جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3699

 ميز خبر  

       خباز:مجلس تا آبان منتظر اجراي هدفمندکردن يارانه ها مي ماند 
گروه سياسي
: نماينده مردم کاشمردر مجلس،گفت: مجلس تا آبان ماه منتظر اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها خواهد بود."محمدرضا خباز" در گفت وگو با خانه ملت، با بيان اينکه امروز31 شهريور است و تا کنون دولت خبري از اجراي قانون هدفمندي منتشر نکرده است، گفت: دولت عجله عجيبي براي اجراي اين قانون در سال 88 داشت و سال گذشته فشار بسياري براي تصويب اين لايحه به مجلس وارد مي کرد،اما اکنون که زمان اجرا رسيده عجله اي ندارد.عضو کميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: مجلس از آنجايي که مي دانست زيرساخت هاي اين قانون در جامعه فراهم نيست اجراي هدفمندي را براي سال 89 تصويب کرد، با اين وجود دولتي که عجله اي براي اجرا داشت، در سه نوبت در خواست تاخير اجراي آن را به مجلس ارائه کرد و مجلس با انعطاف کامل پذيرفت.خباز تاکيد کرد: دولت براي اجراي اين قانون بايد وضعيت دو مسئله را روشن کند، اول زمان اجراي قانون را  و پس از آن ميزان مبلغي که قرار است به مردم پرداخت شود را تعيين کند.وي ادامه داد: عدم مشخص شدن اين دو مسئله نشان مي دهد که دولت هنوز آمادگي لازم براي اجراي قانون هدفمندي را ندارد. عضو کميسيون اقتصادي با بيان اينکه هر اندازه اجراي هدفمندي به تاخير بياندازد فشار مضاعفي بر مردم وارد خواهد شد، توضيح داد: اگر اجراي اين قانون در ماه فروردين آغاز مي شد، دولت براي کسب درآمد 20 هزار ميلياردي فشارکمتري به مردم وارد مي کرد،اما با تاخير آن و اجرا در طول شش يا دوماه فشار مضاعفي بر مردم وارد خواهد کرد.وي با اشاره به اينکه احتمال مي رود اين قانون در بهمن اجرا شود، تاکيد کرد: دولت براي کسب درآمد 20 هزار ميليارد تومان در دوماه پاياني سال مجبور خواهد شد فشار بسياري بر مردم وارد کند، پس بهتر است اين قانون از مهر آغاز اجرا شود.  
       رايزني  متکي با فراتيني در نيويورک
گروه سياسي
: وزيران امور خارجه ايران و ايتاليا در نيويورک در خصوص موضوعات دوجانبه، افغانستان و مباحث حقوق بشري به رايزني و تبادل نظر پرداختند.به گزارش فارس ، منوچهر متکي عصر روز سه شنبه در ديدار فرانکو فراتيني وزير امور خارجه ايتاليا در حاشيه اجلاس سازمان ملل در نيويورک با اشاره به روابط دو کشور در حوزه اقتصادي و تجاري، تصريح کرد: فعال سازي بخش هاي خصوصي طرفين، براي استمرار همکاري ها و بررسي راه هاي گسترش آن از طريق ايجاد سازوکارهاي مناسب ضرورت دارد. وزير امور خارجه در خصوص موضوعات مربوط به حقوق بشر با انتقاد شديد نسبت به برخورد دوگانه و سياسي کردن مباحث حقوق بشري از سوي کشورهاي غربي و با اشاره به برخي موضع گيري هاي انجام شده در اين خصوص، سکوت غرب درباره مورد مشابه يک زن در انتظار حکم اعدام در ايالت ويرجينياي آمريکا را از مصاديق برخورد دوگانه و سياسي کردن مسائل حقوق بشري از سوي مقامات غربي ذکر کرد. متکي با انتقاد از نحوه برخورد غرب با حقوق حقه هسته اي جمهوري اسلامي ايران در چارچوب معاهده  NPT  و استفاده از انرژي صلح آميز هسته اي، به بيانيه تهران به عنوان بستري براي تبادل سوخت اشاره کرد که متاسفانه با پاسخ متناسبي از سوي غرب مواجه نشد. وي در خصوص افغانستان، با اشاره به افزايش چشمگير توليد مواد مخدر در طول سال هاي پس از اشغال اين کشور و گردش مالي حدودا18  ميليارد دلاري ناشي از افزايش کشت و خطرات آن براي تمام کشورها به ويژه کشورهاي اروپايي با توجه به تجربه ايتاليا در مبارزه با مافيا، همکاري نزديک تر دو کشور در اين زمينه را مثبت ارزيابي کرد. فرانکو فراتيني وزير امور خارجه ايتاليا نيز در اين ديدار ضمن با اهميت خواندن روابط دو کشور و تاکيد بر حق کشورها در استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي به عنوان يک انرژي پاک، از ارتباطات برقرار شده بين پارلمان هاي دو کشور و برنامه هاي مربوط به تبادل هيات هاي پارلماني استقبال کرد و بر آمادگي کشورش براي همکاري در زمينه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در افغانستان و همچنين همکاري مشترک با کشورمان براي ارتقا» سطح آموزش نيروهاي پليس افغانستان تاکيد کرد. 
       وزارت کشور: با استاني شدن انتخابات مخالفيم 
گروه سياسي
: معاون سياسي وزير کشور از مخالفت اين وزارتخانه با استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي خبرداد. به گزارش واحد مرکزي خبر، صولت مرتضوي در پاسخ به سوالي درباره نظر اين وزارتخانه درخصوص استاني شدن انتخابات، گفت: با اين طرح مخالفيم و معتقديم انتخابات يا بايد استاني برگزار شود و يا با همين سبکي که وجود دارد. مرتضوي طرح نمايندگان مجلس را تلفيقي از اين دو خواند و اضافه کرد: اين طرح فرايند انتخابات را سخت تر و تصميم گيري مردم را با مشکل مواجه مي کند. وي اجراي طرح استاني شدن انتخابات را موجب افزايش هزينه هاي انتخاباتي دانست و گفت: اين طرح همچنين کار را براي نامزدهاي انتخاباتي سخت تر مي کند و فکر مي کنم نظام تشکيلاتي را قدري افزايش مي دهد. معاون سياسي وزير کشور افزود: در نهايت خروجي اين طرح اين است که آنهايي که متمول ترند و امکانات بيشتري دارند، امکان راهيابي شان به مجلس آسان تر خواهد بود. معاون سياسي وزير کشور همچنين در پاسخ به سوالي درباره افزايش تعداد نمايندگان حوزه هاي انتخابيه هر 10 سال يک بار گفت : بر اساس اصل 64 قانون اساسي ، دولت بايد هر 10 سال ، لايحه افزايش تا 20 نماينده به حوزه هاي انتخابيه را آماده و تقديم مجلس شوراي اسلامي کند. وي با بيان اين که وزارت کشور در فرصت و فرجه قانوني و با کار کارشناسي، اين لايحه را به پايان رسانده است، گفت: اما همزمان بحثي در مجلس شوراي اسلامي با عنوان استاني شدن انتخابات مطرح شد. مرتضوي افزود: منتظريم اين طرحي که نمايندگان مجلس در کميسيون شوراها مطرح کرده اند به سرانجام برسد و سپس لايحه افزايش تا 20 نماينده به حوزه هاي انتخابيه را تقديم دولت کنيم و دولت آن را به مجلس ارسال کند. معاون سياسي وزير کشور گفت: نرم افزارهاي مختلفي براي برگزاري رايانه اي انتخابات تعريف کرده ايم. وي با بيان اين که بخشي از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري هم رايانه اي برگزار شد، افزود: در برگزاري رايانه اي انتخابات، وزارت کشور به عنوان مجري ، يک طرف قضيه است و ناظر هم بايد با اين امر موافقت کند و آمادگي لازم را داشته باشد. مرتضوي افزود: چنانچه ناظران به خصوص شوراي نگهبان موافقت کنند، وزارت کشور آماده است بخش قابل توجه يا صد در صد انتخابات را رايانه اي برگزار کند. 
       سرلشکر صفوي: دفاع ما بازدارنده موثر است
گروه سياسي: دستيار و مشاور عالي فرماندهي کل قوا با تاکيد بر توانايي کشورهاي منطقه براي ايجاد ثبات در منطقه، گفت: ايران و کشورهاي منطقه مي توانند با همکاري سياسي، اقتصادي، امنيتي و حتي دفاعي و امنيتي بدون حضور نيروهاي فرامنطقه اي امنيت اين منطقه حساس را تامين کنند. به گزارش ايسنا، سردار سرلشکر سيديحيي رحيم صفوي در حاشيه مراسم رژه ديروز نيروهاي مسلح در گفت وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار لبناني، گفت: جمهوري اسلامي ايران به دنبال صلح و ثبات و امنيت منطقه خليج فارس و خاورميانه است و عامل ناامني اين منطقه رژيم صهيونيستي و آمريکايي ها هستند، اسرائيلي ها با اشغال شصت ساله فلسطين و آمريکايي ها با اشغال عراق و افغانستان عامل اصلي ايجاد ناامني در منطقه بوده اند. صفوي تصريح کرد: ما از همين جا به مردم عزيز لبنان و اقوام و مذاهب آن جا که يک کشور کوچک اما حساس است سلام و درود مي فرستيم و اميدواريم رژيم اشغالگر قدس حتي به فکرش هم خطور نکند که توطئه  جديدي را براي نقض مرزهاي هوايي، دريايي، هوايي و زميني لبنان تدارک ببيند. صفوي تصريح کرد: حزب الله، مردم لبنان، مسيحيان و دروزي ها از حزب الله حمايت مي کنند و قدرت حزب الله به عنوان يک قدرت مدافع استقلال و سرزمين لبنان مي باشد. فرمانده سابق کل سپاه در پاسخ به اين سوال که در صورت بروز جنگ آيا ايران وارد جنگ مي شود؟ گفت: ما وارد جنگ نمي شويم ولي اگر کسي به ما هجوم بياورد و حمله کند با قدرت کامل حمله مي کنيم دفاع ما بازدارنده موثر و تعيين کننده و فراتر از مرزهاي جغرافيايي و خليج فارس است. صفوي در عين حال گفت: البته معتقدم صهيونيست و آمريکايي ها در وضعيت هجوم نيستند. شکست هاي اسراييل در جنگ 33 روزه و شکست آمريکا در افغانستان که قطعي است آن ها را از نظر سياسي، اقتصادي و نظامي در وضعيتي قرار داده که آمادگي جنگ جديد را ندارند، شما بدانيد افغانستان براي آمريکايي ها ويتنام دوم خواهد بود و بنابراين اميدوارم مردم عزيز لبنان با حمايت از حزب الله قدرت دفاعي خود را تقويت کنند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه