جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3771

 كوتاه از سياست 

ديدارمردم قم با مقام معظم رهبري در روز19 دي

گروه سياسي: استاندار قم از ديدار مردم قم با مقام معظم رهبري در روز 19 دي خبر داد و گفت: ستاد بزرگداشت ايام‌الله 9 دي و 19 دي تشکيل شده که به منظور گراميداشت اين مناسبت‌ها، جهت بصيرت‌افزايي جامعه به‌ويژه نسل جوان برنامه‌ريزي كند. به گزارش ايسنا، "محمدحسين موسي‌پور"، در جلسه شوراي فرهنگ عمومي استان قم، خاطرنشان کرد: حضور پرشور نسل جوان در هيات‌هاي مذهبي بيانگر ظرفيت عظيم هيات‌هاي مذهبي براي مقابله با تهاجم فرهنگي و تعميق باورهاي ديني است. موسي‌پور با اشاره به برگزاري مراسم عزاداري دهه محرم، گفت: هيات‌هاي مذهبي بايد با استفاده از سخنران‌ها و خطباي توانمند در جهت افزايش آگاهي‌ها، بصيرت و معرفت مردم نسبت به مکتب عاشورا استفاده کنند.

سردار صفوي:به دشمنان ماجراجو خارج ازمنطقه پاسخ مي‌دهيم

گروه سياسي: دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم کل قوا هشت سال دفاع مقدس را بزرگترين حادثه‌ تاريخي ايران و منطقه به شمار آورد و افزود: دشمناني که به دنبال ماجراجويي هستند در خارج از منطقه به آنها پاسخگو خواهيم بود. به گزارش خ مهر، سردار سرلشگر سيد يحيي صفوي که در نشست هم‌انديشي صاحب‌نظران، انديشمندان و اساتيد حوزه و دانشگاه و رسانه، براي انتخاب سريال‌هاي فاخر با معاونت سيما، سخن مي‌گفت، هشت سال دفاع مقدس را تضمين‌کننده‌ 80 سال امنيت ملي ايران دانست و خاطرنشان کرد: بايستي از اين ظرفيت دفاع مقدس براي تضمين امنيت ملي‌مان استفاده کنيم. دشمنان ما بايستي درک کنند که اگر شروع‌کننده‌ يک ماجراجويي جديد شدند ما با آن روحيه‌ جهادي با صلابت و آن قدرت تهاجمي که نسبت به پاسخگويي به دشمنان، تحت فرماندهي فرمانده‌ معظم کل قوا، داريم آن ها را خارج از منطقه دچار ناامني مي‌کنيم و در فيلم‌هاي مربوط به دفاع مقدس آن چيزي که مورد نظر من است و آن پيامي که مي‌خواهيم بدهيم اين باشد که به وسيله‌ آن، امنيت ملي‌مان را براي سال‌هاي آينده بتوانيم تضمين کنيم.

درخواست مهلت بيشترشوراي نگهبان از مجلس

گروه سياسي: عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي از درخواست مهلت شوراي نگهبان براي ادامه بررسي مصوبه مجلس در خصوص لايحه برنامه پنجم توسعه خبر داد. "محمدحسين فرهنگي" در گفت‌وگو با خانه ملت، ضمن بيان اينکه شوراي نگهبان براي بررسي بيشتر مصوبه مجلس در خصوص برنامه پنج ساله پنجم توسعه از مجلس درخواست مهلت کرد، گفت: به احتمال قوي گزارش نهايي و ايرادهاي نهايي شوراي نگهبان در مورد لايحه برنامه پنجم توسعه اواخر هفته پيش روي يا اوايل هفته بعد از آن اعلام مي‌شود. نماينده تبريز، افزود: طبق قانون اساسي شوراي نگهبان مي‌تواند علاوه بر مهلت دو هفته اي براي بررسي بر روي قوانين، زمان بيشتري را براي بررسي بيشتر مصوبات مجلس در خواست كند.فرهنگي با تاکيد بر اينکه شوراي نگهبان دو هفته ديگر زمان دارد، افزود: البته آنها منتظر اتمام مهلت خود نمي شوند و به احتمال زياد آخر هفته پيش روي و نهايتا اوايل هفته ديگر گزارش را ارائه مي‌ کنند.طبق اصل 95 قانون اساسي، در مواردي‏ كه‏ شوراي‏ نگهبان‏ مدت‏ ده‏ روز را براي‏ رسيدگي‏ و اظهار نظر نهايي‏ كافي‏ نداند، مي‏تواند از مجلس‏ شوراي‏ اسلامي‏ حداكثر براي‏ ده‏ روز ديگر با ذكر دليل‏ خواستار تمديد وقت‏ شود.

بررسي موضوع هسته‌اي ايران درنشست روسيه با اعراب

گروه سياسي: "سرگي ريابكوف"، معاون وزير امور خارجه روسيه سفراي عربستان سعودي، عمان و كارداران موقت بحرين، كويت، قطر و امارات متحده عربي در مسكو را به حضور پذيرفت. به گزارش ايسنا به نقل از سايت رسمي وزارت امور خارجه روسيه، در جريان اين گفت‌وگو امور مربوط به توسعه اوضاع پيرامون موضوع هسته‌اي ايران و نشست روزهاي 6 و 7 دسامبر كاترين اشتون نماينده عالي سياست خارجي و امور امنيتي اتحاديه اروپا با جليلي دبير شورايعالي امنيت ملي ايران با شركت مديران سياسي گروه «1+5» بررسي شد. طرفين تبادل نظر منظم روسيه و اعضاي شوراي همكاري در اين زمينه را مهم ارزيابي كردند و در مورد ادامه تماس در اين شكل مذاكرات و هماهنگي‌هايي انجام دادند.

پاسخ خزانه‌داري آمريكا به نيويورك تايمز

گروه سياسي: خبرگزاري فرانسه به نقل از نيويورك‌تايمز گزارش داد كه وزارت خزانه‌داري آمريكا در يك دهه گذشته نزديك به 10 هزار مجوز ويژه را براي شركت‌هاي آمريكايي صادر كرده است تا بتوانند برخي انواع محصولات را به ايران و ديگر كشورهاي تحت تحريم آمريكا بفروشند. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، وزارت خزانه‌داري آمريكا نيز سعي كرد در پاسخ به نيويورك‌تايمز از سياست خود براي صدور مجوز صادرات براي برخي شركت‌هاي آمريكايي به ايران و ديگر كشورها دفاع كند. يك مقام وزارت خزانه‌داري آمريكا مدعي شد: به دليل اين‌كه آمريكا جدي‌ترين و جامع‌ترين تحريم‌ها را عليه ايران اعمال كرده است، اجازه صدور مواد غذايي و پزشكي و تجهيزات پزشكي هماهنگ با هدف ما مبني بر ضربه نزدن به ملت ايران است.

بهداد: من گزينه رييس سازمان ملي جوانان نيستم

گروه سياسي: معاون سياسي دفتر رئيس جمهور درباره شايعه انتصابش به عنوان رئيس سازمان ملي جوانان گفت كه چنين چيزي مطرح نيست. محمدجعفر بهداد در گفت‌وگو با فارس، درباره شايعه انتصابش به عنوان رئيس سازمان ملي جوانان، گفت: چنين چيزي مطرح نيست و چون قرار است يك خانم اين مسئوليت را بر عهده بگيرد، حتماً‌ من و امثال من ‌نخواهيم بود. وي در پاسخ به اين سؤال كه اگر رياست سازمان ملي جوانان به شما پيشنهاد شود، مي‌پذيريد يا خير؟ گفت: براي پذيرش يك مسئوليت بايد فكر كرد و چون من اصلاً مطرح نيستم، به اين موضوع فكر نكرده‌ام. اين اظهارات بهداد در حالي است كه پس از عدم پذيرس رياست سازمان ملي جوانان از سوي فرحناز تركستاني، برخي منابع خبري از جايگزيني بهداد به جاي وي خبر دادند. هرچند اسفنديار رحيم‌مشايي رييس‌دفتر احمدي نژاد نيز گفته است روز يكشنبه مراسم معارفه فرحناز تركستني به عنوان معاون رييس جمهور و رييس سازمان ملي جوانان برگزار خواهد شد.

مصباحي مقدم:تغييرات دولت تاثيري بر اجراي قانون يارانه‌ها ندارد

گروه سياسي: رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به تغييرات اخير در دولت و برکناري دو تن از مسئولان دولتي، گفت: اين تغييرات هيچ تاثيري بر اجراي قانون هدفمندکردن يارانه ها ندارد و اساسا با اجراي اين قانون مرتبط هم نيست. غلامرضا مصباحي مقدم در گفتگو با مهر، با اشاره به اينکه رئيس جمهور حق دارد افرادي را تغيير دهد، افزود: درباره شيوه برکناري متکي عموم نمايندگان مجلس از اين عمل رئيس جمهور ناراضي بوده اند و اين رفتار را غير اخلاقي تلقي مي کند. نماينده تهران ادامه داد: از نظر مناسبات بين المللي نيز اين کار درست نيست چرا که وزير خارجه ما در حال مذاکره با طرف خارجي است و رئيس جمهور سنگال زودتر از وي از برکناري او مطلع شده است.مصباحي مقدم افزود: اين به معناي ناديده گرفتن ابهت نظام جمهوري اسلامي در مناسبات خارجي است.وي با بيان اينکه بهتر بود پيش از برکناري و سفر وزير به کشور خارجي اين موضوع را مطرح مي کردند، افزود: اين شيوه برکناري مورد تاييد مجلس نبود.

ادعاي جديد ليبرمن درباره ايران

گروه سياسي:
وزير امور خارجه رژيم صهيونيستي در ادعايي جديد در راستاي تشديد سياست ايران‌هراسي در منطقه مدعي شد؛ ايران درصدد اشغال كشورهاي خليج فارس از طريق دستيابي به سلاح هسته‌اي است. به گزارش ايسنا، آويگدور ليبرمن در مصاحبه‌اي با مجله نيوزويك، گفت: تحريم‌هاي كافي براي جلوگيري از دستيابي ايران به توان هسته‌اي (عليه اين كشور) اعمال نشده است. اين در حالي است كه رژيم متبوع وي تنها دارنده تسليحات هسته‌اي در خاورميانه است و تاكنون به هيچ بازرس بين‌المللي اجازه بازديد از زرادخانه‌هاي هسته‌اي‌اش را نداده است. وي كه رژيم متبوعش سال‌هاست اراضي فلسطيني را به اشغال خود درآورده است، در ادامه ادعاهاي خود رژيم صهيونيستي را يكي از گزينه‌هاي مورد هدف ايران دانست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه