته اي ديگري را نيز در قم راه اندازي کند دولت اوباما به يکباره "سخنان زشتي" را عليه تهران ايراد کرد.اين هفته نامه در ادامه به گزارش "رابرت گيتس" وزير امور خارجه آمريکا به کاخ سفيد درباره ناکارآمد بودن سياست هاي آمريکا عليه ايران اشاره مي کند و مي نويسد : برخي کارشناسان اين گزارش را يک بيدارباش براي آمريکا تلقي مي کنند و اين در حالي است که مشاور امنيت ملي کاخ سفيد گزارش گيتس را بخشي معمولي از يک گزارش هميشگي توصيف مي کند. در اين گزارش آمده است: وقتي از گيتس درباره تفاوت هاي ميان توانايي و تسليحات سوال مي شود وي مي گويد که توانايي دولت آمريکا در قبال ايران بسيار محدودتر از توانايي تهران در پيشبرد برنامه هسته اي خود است.اين هفته نامه در تحليل خود مي نويسد: آنچه مسلم است اين است که از بين بردن برنامه هسته اي از سوي دولت اوباما هنوز روي ميز نيست.

 ابطال گذرنامه زائران حامل مواد مخدر
قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در همايش تقدير از دست اندرکاران برگزاري حج گفت: گذرنامه زائران حامل مواد مخدر براي هميشه باطل مي شود.به گزارش فارس ، طاها طاهري ديروز در همايش تقدير از دست اندرکاران برگزاري حج در امر مقابله با خروج مواد مخدر که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد ، اعلام کرد: معضل مواد مخدر در برخي از حوزه ها چهره نظام را مورد تهديد قرار داده است و مناسک حج يکي از مواقفي است که حمل مواد مخدر توسط برخي از زائران مشکل آفرين شده است.وي با اشاره به آمار رسمي افراد معتاد در کشور، تصريح کرد: آمار افراد معتاد در کاروان هاي حج و زيارت به تبع تعداد افراد معتاد جامعه معادل آمار رسمي معتادان کشور است لذا تصميم گرفته شد که با زائران حامل مواد مخدر با شدت برخورد شود. در سال گذشته حاصل اين تصميم منجر به آن شد که تنها يک نفر توانست همراه با مواد مخدر وارد عربستان شود. قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به هماهنگي هاي کامل قضايي با مسئولان در امر برخورد با زائران حامل مواد مخدر يادآور شد: بايد به اين نکته نيز اشاره شود که تمام زائراني که سال گذشته به واسطه حمل مواد مخدر در مبادي پروازي کشور از خروج آنها براي انجام مناسک حج ممانعت به عمل آمد، به کلينيک هاي ترک اعتياد مراجعه کرده اند يعني سخت گيري ها در امر مبارزه با حمل مواد مخدر توسط زائران منجر به تلاش اين افراد براي بهبودي شده است.وي با اشاره به وجود قوانين سخت گيرانه در ستاد مبارزه با مواد مخدر براي برخورد با افراد حامل مواد مخدر، اظهار داشت: آنچه قانون براي اين افراد پيش بيني کرده ابطال دائمي پاسپورت است چرا که اين موضوع به حيثيت نظام بستگي دارد.طاهري خاطرنشان کرد: امسال براي کنترل بهتر و کامل تر تمام ايستگاههاي پروازي عمره به دستگاه "بادي اسنکر" مجهز شده اند تا اگر فردي مواد مخدر را بلعيده باشد نيز موفق به عبور از گيت هاي بازرسي نشود.
تاکيد ايران و عمان بر گسترش مناسبات پارلماني
گروه سياسي: در ديدار هيات گروه دوستي پارلماني ايران و عمان با رئيس مجلس شوراي عمان، بر گسترش مناسبات پارلماني دو کشور تاکيد شد.به گزارش فارس، در ديدار ديروز هيات گروه دوستي پارلماني ايران و عمان و حسين نوش آبادي سفير ايران در مسقط با رئيس مجلس شوراي عمان، دو طرف ضمن تاکيد بر گسترش روابط دوجانبه سياسي و اقتصادي، خواستار افزايش همکاري ها در زمينه مناسبات پارلماني شدند. العيسايي رئيس مجلس شوراي عمان در اين ديدار با اشاره به تاريخ و فرهنگ کهن ايران، سفر سلطان قابوس در سال گذشته به ايران را نشانه علاقه مقامات کشور عمان به گسترش روابط با جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: علاقه منديم روابط خود را علاوه بر زمينه هاي سياسي و فرهنگي در زمينه اقتصادي و پارلماني نيز گسترش دهيم. اميدوار رضايي رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و عمان که رياست اين هيات را عهده دار است در مورد اهداف اين سفر، گفت: با توجه به روابط ممتاز تاريخي و ديرينه ايران و عمان و علاقه دو کشور بر گسترش روابط و به منظور نزديکي هر چه بيشتر مجالس دو کشور، اين سفر صورت گرفته است.

  اقامت 5 ميليون ايراني در خارج از کشور 
گروه سياسي: معاون کنسولي، پارلماني و امور ايرانيان خارج کشور وزارت خارجه از تاسيس 12 خانه ايرانيان در سراسر جهان طي سال جاري خبر داد. به گزارش مهر، حسن قشقاوي شامگاه دوشنبه در نشست شوراي ايرانيان مقيم خارج آذربايجان شرقي، افزود: در اين راستا دو خانه ايرانيان در کشورهاي ترکيه و جمهوري آذربايجان تحت نظارت نهاد نمايندگي وزارتخارجه در شمالغرب کشور به زودي راه اندازي مي شود.وي تصريح کرد: اغلب خانه هاي ايرانيان در کشورهاي غربي، آسيائي و برخي هم در افريقا تاسيس خواهد شد.قشقاوي به اهتمام دولت در جذب ايرانيان مقيم خارج و صيانت از حقوق آنان تاکيد کرد و اظهار داشت: اغلب ايرانيان مقيم خارج دلبسته نظام بوده و هر کجاي دنيا ساکن باشند سفيران هويتي ايران اسلامي در خارج از کشورند.معاون وزير خارجه با اشاره به اينکه اغلب ايرانيان در سن بازگشت به کشور قرار دارند بسترسازي و تسهيل ورود آنان به موطن اصلي خود را بسيار ضروري خواند و بر لزوم رفع بروکراسي رايج اداري در اين زمينه تاکيد کرد.به گفته قشقاوي هم اکنون پنج ميليون ايراني در خارج از کشور حضور دارند که از نظر علمي، فکري و اقتصادي قطب و پتانسيل بسيار قابل توجهي به شمار مي روند.  وي در ادامه سخنان خود به پتانسيل بالاي آذري هاي مقيم خارج از کشور در حوزه هاي اقتصادي، تجاري و بازرگاني اشاره کرد و افزود: آذربايجان شرقي قطب سرمايه گذاري در ايران بوده و لازم است با برگزاري همايش هاي تخصصي از ظرفيت آذري هاي مقيم خارج به بهترين نحو استفاده شود.معاون وزير خارجه همچنين فعال کردن ديپلماسي اقتصادي در سفارتخانه هاي ايران در کشورهاي خارجي را امري ضروري خواند.  براساس اين گزارش، اولويت راه اندازي خانه ايرانيان در آن دسته از کشورهايي است که جمهوري اسلامي ايران در آنها سفارتخانه ندارد و مردم براي طرح و پيگيري مشکلات خود در اين مناطق با موانعي روبرو هستند.همچنين اين مراکز در کشورهايي که جمعيت زيادي از اتباع ايراني در آنها ساکن هستند و يا رفت و آمد ايرانيان به آنها زياد است نيز احداث مي شود. بر اين اساس، خانه ايرانيان يک تشکل مردم نهاد و فرادولتي است که به صورت هيات امنايي اداره مي شود و اعضاي هيات امنا در هر کشور را کارشناسان، صاحبنظران و خيرين ايراني در هر کشور تشکيل مي دهند.خانه ايرانيان به عنوان يک پل ارتباطي ميان اتباع ايراني خارج از کشور و مسئولان داخل  عمل مي کند و خواسته ها و مسائل نانوشته اي که بعضا در قانون مسکوت گذاشته شده يا متولي براي آنها مشخص نشده است را مطرح کرده و پيشنهادات اجرايي خود را تا به دست آمدن نتيجه مطلوب  پيگيري مي کند. 
 رئيس ديوان عالي:کسي نمي تواند به قاضي بگويد که چگونه راي دهد 
گروه سياسي:رئيس ديوان عالي کشوربا اعلام اينکه زيربناي استقلال قوه قضائيه علم القضا» و عدالت است، اظهارکرد:هيچ کس نمي تواند به قاضي بگويد که چگونه راي بدهد يا چگونه راي ندهد. به گزارش ايلنا،آيت الله محسني گرکاني طي سخناني در جلسه هيات عمومي ديوان عالي کشور ضمن تسليت سالروز شهادت حضرت صديقه طاهره فاطمه زهرا(ع) و با توصيه به برگزاري هرچه باشکوهتر مراسم سوگواري آن حضرت، گفت:ما هرچه داريم، فقه پويا، قضاي اسلامي و مدرن، به برکت کلمات حضرت زهرا و فرزندان آن حضرت است همه احکام فقهي و مدني و جزائي ما، اصول اخلاقي و حتي زيربناي قانون اساسي، همه برگرفته از کلمات ائمه اطهار(ع) است، لذا همه ما مديون آن حضرت هستيم. وي افزود: اکنون دنيا در سراشيبي سقوط حرکت مي کند و تنها راه سعادت و سلامت، راه اسلام است که در راس آن احکام قضا قرار گرفته است. محسني گرکاني خاطرنشان کرد: احکام قضايي جلوه هاي مختلفي از قبيل امنيت اجتماعي، فکري، امنيت در جان، مال، ناموس، شغل و آبرو و امنيت شخصيت ها را دارد که وقتي همه اينها را در فقه اسلامي جست وجو مي کنيم، مي بينيم اين امور، زيربناي حيات اجتماعي است و متولي اين امور،قضات محترم هستيد. رئيس ديوان عالي کشور با تاکيد بر اهميت مساله استقلال قضات گفت: مجموعه قضات شاغل دادگستري به طور اعم مستقل هستند و اين مساله فقط در مورد قضات مطرح است. اين مساله، به معني استقلال قاضي در صدور راي است و هيچ کس نمي تواند به قاضي بگويد که چگونه راي بدهد يا چگونه راي ندهد. محسني گرکاني تصريح کرد: اگر قاضي در مساله اي، به حق رسيد و آن را تشخيص داد، حتي اگر همه افراد به او بگويند که مصلحت نيست، بايد به حق راي بدهد. 
 انصاري: شاخص نرخ بيکاري و تورم دربرنامه پنجم مشخص نيست 
گروه سياسي: عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه مجلس علاقمند است به لحاظ اهداف کمي، برنامه پنجم توسعه شفاف تر و قابل اندازه گيري باشد، گفت: اين برنامه براي برخي شاخص هايي مثل نرخ بيکاري و تورم و ميزان نقدينگي و اين قبيل موارد در حوزه اقتصاد يا ضريب جيني ارقامي مشخص را مطرح نکرده است. جمشيد انصاري درگفتگو با مهر، با اشاره به بررسي هاي انجام گرفته درخصوص برنامه پنجم توسعه در کميسيون اقتصادي مجلس، گفت: برآورد بررسي هاي ما اين است که آنچه دولت به عنوان لايحه به مجلس تقديم کرده است از قواعد و معيارهايي که در يک قانون برنامه بايد رعايت شود ، برخوردار نيست.وي افزود: از جمله اين موارد آن است که در اين برنامه به هيچ وجه اهداف کمي بخش هاي مختلف لحاظ نشده است. مشخص نيست که رشد اقتصادي که هدف برنامه است چقدر بايد باشد؟ يا اين برنامه براي برخي شاخص هايي مثل نرخ بيکاري و تورم و ميزان نقدينگي و اين قبيل موارد در حوزه اقتصاد يا ضريب چيني ارقامي مشخص را مطرح نکرده است.عضو کميسيون اقتصادي مجلس تصريح کرد: مجلس علاقمند است به لحاظ اهداف کمي، برنامه پنجم توسعه شفاف تر و قابل اندازه گيري باشد.انصاري گفت: مطمئنا در اين بعد تغييرات جدي در مجلس اتفاق خواهد افتاد و اين تغييرات در بخش هاي ديگر تاثيرگذار است .نماينده زنجان خاطرنشان کرد: مرکز پژوهشهاي مجلس نيز گزارشي از برنامه پنجم توسعه به کميسيون ارائه کرد البته مسئولان مرکز، صرفا مشخصات برنامه را براي اعضاي کميسيون بيان کردند به عبارتي يادآور شدند که اين لايحه فاقد چه موارد و داراي چه بندهايي است. حال ما متناسب با اين گزارش بايد به دنبال رفع کاستي هاي آن باشيم.
 پرونده برنج هاي آلوده به قوه قضاييه ارسال مي شود
گروه سياسي: عضو مجمع نمايندگان استان شمالي کشور از ارسال پرونده برنج هاي آلوده به قوه قضاييه خبر داد و گفت: اين پرونده به کميسيون اصل 90 مجلس هم ارجاع خواهد شد. علي ادياني راد با اشاره پرونده برنج هاي آلوده گفت: کميسيون کشاورزي مجلس درخصوص برنج هاي آلوده گزارش خوبي تهيه کرده بود که قبل از پايان سال 88 در صحن مجلس قرائت شد و بر آلوده بودن اين برنج ها صحه گذاشت. نماينده مردم قائمشهر در مجلس با اشاره به محتواي اين گزارش تاکيد کرد: مجلس بر آلوده بودن برنج هاي وارداتي تاکيد کرد و اعلام داشت که متاسفانه مسوولين در اين زمينه کوتاهي کرده و در مبادي ورودي و نظارت بر واردات برنج کنترل مناسبي صورت نگرفته است. به گفته اين نماينده استان مازندران، برنج هاي وارداتي فاقد استاندارد لازم بوده و از نظر بهداشتي و کيفيت نيز مورد تاييد نبوده و از سطح پاييني برخوردار است. ادياني راد در گفت وگو با خانه ملت، افزود: به رغم تهيه چنين گزارشي از سوي مجلس شوراي اسلامي، وزارت بهداشت معتقد است که اين برنج ها هيچ آلودگي نداشته و استانداردهاي لازم بين المللي را دارا هستند. وي گفت: نمايندگان سه استان شمالي کشور و همچنين مجلس شوراي اسلامي در حال حاضر منتظر جمع بندي نهايي پرونده برنج هاي آلوده از سوي کميسيون کشاورزي مجلس هستند و قطعا اين پرونده پس از آماده شدن در اختيار قوه قضاييه قرار مي گيرد تا با خاطيان واردکننده برنج هاي آلوده برخورد شود.  نماينده قائمشهر و سوادکوه با اشاره به وظيفه کميسيون اصل 90 مجلس که رسيدگي به شکايات طرز کار سه قوه را برعهده دارد، گفت: اين ظرفيت وجود دارد تا پرونده برنج هاي آلوده به کميسيون اصل 90 مجلس هم ارسال شود تا به طرز کار دستگاه هاي مسئول در اين زمينه و کوتاهي هاي صورت گرفته رسيدگي شود.ادياني تاکيد کرد: بايد از گزارش کميسيون کشاورزي مجلس که صادقانه و با کار کارشناسي آن را تهيه کرد و به اطلاع عموم رساند، دفاع کرد و توجه داشت که اين گزارش مورد احترام مجلس و مورد قبول نمايندگان است و بايد مورد استناد واقع شده و با خاطيان و مقصرين برخورد جدي مي شود. 
 تهيه دستورالعمل نقل و انتقال قضات سازمان قضايي نيروهاي مسلح
گروه سياسي: معاون نظارت و بازرسي سازمان قضايي نيروهاي مسلح از تهيه دستورالعمل نقل و انتقال قضات اين سازمان خبر داد و افزود: اين دستورالعمل پس از بازبيني به زودي جهت تصويب در اختيار رياست محترم سازمان و شوراي معاونين قرار مي گيرد.به گزارش روابط عمومي سازمان قضايي نيروهاي مسلح، محمود صفري در سومين همايش سراسري قضات اين سازمان، گفت: با توجه به جايگاه بالاي مردم در نظام اسلامي بايد در رابطه با رسيدگي به شکايت مردم، نهايت تلاش بکار گرفته شود و وقت بيشتري جهت پاسخ گويي به مردم اختصاص يابد; چون موجب اعتماد عمومي مي شود. وي با تاکيد بر اين که احکام بايد جنبه بازدارندگي و پيشگيرانه داشته باشد، تصريح کرد: نگاه قضات در رسيدگي ها مي بايست پيشگيرانه، هدفمند و قانونمدار باشد، چراکه دستورات قضايي قضات در جامعه نيروهاي مسلح زود اثر مي گذارد و يک حکم ضعيف مي تواند باعث مخدوش شدن نظم و انضباط در نيروهاي مسلح شود. معاون نظارت و بازرسي سازمان قضايي همچنين بر توجه به جمع آوري دلايل قبل از احضار و جلب، پرهيز جدي از بازداشت افراد جهت تحصيل دليل، دقت و هوشياري لازم در رسيدگي به شکايات مغرضانه، واگذار نکردن کار قضا به کارکنان اداري ، پاسخگويي مناسب به مراجعين و تسريع در پاسخ به گزارش هاي مردمي و نهادهاي نظارتي تاکيد کرد. صفري با اعلام اين که هر ساله نيمي از قضات سازمان قضايي نيروهاي مسلح مورد ارزيابي قرار مي گيرند، تصريح کرد: بخشي از ارزيابي هايي که در مرکز به صورت ثابت انجام مي شد قرار است به صورت محيطي و در حين بازرسي ها صورت گيرد و شاخص هايي که در ارزيابي و ارزشيابي قضات مدنظر قرار مي گيرد عبارت است از "کيفيت و کميت کار قضايي "، "رفتار شغلي " و "رعايت اصول اخلاقي و اعتقادي ". وي افزود: در بازرسي هايي قضايي براي اطلاع از عملکرد قضات، تعدادي پرونده مشخص و با شاخص هاي ابلاغي تطبيق داده مي شود که يکي از اين شاخص ها ميزان نظارت قضات بر مديران دفاتر است. معاون سازمان قضايي نيروهاي مسلح بازرسي از دفاتر شعب دادسرا و دادگاه را يکي از اولويت هاي معاونت نظارت و بازرسي در سال جاري برشمرد و اضافه کرد: اين بازرسي در 6 محور و با 26 شاخص صورت مي گيرد که اقدام به موقع در انجام دستورات قضايي، تعيين وقت، رعايت آيين نگارش، بررسي آمار پرونده ها از جهت دقت و صحت، بررسي نامه هاي وارده از جهت اقدام به موقع و طبق دستور قاضي، برگ شماري و صحافي اوراق، بررسي بايگاني پرونده هاي موقت و وضعيت عمومي شعب مهمترين شاخص ها است. صفري همچنين از تهيه دستورالعمل نقل و انتقال قضات سازمان قضايي نيروهاي مسلح خبر داد و افزود: اين دستورالعمل پس از بازبيني به زودي جهت تصويب در اختيار رياست سازمان و شوراي معاونين قرار مي گيرد.  وي تاکيد کرد: با توجه به محدوديت ها  و مشکلاتي که در زمينه نقل و انتقال قضات وجود دارد تمام درخواست ها امسال به صورت يکپارچه بررسي و تا آنجا که ممکن است جابه جايي هاي ضروري انجام مي شود. معاون سازمان قضايي نيروهاي مسلح ادامه داد: نقل و انتقالات براساس کمبود بخش ها و تامين نفرات مورد نياز صورت مي پذيرد و در مرحله بعد اولويت با کساني است که دچار مشکلات عديده اي هستند و اين انتقالات بر اساس امتياز بندي قضات انجام مي شود. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه