جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3771

 ميز خبر 

سيدحسن خميني: توهين به مرجعيت، جرم حقوقي است

گروه سياسي:
يادگار امام راحل در نکوهش توهين به مرجعيت، گفت: توهين به مرجعيت علاوه بر معصيت و فعل حرام، يک جرم حقوقي است. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني در ديدار جمعي از روحانيون استان تهران، با تشريح تاريخچه مبارزات امام راحل، اظهار كرد: اگر نبود ايمان مردم و جايگاه امام به‌عنوان مرجع جامع‌الشرايط، پيروزي انقلاب يا ممکن نبود يا بسيار سخت و جانکاه حاصل مي‌شد. وي با اشاره به نقش بي‌بديل مرجعيت امام در پيشبرد انقلاب اسلامي، گفت: مرجعيت، کانون تجميع دينداري جامعه است و قداست والايي دارد و نبايد تحت هيچ شرايطي آن را تخطئه کرد. وي با ابراز انزجار از رفتار برخي ناآگاهان در اهانت به اين هويت ديني مردم، افزود: جسارت به مراجع و رعايت نکردن ادبيات مناسب در مواجهه با فقهاي بزرگ، تنها ارزش گوينده اين سخنان را از بين مي‌برد. يادگار امام راحل تاکيد کرد: رفعت مقام مرجعيت به‌اندازه‌اي است که اگر کسي به ساحت مراجع عظام جسارت کند، علاوه بر آن‌که مرتکب جرم حقوقي مي‌شود، از نظر شرعي نيز، قطعاً، مرتکب فعل حرام شده است. سيدحسن خميني با اشاره به جايگاه و محبوبيت مرجعيت در جامعه اسلامي، اظهار كرد: در نگاه ديني، توهين به مقام مرجعيت، معصيت کبيره است و سقوط آزاد و انزواي اجتماعي را درپي خواهد داشت و اين مصداق واقعي خسرالدنيا والاخره است. در اين ديدار، روحانيون حاضر نيز، در سخناني، هرگونه توهين و اسائه ادب به هريک از مراجع را محکوم کردند.

انتخاب مستقيم شهرداران درمجلس بررسي مي‌شود

گروه سياسي: عضو كميسيون سياست داخلي و امور شوراهاي مجلس با اعتقاد به اينكه بهتر است شهردار توسط مردم انتخاب شود، خاطرنشان کرد: اگرچه انتخاب شهردار توسط وزارت كشور در كميسيون به تصويب رسيده است؛ اما در زمان طرح اين مصوبه در صحن علني مجلس طرح انتخاب شهرداران توسط مردم هم مجددا مطرح خواهد شد. حسن نوروزي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تصويب طرح انتخاب شهرداران توسط وزارت كشور در كميسيون متبوعش، تصريح كرد: در صورت تصويب نهايي اين مصوبه در صحن علني مجلس شوراي اسلامي، شهرداران شهرهاي زير دويست هزار نفر جمعيت توسط استانداري و شهرهاي بالاي دويست هزار نفر جمعيت توسط وزير كشور البته با راي اعتماد شوراي شهر تعيين مي‌شوند. رييس مجمع نمايندگان استان تهران ادامه داد: اصولا در رابطه با انتخاب شهرداران چند نظريه مطرح است، يك نظريه همان روشي است كه قبل از حضور شوراها در كشور وجود داشت به نحوي كه شهرداران توسط استانداري‌ها و شهردار تهران توسط وزير كشور انتخاب ‌شود اما اين نظريه با اجرايي شدن اصل 102 قانون اساسي و شروع به كار شوراهاي شهر از بين رفت و آنچه هم‌اكنون در اين راستا در كشور حاكم است انتخاب شوراها توسط مردم و انتخاب شهردار توسط شوراهاست. به گفته نماينده رباط‌ كريم، دراين صورت مصوبه انتخاب شهردار توسط شورا در شهرهاي ديگر به استانداري و در شهر تهران به وزارت كشور ارايه و پس از احراز صلاحيت حكم شهرداران ابلاغ مي‌شود و آنها شروع به كار مي‌كنند، از مزاياي روش مذكور اين است كه هم شهرداران و هم اعضاي شوراهاي شهر توسط مردم انتخاب مي‌شوند، اما شوراها به طور مستقيم توسط مردم و شهرداران به واسطه شوراها به صورت غير مستقيم توسط مردم انتخاب مي‌شوند. رييس مجمع نمايندگان استان تهران درباره نظريه دوم تصريح كرد: يك نظريه هم اين بود كه مانند كشورهاي آمريكا، آلمان، ژاپن، فرانسه، انگلستان و ساير كشورهاي اروپايي مردم همزمان به شورا و شهردار راي بدهند منتهي شورا اضافه بر راي مردم به شهردار راي اعتماد بدهد و بر كار شهردار نظارت و در صورت لزوم شهردار را استيضاح كند، اين دو نظريه در كميسيون مطرح شد اما نظريه‌ انتخاب اعضاي شورا و شهردار توسط مردم راي نياورد ولي نظريه انتخاب شهردار توسط مسوولين وزارت كشور با راي مثبت نمايندگان به تصويب رسيد، البته نظر بنده اين است كه شهردار توسط مردم انتخاب شود. نوروري در پايان خاطرنشان كرد: هرچند كه انتخاب شهراداران توسط وزارت كشور از تصويب كميسيون گذشته اما در زمان طرح در صحن علني مجلس نظريه انتخاب شهردارتوسط مردم نيز مطرح خواهد شد.

 رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس:
ترويج راستگويي در ميان مسئولان اعتماد عمومي را بالا مي‌برد

گروه سياسي: رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس، اعلام کرد: ترويج راستگويي در مسئولان، آن را در ميان مردم ترويج داده و اعتماد را بالا مي‌برد. به گزارش مهر، احمد توکلي طي سخناني در همايش ملي "بهلول، شگفتي روزگار" که در شهر گناباد برگزار شد، با اشاره به صفت راستگويي اين عالم مبارز در هر شرايطي، گفت: امروزه بيش از هر زمان نياز است تا صفات چنين مرداني را بکار گيريم.وي ادامه داد: اگر مسئولين دروغ نگويند شاخص اطمينان بالاتر رفته و ثبات افزايش پيدا مي کند علاوه بر آن اگر دروغ نباشد هزينه مبادله کاهش يافته و کارآيي افرايش مي يابد. نماينده تهران در مجلس ادامه داد: در کشورهاي سرمايه داري دو شاخص اطمينان مصرف کننده و اطمينان توليد کننده خيلي مهم است که هر چه اين شاخص بالاتر باشد ثبات اقتصادي که يکي از بهترين عوامل رشد اقتصادي است، بيشتر است که به دنبال آن اشتغال بهتر و قابل کنترل تر مي شود.وي افزود: مکتب نهادگرايان معتقدند تمام نهادهاي اجتماعي در هزينه مبادله موثرند از جمله بالا رفتن اعتماد و تعامل مناسب و ... که به معني اين است که با هزينه کمتر کالاي بيشتر يا کالاي معيني را با هزينه کمتري توليد مي کنند. اين استاد اقتصاد دانشگاه، گفت: دروغ گويي به ويژه در مديران و دست اندرکاران تاثيرگذارتر است چرا که احاديثي داريم مبني بر اينکه مردم بر دين اميران خود هستند و به اميران شبيه تر از پدران خود هستند.

انتقاد ازبي‌توجهي به حل مشکل صيادان بازداشتي درقطر

گروه سياسي:
نماينده بوشهردر مجلس شوراي اسلامي با اشاره به دستگيري صيادان ايراني توسط قطر در آب‌هاي خليج فارس، گفت: براي حل اين مشکل موضوع را به وزارت امور خارجه اعلام کرده ايم اما تاکنون منتج به سياست شفافي نشده است. "غلامعلي ميگلي نژاد" در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص دستگيري صيادان ايراني در آب‌هاي خليج فارس و مشکلاتي که براي آنها پيش مي‌آيد، اظهارکرد: متاسفانه هميشه اين اختلاف را با کشورهاي همسايه و بخصوص قطر داريم که بعضا صيادان ما را در آب‌هاي بين المللي بازداشت مي‌ کنند. وي با بيان اينکه معمولا اين افراد بعدا با پيگيري‌هايي که انجام مي شود آزاد مي‌شوند، افزود: اما گاهي وقت‌ها هم پيش مي‌آيد که لنج‌هاي صيادان ايراني توقيف و فقط خودشان آزاد مي شوند.نماينده بوشهر، خاطرنشان کرد: اين مشکلات ميان صيادان استان بوشهر و کشور قطر بارها به وزارت امور خارجه اعلام شده، ولي تاکنون منتج به سياست شفافي نشده که اين برخورد قطري‌ها با صيادان ايراني متوقف شود.ميگلي نژاد با يادآوري ورود برخي شناورهاي قطري به آب‌هاي ايران، گفت: نيروهاي گارد ساحلي جمهوري اسلامي آنقدر که نيروهاي ساحلي قطر درقبال صيادان ايراني سخت‌گيري مي‌کنند، سخت‌گيري انجام نداده و اقدام به مقابله به مثل نمي‌کنند.نماينده بوشهر با اشاره به مدت زماني که صيادان ايراني در بازداشتگاه‌هاي قطر به سر مي‌برند، افزود: بعضي مواقع زمان اين بازداشت‌ها به مدت يکسال به طول مي‌انجامد که اين واقعا شرايط سختي را براي صيادان ما در خليج فارس بوجود آورده است.ميگلي نژاد براي رفع اين مشکل خواستار گفت وگوي جدي دستگاه ديپلماسي کشور با مقامات قطري شد و پيشنهاد کرد: اگر قطري‌ها نخواستند پاي ميز مذاکره بنشينند تا از طريق امضاي تفاهمنامه اين مشکل حل شود، نيروهاي گارد ساحلي ايران نيز دست به اقدام مقابله به مثل زده و شناورهاي قطري را در صورت ورود به آب‌هاي ايران توقيف کنند تا آنها نيز بفهمند که اين امر چه سختي‌هايي دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه