جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3742

 جزئيات نحوه شرکت اتباع‌ غير ايراني در آزمون دستياري تشريح شد  

گروه آزمون وسنجش : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي شرايط ثبت‌ نام‌ و شرکت‌ اتباع‌ غير ايراني‌ را در سي و هشتمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي اعلام کرد که بر اين اساس اتباع خارجي پس از اتمام دوره حق طبابت در ايران را نخواهند داشت.به گزارش مهر، اتباع غيرايراني تبعه کشورهاي افغانستان و عراق با توجه به جدول مناطق ممنوعه جهت اقامت که در راهنماي ثبت نام اعلام شده بايد نسبت به شرکت در آزمون و نيز انتخاب رشته - محل خود اقدام کنند.متقاضياني‌ که‌ مدرک‌ دکتري‌ عمومي‌ پزشکي‌ (M.D) خود را از يکي‌ از دانشگاههاي‌ خارج‌ از کشور اخذ کرده اند حق‌ شرکت‌ در آزمون‌ پذيرش‌ دوره‌هاي‌ دستياري‌ را دارند اما لازم است‌ پيش از شروع‌، مدارک‌ آنها در کميسيون‌ ارزشيابي‌ مدارک‌ ثبت‌ شده و پيش‌نيازهاي‌ مربوطه‌ را جهت‌ اخذ MD براساس‌ مصوبات‌ شورايعالي‌ ارزشيابي‌ کامل‌ کنند.

الزام به گذراندن‌ موفقيت آميز دوره‌ آموزش‌ زبان‌ فارسي‌ و پيش‌ کارورزي‌

گذراندن‌ 6 ماه‌ دوره‌ آموزش‌ زبان‌ فارسي‌ در دانشگاه‌ بين‌ المللي‌ امام‌ خميني‌ (ره‌) و اخذ نمره‌ قبولي‌ 14 در دوره‌ مذکور و گذراندن‌ موفقيت‌آميز دوره‌ پيش‌ کارورزي‌ (اينترني‌) به مدت‌ يکسال‌ در يکي‌ از دانشگاههاي‌ علوم‌ پزشکي‌ کشور براي اين گروه لازم است.متقاضيان‌ غير ايراني‌ که‌ مدرک‌ دکتري‌ عمومي‌ پزشکي‌ (M.D) خود را از يکي‌ از دانشگاههاي‌ علوم‌ پزشکي‌ داخل ايران اخذ کرده اند بايد معرفي‌ نامه‌ و مجوز ثبت‌ نام‌ را از طرف‌ مرکز امور دانشجويي‌ به‌ دبيرخانه‌ شوراي‌ آموزش‌ پزشکي‌ و تخصصي‌ ارائه کنند.شرکت‌ و قبولي‌ در آزمون‌ کتبي‌ پذيرش‌ دستيار تخصصي‌ از ديگر شروط پذيرش است و قبولي‌ منوط‌ به‌ کسب‌ حداقل 70 درصد نمره‌ آخرين‌ نفر پذيرفته‌ شده‌ آزاد ايراني‌ در رشته‌ - محل‌ مربوطه‌ است‌.

پذيرش دستيار غيرايراني در ظرفيت‌ مازاد دانشگاه‌ ها

معرفي‌ پذيرفته‌ شدگان‌ در سقف‌ 5 درصد ظرفيت‌ پذيرش‌ دانشگاه‌ مربوطه‌، مازاد بر ظرفيتي‌ که‌ جهت‌ رفع‌ نياز کشور تعيين‌ مي‌شود و توسط‌ دبيرخانه‌ شوراي‌ آموزش‌ پزشکي‌ و تخصصي‌ پس‌ از طي‌ مراحل‌ قانوني‌ انجام‌ مي‌گيرد. ظرفيت‌ پذيرش‌ اين گروه از داوطلبان‌ در هر رشته‌ - محل‌ در هر سال‌ تحصيلي‌ حداکثر دو نفر است‌. اين گروه از دستياران‌ به‌ هيچ وجه‌ حق‌ درخواست‌ انتقال‌ به‌ ساير دانشگاههاي‌ علوم‌ پزشکي‌ کشور را نخواهند داشت‌.

شرايط معافيت از پرداخت شهريه

نفر اول‌ پذيرفته‌ شده‌ هر رشته‌ در آزمون‌ پذيرش‌ دستيار سال‌ مربوطه‌ و يک درصد رتبه‌ برتر دانشگاههاي‌ علوم‌ پزشکي‌ کشور طبق‌ مصوبات‌ شوراي‌ آموزش‌ پزشکي‌ و تخصصي‌ در صورت‌ پذيرفته‌ شدن‌ در آزمون‌ دستياري‌ تخصصي‌ از پرداخت‌ شهريه‌ معاف‌ هستند.

تأمين‌ هزينه‌ بليط‌ رفت‌ و برگشت‌ هواپيما و کليه‌ هزينه‌هاي‌ شخصي‌ دستياران‌ خارجي به‌ عهده‌ خود آنان است

تأمين‌ هزينه‌ بليط‌ رفت‌ و برگشت‌ هواپيما و کليه‌ هزينه‌هاي‌ شخصي‌ دستياران‌ خارجي به‌ عهده‌ خود آنان است و چنانچه‌ داوطلبي‌ از طريق‌ مقابله‌ نامه‌ و قراردادهاي‌ فيمابين‌ ايران‌ و ديگر کشورها پذيرفته‌ شده‌ است‌ کليه‌ هزينه‌هاي‌ تحصيلي‌ و شهريه ‌آن‌ به عهده‌ وزارتخانه‌ طرف‌ قرارداد است. همچنين چنانچه‌ داوطلبي‌ از طريق‌ شوراي‌ هماهنگي‌ پذيرش‌ دانشجويان‌ غير ايراني‌ معرفي‌ شود از پرداخت‌ شهريه‌ معاف‌ است.

امکان خوابگاه براي دستياران مجرد غيرايراني

جهت‌ دستياران‌ مجرد غير ايراني‌ حتي‌ الامکان‌ و با توجه‌ به‌ امکانات‌ دانشگاه‌ خوابگاه‌ تأمين‌ خواهد شد. وضعيت‌ خوابگاه‌ در هر دانشگاه‌ از طريق‌ بروشورهاي‌ اطلاعاتي‌ در اختيار داوطلبين‌ قرار مي‌گيرد ليکن‌ جهت‌ تأمين‌ خوابگاه‌ دستياران‌ متأهل‌ از طريق‌ وزارت‌ بهداشت و دانشگاه‌ هيچگونه‌ تعهدي‌ وجود ندارد.

دستياران‌ غير ايراني‌ پذيرفته‌ شده‌ حق‌ اشتغال‌ به‌ حرفه‌ پزشکي‌ را در جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ ندارند

دستياران‌ غير ايراني‌ پذيرفته‌ شده‌ در طول‌ دوره‌ دستياري‌ از کليه‌ قوانين‌ و مقررات‌ دستياري‌ داخل‌ کشور تبعيت‌ مي‌ کنند و بعد از اتمام‌ تحصيل‌ خود حق‌ اشتغال‌ به‌ حرفه‌ پزشکي‌ را در جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ نخواهند داشت‌ و از آنان‌ در بدو ورود و ثبت‌ نام‌ دستياري‌ تعهد محضري‌ مبني‌ بر بازگشت‌ به‌ کشور متبوع‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ بجاي‌ تعهد محضري‌ دوران‌ دستياري‌ توسط‌ مرکز امور دانشجويي‌ اخذ خواهد شد.پذيرش‌ دستيار فقط‌ براي‌ همان‌ سال‌ معتبر بوده‌ و عدم‌ شروع‌ دوره‌ توسط‌ داوطلب‌ در تاريخ‌ مقرر به‌ منزله‌ انصراف‌ از تحصيل‌ تلقي‌ شده‌ و حقي‌ را براي‌ آنان‌ ايجاد نخواهد کرد.ثبت­ نام و ارسال مدارک سي و هشتمين دوره پذيرش دستيار تخصصي پزشکي باليني از روز 15 آبان آغاز شده است و تا 20 آذرماه ادامه مي يابد و کليه مراحل ثبت نام به صورت اينترنتي و از طريق سايت sanjeshp.ir انجام مي شود. آزمون پذيرش دستيار در رشته هاي تخصصي پزشکي باليني در سال 89 به صورت متمرکز در روز 28 بهمن ماه برگزار مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه