جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3686

 عضو شوراي عالي کار هشدار داد;
 احتمال افزايش مجدد نرخ بيکاري 

عضو شوراي عالي کار با هشدار نسبت به احتمال افزايش مجدد نرخ بيکاري در کشور، گفت: تحقق هدف اشتغالزايي 1/1 ميليون نفري در سال جاري با ابهام مواجه شده است. 
به گزارش مهر، نگاهي به برنامه ريزي هاي دولت و شوراي  عالي اشتغال در خصوص ايجاد فرصت هاي جديد شغلي تا 1/1 ميليون شغل در سال در کنار افزايش نرخ بيکاري ناشي از هجوم کارجويان به بازار کار، آنچه که بيشتر خودنمايي مي کند بالا رفتن نرخ بيکاري است.
کارشناسان و فعالان بازار کار پيش بيني مي کنند در صورت رفع نشدن مشکلات فعلي، نرخ بيکاري در ماه هاي آينده با شدت بيشتري افزايش خواهد يافت.
اين در حالي است که برخي مسئولان ابهام در قابل استناد بودن نرخ بيکاري را مورد تاکيد قرار مي دهند و برخي نرخ واقعي بيکاري را بيشتر از نرخ اعلامي و برخي کمتر مي دانند اما آخرين آمار ارايه شده مربوط به بهار امسال و نرخ  14/6 درصدي بيکاري است و وزير کار با نگاه ترديد از آن سخن مي گويد و در مقابل، مرکز آمار ايران بر صحت آن اصرار دارد.
از طرفي، برنامه هايي که دولت براي ايجاد فرصت هاي شغلي اعلام مي کند يا تصميماتي که شوراي عالي اشتغال براي رفع اين معضل مي گيرد نيز تاکنون نتوانسته است کارجويان را به يافتن شغل اميدوار کند چراکه اغلب مي گويند از تحقق برنامه هاي کاهش نرخ بيکاري و يا افزايش فرصت هاي شغلي مطمئن نيستيم.
آخرين تصميم براي اشتغالزايي را نيز شوراي  عالي اشتغال براي ايجاد فرصت هاي جديد شغلي تا 1/1 ميليون شغل در سال گرفت و اين تصميم را وزراي دولت از جمله کار و تعاون اعلام کردند; حال اينکه ششمين ماه سال روزهاي پاياني خود را سپري مي کند، هنوز اين برنامه يکساله قرار است اجرا شود!
داودآبادي عضو شوراي عالي اشتغال و نماينده کارفرمايان در اين شورا  درباره اينکه آيا نرخ بيکاري بهار سال جاري  که 14/6 درصد اعلام شده، قابل استناد است گفت: با توجه به اينکه اين آمار از جايي گفته شد (مرکز آمار) که آمارهاي قبلي را نيز بررسي و اعلام کرده بود و به نوعي در اين زمينه مرجع محسوب مي شود، قابل توجه است.
داودآبادي اظهارداشت: من اين آمار را قطعي نمي دانم چون توسط مراکز ديگري نيز آمارهايي بيان مي شود، ضمن اينکه فکر مي کنم نرخ بيکاري  در حال حاضر بيشتر از نرخ 14/6 درصد باشد و تعداد بيکاران بيشتر است و عدد 3/5 ميليون نفر نيز درست نيست.
عضو شوراي عالي اشتغال در پاسخ به اين سوال که آيا باز هم نرخ بيکاري افزايش خواهد يافت؟
گفت: اگر نرخ بيکاري در عدد 14/6 نيز بماند باز هم خوب است، هرچند برنامه شوراي عالي اشتغال بايد منجر به کاهش اين نرخ شود چون در غير اين صورت اين مفهوم به ذهن متبادر مي شود که دولت در تحقق 1/1 ميليون شغل جديد ناموفق عمل کرده و نتوانسته است آن را محقق کند، بنابراين نرخ بيکاري دوباره افزايش مي يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه