جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3727

 ميزخبر 

متکي: مشورت‌هاي تهران - رياض اثرات مثبتي دارد

گروه سياسي:
وزير امور خارجه در ديدار محمد بن عباس الكلابي سفير عربستان در تهران، اعلام كرد: مشورت‌هاي تهران - رياض در پرونده‌هاي منطقه‌اي اثرات مثبتي دارد. منوچهر متكي در اين ديدار ابراز اميدواري كرد، گام‌هاي خوب برداشته شده از سوي روساي ايران و عربستان اثرات خود را در جهت منافع دو كشور بزرگ منطقه نمايان سازد. وي روابط دو كشور را به نفع طرفين و جهان اسلام و منطقه دانست و از ايران و عربستان به عنوان دو كشور مهم و تاثيرگذار در منطقه و سطح جهان ياد كرد. متكي گفت‌وگو و همكاري‌هاي دو كشور را موجب ارتقاي جايگاه كشورهاي اسلامي در تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي دانست. وزير خارجه ايران با قدرداني از خدمات مسوولان عربستان به حجاج بيت‌الله الحرام و به ويژه زائران ايراني، ابراز اميدواري كرد، برخي از مشكلات جزيي نيز مرتفع گردد. وي افزود: اميدواريم شاهد برگزاري بسيار خوب مراسم حج در سال جاري باشيم. متكي با اشاره به تاثير رفت‌وآمدهاي مقامات دو كشور در سطوح مختلف، اين‌گونه سفرها را زمينه توسعه همكاري‌هاي فيمابين دانست و تاكيد كرد: مشورت‌هاي تهران - رياض در پرونده‌هاي منطقه‌اي اثرات مثبتي دارد. سفير عربستان در تهران نيز در اين ديدار ضمن تاكيد بر ادامه اين گفت‌وگوها، همكاري دو كشور ايران و عربستان در موضوعات منطقه‌اي را حائز اهميت دانست و آمادگي كشورش براي توسعه همكاري‌ها در زمينه موضوعات دوجانبه و مسائل منطقه‌اي اعلام داشت. وي افزود: ايران و عربستان در سطح روابط برادرانه موجود فيمابين دو كشور ديدگاه‌هاي مشترك دارند و ايجاب مي‌نمايد تا مشورت‌هاي دو كشور ادامه يابد.

درخواست نمايندگان براي تعويق بررسي برنامه پنجم

گروه سياسي: ديروز تقاضاي تعدادي از نمايندگان مبني بر به تعويق انداختن بررسي لايحه برنامه پنجم توسعه در خانه ملت با مخالفت نايب رئيس مجلس روبرو شد.به گزارش خبرنگار آفرينش، جهانبخش محبي نيا عضو هيات رئيسه مجلس در جلسه علني ديروز و پيش از ورود به نطق هاي ميان دستور از ارائه نامه تعدادي از نمايندگان مجلس به هيات رئيسه مبني بر تقاضاي به تعويق انداختن بررسي لايحه برنامه پنجم که قرار است از روز شنبه هفته آينده بررسي شود، خبر داد. محمد حسن ابوترابي فرد نايب رئيس مجلس که ديروز در غياب علي لاريجاني رياست جلسه علني را بر عهده داشت؛ در پاسخ به نامه اين تعداد از نمايندگان با استناد به ماده 214 آيين نامه داخلي مجلس، گفت: مادام که لايحه برنامه در صحن مجلس مورد بررسي قرار مي گيرد مجلس وارد بررسي نطق ها و طرح و لوايح نخواهد شد و صرفا لوايح و طرح هاي 3 فوريتي در دستور کار قرار خواهد گرفت.وي گفت: طبق آيين نامه داخلي مجلس 48 ساعت پس از توزيع گزارش کميسيون تلفيق بين نمايندگان برنامه پنجم در صحن بايد مورد بررسي قرار گيرد و بر اساس اين روز آغاز بررسي برنامه، شنبه خواهد بود.ابوترابي يادآور شد: مجلس از روز شنبه حداقل 6 و حداکثر 8 ساعت جلسه علني خواهد داشت و اين جلسات در نوبت صبح و عصر ادامه مي يابد.همچنين از آنجا که روز پنجشنبه روز تعطيل محسوب نمي شود، مجلس در اين روز نيز به بررسي لايحه برنامه پنجم خواهد پرداخت.نماينده قزوين خطاب به نمايندگان از آنان خواست تا برنامه هاي حوزه انتخابيه خود را مجددا بررسي کرده تا مجلس در تمام ايام هفته به بررسي اين طرح بپردازد.ابوترابي فرد يادآور شد: مجلس از روز شنبه قطعا در دو شيفت کار بررسي لايحه را آغاز مي کند.در پي اظهارات نايب رئيس مجلس نمايندگان معترض به اين تصميم تذکرات آيين نامه اي بيان کردند که ابوترابي فرد با رد اين تذکرات، گفت: طبق آيين نامه بررسي لايحه از روز شنبه آغاز مي شود و راه حل ديگري وجود ندارد.ابوترابي ادامه داد: از آنجا که نمايندگان مجلس براي حوزه هاي انتخابيه خود برنامه دارند بررسي لايحه از ساعت 2 بعداز ظهر روز شنبه و به مدت 6 ساعت آغاز مي شود.

کواکبيان:از روند اجراي قانون يارانه‎ها بي اطلاعيم

گروه سياسي: نماينده سمنان در تذكر شفاهي خواستار دعوت از مسئولان دولتي براي ارائه توضيح درخصوص نحوه اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها شد.به گزارش خبرنگارآفرينش،"مصطفي كواكبيان" در پايان جلسه علني ديروز در تذكر شفاهي، گفت: اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها آغاز شده است اما هنوز اطلاع رساني كافي در اين خصوص صورت نگرفته است. وي افزود: «اعلام شده كه 81 هزارتومان به حساب افراد واريز شده است ولي معلوم نيست اين مقدار وجه براي سه سال است يا 4 سال».كوابيان خواستار دعوت از مسئولان دولتي براي ارائه توضيح درخصوص نحوه اجراي اين طرح شد و گفت: خواهش مي كنم پيش از ورود به بررسي لايحه برنامه پنجم اين برنامه را در دستور كار قرار دهند.محمدحسن ابوترابي فرد كه در غياب لاريجاني رياست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به اين تذكر، گفت: اين موضوع روشن است، وجوه واريز شده است و قرار است اين وجوه كه براي چند ماه است اعلام شود.

دادستان تهران:سارا شورد گفته برمي‌گردد

گروه سياسي:
دادستان تهران از بررسي هفت پرونده جاسوسي در دستگاه قضايي خبر داد و افزود: در اين پرونده‌ها گروهي از ايرانيان داخل کشور در سفرهاي خارجي با سرويس‌هاي بيگانه ارتباط برقرار کرده و پولهايي براي ارائه اخبار دريافت کرده‌اند که يکي از اين افراد با گروهک منافقين ارتباط داشته است. به گزارش مهر، عباس جعفري دولت‌آبادي ديروز در حاشيه مراسم توديع و معارفه سرپرست سابق و جديد دادسراي ناحيه 18 در جمع خبرنگاران با اعلام اين مطلب، خاطرنشان کرد: براي حفظ حرمت و آبروي خانواده اين افراد، اسامي آنها رسماً اعلام نمي‌شود ولي 15 نفر از جاسوسان هم اکنون با حکم محکوميت 10 تا 15 سال حبس در زندانها به سر مي‌برند.دادستان تهران در پاسخ به اين پرسش که آيا دستگيري پسر اولين دادستان انقلاب تهران صحت دارد، گفت: دستگيري آقاي هادوي به دليل جرم امنيتي بوده و صحت دارد ولي به دليل مسايل امنيتي نمي توانيم اطلاع رساني کنيم.دولت آبادي در مورد ارسال نامه حزب مشارکت به آيت الله هاشمي رفسنجاني و همچنين انتشار بيانيه‌هايي از سوي اين حزب، گفت: براساس قانون هر گونه فعاليت افراد اين حزب بعد از انحلال غيرقانوني است و احزاب منحل شده حق برگزاري جلسات، کنگره يا دعوت مردم به تجمعات را ندارند.دادستان تهران در خصوص رسيدگي به پرونده سه تبعه آمريكايي كه 15 آبان ماه مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد، گفت: سارا شورد گفته برمي‌گردد. طبق مقررات مي‌توانيم از آنها دعوت كنيم و وي مي‌تواند در دادگاه حضور يافته و از خود دفاع كند اما اگر نيايد وثيقه‌اي كه ارائه كرده ضبط مي‌شود. اين خانم به طور قانوني آزاد شده البته برخي متهمان فتنه كه پس از دستگيري با وثيقه آزاد شدند از كشور خارج شده و اگر در زمان رسيدگي حاضر نشوند وثيقه آنان طبق قانون ضبط مي‌شود و اين براي همه يكسان است داخلي و خارجي هم ندارد. دولت آبادي همچنين ديروز طي سخناني در مراسم توديع و معارفه سرپرست دادسراي ناحيه 18 تهران در مورد اظهارنظر برخي از رسانه‌ها مبني بر اينکه دادستاني تهران مبارزه با زمين خواري را رها کرده است، گفت: دادسراي ويژه رسيدگي به زمين‌خواري در خيابان ونک تنها در 6 ماه گذشته 180 حکم در مورد متجاوزان به اراضي بيت‌المال صادر کرده است که در اين احکام 4 ميليون و 500 هزار هکتار از اراضي دولتي برگردانده شد.وي گفت: مبارزه با زمين‌خواري تنها بر عده دادستاني نيست و دستگاه‌هاي اجرايي هم بايد در اين راه با دادستاني تعامل داشته باشند. دادستان تهران با بيان اينکه بسياري از دستگاه‌هاي اجرايي بدون قيد و بندي زمين‌هاي بيت‌المال به اشخاص حقيقي و حقوقي واگذار مي کنند، گفت: وقتي که اين واگذاري‌ها بدون سند و مدرک باشد دستگاه‌ اجراي با وقوع هرگونه چالش هرگونه تجاوز به اراضي بيت‌المال را در قالب زمين‌خواري به دادستاني ارجاع مي‌دهد و اين يعني اينکه سهل انگاري خود را بر دوش دادستاني مي‌گذارد.وي گفت: متهمان پرونده‌هاي زمين‌خواري پولهاي زيادي را هزينه مي‌کنند تا به چنگال قانون گرفتار نشوند ولي اگر دستگاه‌هاي اجرايي به موقع شکايت کنند اين متجاوزان سريعاً دستگير مي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه