جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3699

 خبرهااز عالم علم 

  
عفونت هاي ويروسي دوران کودکي سبب بروز چاقي مي شوند  

متخصصان دانشکده پزشکي دانشگاه کاليفرنيا به تازگي دريافته اند که عفونت هاي ويروسي دوران کودکي مي توانند سبب بروز چاقي شوند.  
به گزارش ايسنا، پزشکان مي گويند: اگر شما تصور مي کنيد که داشتن اضافه وزن، تقصير خود فرد يا حتي والدين او است اکنون بهتر است يکي ديگر از دلايل بروز چاقي را بدانيد و اين تصور را اصلاح کنيد چون مطالعات نشان داده است که عفونت هاي دوران کودکي يکي از عوامل بروز چاقي در سنين بالاتر هستند.  
به گزارش ساينس ديلي، اين آزمايشات حاکيست: کودکاني که در معرض زنجيره خاصي از "آدنوويروسها" قرار مي گيرند و به اين ويروسها آلوده مي شوند به احتمال زيادتري به چاقي مبتلا مي شوند.   دکتر جفري بي شومير، استاديار بخش اطفال در دانشگاه کاليفرنيا و دستيارانش روي 124 کودک 8 تا 18 سال آزمايش کردند تا حضور آنتي بادي هاي خاص مربوط به آدنوويروس   36 (AD36)  را بررسي نمايندAD36 .   يکي از 50 نسخه آدنوويروس هاي شناخته شده است که انسانها را آلوده مي سازد و سبب بروز طيف مختلفي از عفونت هاي ريوي،  روده اي - معده اي و ساير عفونت ها مي شود. اين يافته در مجله "اطفال" منتشر شده است.  
  
   آي  يو دي موثرترين راه  جلوگيري از بارداري

   استفاده از دستگاه داخل رحمي  (IUD)   موثرترين راه  پيشگيري از بارداري است. 
به گزارش مهر، دفتر آموزش و ارتقا» سلامت وزارت بهداشت اعلام کرد: از بين وسايل و راههاي جلوگيري از بارداري مانند استفاده از قرص ضدبارداري  (OCP) ، نورپلانت (کپسول کاشتني)، کاندوم مردانه و زنانه، ديافراگم، دستگاه داخل رحمي  (IUD)  ، اسپرم کش، مقاربت منقطع و روش طبيعي، روشهاي پيشگيري اورژانسي و آي يودي، موثرترين و مطمئن ترين راههاي جلوگيري از بارداري شناخته شدند. 
مطالعه يک ساله در کشور بر روي 100 زوج نشان داد 5 تا 8 زوج با استفاده از قرص ضدبارداري، 8 زوج با استفاده از نورپلانت، 15 زوج با استفاده از کاندوم مردانه ،21 زوج با استفاده از کاندوم زنانه، 16 زوج با استفاده از ديافراگم، 29 زوج با استفاده از اسپرم کش، 27 زوج با روش مقاربت منقطع و 25 زوج با استفاده از روش طبيعي باردار شده اند. 
اين گزارش مي افزايد: تنها در روشهاي دستگاه داخل رحمي  (IUD)  ، يک زوج و پيشگيري اورژانسي يک تا دو زوج از 100 زوج در طول يک سال باردار شده اند.در ادامه اين گزارش آمده است: برخي از روشها اگر توسط جوانان مورد استفاده قرار گيرد ميزان خطا را افزايش مي دهد. به عنوان مثال زوجهاي جواني که از روش طبيعي براساس ريتم قاعدگي استفاده مي کنند احتمال حاملگي آنها بيشتر از زوجهاي مسن تر است زيرا ريتم قاعدگي در زنان جوان نامنظم تر و غيرقابل پيش بيني  تر از زنان مسن است. 

يک و نيم درصد ايراني ها مشکل شنوايي دارند

   نايب رئيس انجمن علمي شنوايي شناسي ايران با اعلام اينکه 10 درصد جامعه دچار معلوليت هستند ، تاکيد کرد: يک تا يک و نيم درصد از اين معلوليت ها مربوط به کم شنوايي و ناشنوايي است. 
دکتر سعيد ملايري در گفت و گو با مهر اظهار داشت: وجود اين تعداد کم شنوا و ناشنوا در جامعه آمار قابل توجهي است. 
وي با اشاره به آمارهاي سازمان آموزش و پرورش استثنايي از وجود 18 هزار دانش آموز کم شنوا در کشور، افزود: بخشي از علل بروز کم شنوايي و ناشنوايي مربوط به اختلالات ژنتيکي است. 
ملايري افزود: بررسي ها نشان مي دهد 60 تا 70 درصد مراجعين به مراکز توانبخشي کشور که دچار مشکل شنوايي بوده اند از خانواده هايي هستند که ازدواج فاميلي داشته اند. 
نايب رئيس انجمن علمي شنوايي شناسي ايران تاکيد کرد: ميزان اختلالات شنوايي ناشي از مسائل ژنتيکي در ايران نسبت به آمار جهاني بالاتر است که مي بايست در اين زمينه بررسي هاي لازم انجام شود.  وي از استان مازندران به عنوان بيشترين ميزان ابتلا به کم شنوايي ناشي از ازدواج هاي فاميلي در کشور نام برد و گفت: لازم است در زمينه اختلالات شنوايي آمارهاي مستند و دقيق تهيه شود.  


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه