جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3686

 با مشاهير  

 

محمد زکرياي رازي
قسمت اول
محمد زکرياي رازي پزشک، فيلسوف و شيمي دان ايراني که آثار ماندگاري در زمينه پزشکي و شيمي و فلسفه نوشته است و به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسيد سولفوريک) مشهور است.
به گفته جرج سارتن، پدر تاريخ علم، رازي «بزرگترين پزشک اسلام و قرون وسطي بود.» اين دانشمند ايراني از آن جا که کتاب هاي خود را به زبان عربي مي نوشت، نزد غربيان به جالينوس عرب نيز مشهور بوده است.
زندگي
نام وي محمد و نام پدرش زکريا و کنيه اش ابوبکر است. مورخان شرقي در کتاب هايشان او را محمد بن زکرياي رازي خوانده اند، اما اروپائيان و مورخان غربي از او به نام هاي رازس eszes=Rhazra و الرازي Alzi-Ra در کتاب هاي خود ياد کرده اند. به گفته ابوريحان بيروني وي در شعبان سال 251 هجري (865 ميلادي) در ري زاده شد و دوران کودکي و نوجواني و جواني اش دراين شهر گذشت. چنين شهرت دارد که در جواني عود مي نواخته و گاهي شعر مي سروده است. بعدها به زرگري و سپس به کيمياگري روي آورد. وي در سنين بالا علم طب را آموخت. بيروني معتقد است او در ابتدا به کيميا اشتغال داشته و پس از آن که در اين راه چشمش در اثر کار زياد با مواد تند و تيزبو آسيب ديد، براي درمان چشم به پزشکي روي آورد. در کتاب هاي مورخان اسلامي آمده است که رازي طب را در بيمارستان بغداد آموخته است، در آن زمان بغداد مرکز بزرگ علمي دوران و جانشين دانشگاه جندي شاپور بوده است و رازي براي آموختن علم به بغداد سفر کرد و مدتي نامعلوم در آن جا اقامت گزيد و به تحصيل علم پرداخت و سپس رياست بيمارستان «معتضدي» را برعهده گرفت. پس از مرگ معتضد خليفه عباسي، به ري بازگشت و عهده دار رياست بيمارستان ري شد و تا پايان عمر در اين شهر به درمان بيماران مشغول بود. رازي در آخر عمرش نابينا شد، درباره علت نابينا شدن او روايت هاي مختلفي وجود دارد، بيروني سبب کوري رازي را کار مداوم با مواد شيميايي چون بخار جيوه مي داند.
رازي در تاريخ 5 شعبان 313 ه.ق. در ري وفات يافته است. مکان اصلي آرامگاه رازي نامعلوم است.
منبع : دانشنامه آزاد ، ويکي پديا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه