جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3771

 رييس جمهور: طرح تحول اقتصادي ربطي به تحريم‌ها ندارد 
 تغيير متكي بازسازي درون‌سازماني است

گروه سياسي
: رئيس ‌جمهور نشست آينده استانبول درباره مذاکرات ماه ژانويه ايران با گروه 1+5 را نشستي تاريخي و فرصتي براي غرب در جهت تبديل تقابل به تعامل دانست و با اعلام اينکه تغيير وزير امور خارجه يک بازسازي درون‌سازماني است، خاطرنشان ساخت: اجراي طرح تحول اقتصادي ربطي به موضوع تحريم‌ها ندارد.به گزارش ايسنا، محمود احمدي ‌نژاد در پايان سفر به استانبول براي شرکت در يازدهمين اجلاس اکو در کنفرانس خبري با حضور خبرنگاران رسانه‌هاي بين‌ المللي با تاكيد بر اين‌كه ايران از اين اتفاق بزرگ (مذاکره ايران و 1+5) استقبال مي‌كند، ابراز اميدواري کرد: نشست استانبول به نقطه عطفي در مذاکرات ايران و 1+5 تبديل شود و غرب تعامل با ايران را جايگزين تقابل کند. وي در پاسخ به سوالي درباره نقش ترکيه در موضوع هسته‌ اي ايران و انتظار تهران از اين کشور، گفت: حضور ترکيه در روند موضوع هسته‌اي ايران، حضوري روشنگرانه بوده و در نزديک کردن نظرات طرفين به يکديگر مؤثر است و اميدوارم نشست آتي استانبول به نشستي سازنده و ماندگار تبديل شود. احمدي‌نژاد در پاسخ به اين پرسش که آيا مي‌توان نقش حمايتي تركيه از ايران در موضوع هسته‌اي را به منزله گرايش يافتن تركيه به شرق ارزيابي كرد، گفت: تركيه كشوري مستقل بوده و از مواضع مستقل برخوردار است. رييس‌جمهور در ارزيابي نشست وزيران خارجه ايران، تركيه و آذربايجان و اين‌كه آيا اين نشست مي‌تواند منجر به ايجاد نظام جديد منطقه‌اي شود، اظهار كرد: اين سه كشور از روابط دوستانه، تاريخي، همه‌جانبه و پايدار برخوردار هستند و توسعه روابط آن‌ها به نفع سه كشور، منطقه و صلح و امنيت جهاني است.

سياست خارجي ايران با تغيير افراد تغيير نمي‌كند

وي درباره تاثير تغيير وزير امور خارجه در مذاكرات پيش‌روي ايران با 1+5، تصريح كرد: سياست خارجي ايران سياست ثابتي است كه با تغيير افراد تغيير نمي‌كند و تغيير آقاي متكي صرفاً يك بازسازي درون‌سازماني است و وزارت امور خارجه با مديريت آقاي صالحي كه دانشمندي برجسته و ديپلماتي ورزيده و باسابقه است حتماً كاركردها و توان بالاتري براي پيشبرد اهداف سياست خارجي از خود نشان خواهد داد.

نگراني ازاستقرار سپرموشکي درترکيه نداريم

احمدي‌نژاد در واكنش به سوالي درباره موضوع استقرار سپر دفاع موشكي و تاثير آن بر روابط ايران و تركيه، تصريح كرد: امروز دوران استفاده از موشك و بمب اتمي به پايان رسيده و ايران از اين موضوع هيچ نگراني ندارد البته روابط ايران و تركيه يك‌روزه شكل نگرفته كه از اين‌گونه مسايل متأثر شود.

طرح تحول اقتصادي ربطي به تحريم‌ها ندارد

رئيس قوه مجريه در پاسخ به اين پرسش که آيا اجراي سياست‌هاي اصلاح قيمت‌ها در ايران متأثر از تحريم‌هاست، گفت: طرح تحول اقتصادي كه اين روزها اجراي آن در ايران آغاز شده از بيست سال قبل مطرح بوده و بخصوص از پنج سال پيش برنامه‌ريزي‌هاي بسيار دقيقي براي آن انجام شده است. احمدي‌نژاد ادامه داد: اين تحول اقتصادي راهبردي با مديريت بومي و متناظر با نيازهاي داخلي و البته قطعاً بي‌ارتباط با مساله تحريم‌هاست و دشمنان ما از آنجا كه خيال مي‌كردند تحريم‌هايشان روي ايران اثر خواهد گذاشت وقتي مي‌بينند كه در جريان تحريم‌هاي آنان، ايران بزرگترين طرح‌هاي اقتصادي را اجرا مي‌كند، ناراحت هستند و در جهت تضعيف آن حركت مي‌كنند. رييس‌جمهور افزود: بحث تحريم متعلق به زمان‌هاي گذشته و مربوط به كشورهاي جزيره‌اي و بسيار كوچك بود و كساني كه در هزاره سوم، از حربه تحريم سخن مي‌گويند، افراد عقب‌مانده سياسي هستند. زماني كه رقابت‌هاي اقتصادي ميليمتري شده است ديگر تحريم موضوعيت نداشته و تحريم‌ها قبل از تصويب و اجرا شكست‌خورده هستند بخصوص درباره ايران كه اقتصاد بسيار بزرگ و درون‌زا دارد و براي پيشرفت نيازي به اروپا و آمريكا ندارد. احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي درباره آينده ديپلماسي ايران در آفريقا، خاطرنشان کرد: سياست ايران در آفريقا بسيار روشن بوده و با همه كشورهاي آفريقايي روابط دوستانه و نزديكي دارد.

اسناد ويكي ليكس قابل اعتماد نيست

رييس‌جمهور در پاسخ به سوال ديگري درباره مطالب منتشر شده در سايت ويكي‌ليكس درباره مواضع سران برخي كشورهاي عربي در مورد ايران، اظهار كرد: معتقدم انتشار اين اسناد، با برنامه‌ بوده است. ايران با همه كشورهاي عربي روابط دوستانه‌اي دارد و اين شكل انتشار اسناد و اخبار قابل اعتماد نبوده و نبايد موجب كدورت دولت‌ها و ملت‌هاي منطقه شود.

ايران به رتبه 12 اقتصادي جهان مي رسد

احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي درباره كيفيت نقش ايران در اقتصاد بين‌الملل با توجه به موضوع تحريم‌ها، گفت: ايران كشوري بزرگ با اقتصادي بزرگ است و از رتبه 17 اقتصاد جهان برخوردار است كه با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در 5 سال آينده به رتبه 12 خواهد رسيد. رييس‌جمهور افزود: امروز ايران ارتباطات گسترده‌اي با همه مناطق و كشورهاي دنيا دارد و به دنبال طراحي‌ها و مدل‌هاي جديد اقتصادي برپايه عدالت و احترام به ملت‌ها است. امروز عرصه اقتصاد بين‌الملل صحنه زوال قدرت‌هاي زورگوي سابق و ظهور قدرت‌هاي جديدي مانند ايران و تركيه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه