جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/05/09 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3655

 شرط ايران براي تجديد نظر درغني سازي 20 درصد  

گروه سياسي:
رييس سازمان انرژي اتمي از احتمال برگزاري مذکرات ايران با1+5 در ترکيه خبرداد و اعلام کرد: درصورت تضمين تامين سوخت راکتور هسته  اي تحقيقاتي تهران، ايران حاضر به تجديد نظر درغني سازي 20 درصدي است. به گزارش ايسنا، علي اکبر صالحي در گفت وگوبا شبکه خبري پرس تي وي با اعلام اين مطلب، اظهار کرد: نياز راکتور تهران يک نياز کمي است و ما تا اندازه اي که اين نياز رفع شود، به 20 درصد غني سازي ادامه مي دهيم. صالحي ادامه داد: چنان چه اين نياز از طرق ديگر تامين شود، ما حاضريم در مورد تامين از طريق داخل تجديد نظر کنيم. او با تاکيد بر حق مسلم غني سازي ايران بر پايه معاهده منع گسترش تسليحات هسته اي (ان. پي. تي) و اساسنامه آژانس بين المللي انرژي اتمي، افزود: ما همواره اعلام کرده ايم که به اندازه نيازمان اورانيوم با غناي 20 درصدي توليد خواهيم کرد. اما اين بدان معنا نيست که بخواهيم تمام ذخايرمان را تا 20 درصد تبديل کنيم. رييس سازمان انرژي اتمي ايران همچنين اظهار کرد: ايران آمادگي دارد بر اساس بيانيه تهران با گروه وين گفت وگو کند و پاسخ هاي مثبتي هم گرفته ايم. او ادامه داد: اگر پاسخ ها کامل شود، هرچه زودتر تاريخي براي اين گفت وگوها مشخص خواهد شد. رييس سازمان انرژي اتمي گفت: مذاکرات ايران و گروه1+5 به بعد از ماه مبارک رمضان يعني ماه سپتامبر موکول شده است و اين مذاکرات احتمالا در ترکيه انجام خواهد شد. صالحي علاوه بر آن روز پنج شنبه در گفت وگو با شبکه خبري العالم نيز اظهار کرد: همان طور که قبلا اعلام کرده ايم، غني سازي اورانيوم به ميزان 20 درصد براي تهيه سوخت مورد نياز نيروگاه تحقيقاتي تهران است. ايران تمايلي ندارد که ذخيره سوخت خود را براي اين موضوع مورد استفاده قرار دهد. وي تاکيد کرد، در صورتي که سوخت مورد نياز نيروگاه تحقيقاتي  پزشکي تهران تامين شود، ايران به غني سازي اورانيوم به ميزان 20 درصد نيازي ندارد. 
غني سازي متوقف نمي شود
صالحي همچنين درگفت وگو با مهر با رد احتمال توقف غني سازي از سوي ايران، گفت: غني سازي حق مسلم جمهوري اسلامي ايران است و ما مي توانيم تا هر درصدي از غني سازي که نياز داشته باشيم براي رفع احتياجات خود طبق ان پي تي اقدام کنيم.وي ادامه داد: خود غني سازي 20 درصد نيز حق ما است و ما هيچ گاه حق خود را واگذار نمي کنيم، اما يک زماني حقي وجود دارد و چون نيازش احساس نمي شود ضرورتي براي انجام آن کار ديده نمي شود.معاون رئيس جمهور بارديگر تاکيد کرد: ايران حق دارد در عرصه غني سازي براي رفع نيازش و تحت نظارت آژانس اقدام کند.
آمادگي نشست فوري با گروه وين را داريم
رئيس سازمان انرژي اتمي در رابطه با زمان مورد نظر ايران براي برگزاري نشست با گروه وين گفت: ما اين آمادگي را داريم که حتي در روزهاي آينده که آمادگي طرف مقابل بر اساس چارچوب کلي نامه اعلام شود مذاکرات را شروع کنيم. کشورهاي آمريکا، روسيه و فرانسه اعضاي گروه وين را تشکيل مي دهند.صالحي با اشاره به اينکه گروه وين در نامه خود به آژانس 9 سئوال مطرح کرده بود که جنبه هاي مختلف فني ، حقوقي و سياسي داشت تصريح کرد: اين سوالات توسط برزيل و ترکيه به خوبي پاسخ داده شد و اين پاسخ ها به اطلاع آژانس و کشورهاي سوال کننده رسيد و چون پاسخ کافي و وافي داده شده بود ما ضرورتي نديديم که پاسخ سوالات را بدهيم اما با اين حال اين آمادگي را داريم زماني که جلسه فني برگزار شد اين مسائل در آنجا بررسي شود.
وزيران امور خارجه ايران، ترکيه و برزيل در 27 ارديبهشت ماه بيانيه اي را در تهران امضا کردند که بر پايه آن تهران موافقت کرد، 1200 کيلوگرم اورانيوم توليدي خود با غناي پايين سه و نيم درصد را در خاک ترکيه با سوخت هسته  اي مورد نياز نيروگاه تحقيقاتي تهران مبادله کند. با اين وجود، آمريکا و هم پيمانانش دراقدامي عجولانه در شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه پيشنهادي واشنگتن براي اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران را تصويب کردند. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه