جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3771

 معاون وزير نفت:
 قبوض گاز يک ماهه مي‌شود 

معاون وزير نفت با اشاره به برنامه ريزي براي صدور يکماهه قبوض گاز، از شکسته شدن رکورد صادرات گاز به ترکيه خبر داد و گفت: ايران با توجه به وجود سرماي شديد در اروپا آمادگي افزايش 10 تا 15 ميليون متر مکعبي صادرات روزانه گاز به ترکيه را دارد. جواد اوجي در گفتگو با مهر با بيان اينکه از ابتداي سالجاري تاکنون به طور متوسط روزانه بيش از 30 ميليون متر مکعب گاز طبيعي به ترکيه صادر شده است، گفت: حجم صادرات گاز طبيعي ايران به اين همسايه شمالغربي در سال جاري حدود 10 تا 11 ميليون متر مکعب در روز افزايش يافته است.اوجي همچنين درباره کاهش دوره صدور قبوض گاز مشترکان خانگي و تجاري توضيح داد: در حال حاضر قبوض تمامي مشترکان گاز در بخشهاي مختلف کشور 43 يا 30 روزه صادر مي شود.مدير عامل شرکت ملي گاز ايران با اشاره برنامه ريزي براي کاهش دوره صدور قبوض گاز، اظهارداشت: قصد داريم در آينده‌اي نزديک تمامي قبوض گاز مشترکان را به صورت يک ماهه صادر کنيم.معاون وزير نفت همچنين با بيان اينکه هم اکنون بيشتر واحدهاي مسکوني داراي 20 واحد به بالا داراي کنتورهاي مستقل گاز هستند، بيان کرد: با توجه به افزايش تعرفه گاز بخش خانگي درخواستهاي متعددي براي مستقل سازي کنتورهاي گاز انجام شده است.نائب رئيس هيئت مديره شرکت ملي گاز با تاکيد بر اينکه براي نصب 48 ساعته کنتورهاي مستقل گاز آمادگي وجود دارد، گفت: هزينه نصب و راه اندازي کنتورهاي مستقل گازي حدود 38 تا 42 هزار تومان تخمين زده مي شود.اوجي با اعلام اينکه در حال حاضر مصرف ماهانه گاز واحدها و مجتمع هاي داراي کنتور مشترک تقسيم بر تعداد واحدها مي‌شود، يادآور شد: سپس اين متوسط مصرف مطابق با اقليم منطقه و جداول تعريف شده محاسبه خواهد شد.

تفكيك 200هزار كنتور گاز از ابتداي امسال

همچنين،از ابتداي امسال تاكنون حدود 200 هزار مشترك براي جداسازي كنتورهاي گاز مراجعه كرده‌ و كنتور آنان تفكيك شده كه 40 هزار مشترك مربوط به استان تهران بوده‌اند. مجتبي يخ‌بهايي مدير گازرساني شركت ملي گاز ايران، با اعلام خبر بالا اظهار كرد: به‌اين منظور ابتدا نياز است مشتركان لوله‌كشي مستقل براي هر واحد انجام دهند تا پس از تأييد توسط نظام مهندسي با ارائه نقشه، تفكيك كنتور امكان‌پذير شود. وي با تاكيد بر اين‌كه قبوض گاز خانگي در همه استان‌هاي كشور به‌صورت 45 روزه صادر مي‌شود، افزود: روند صدور قبض گاز براي صنايع عمده و نيروگاه‌ها يك ماهه است.

تمهيدات تأمين گاز زمستان براي بخش‌هاي خانگي و نيروگاه‌ها

در همين رابطه،قائم‌مقام شركت ملي گاز گفت: در استان تهران 4 برابر نسبت به سال گذشته گاز در آذرماه تحويل نيروگاهها شده كه دليل آن حساسيت‌هاي مربوط به آلودگي هوا بود تا نيروگاهها سوخت مايع مصرف نكنند و آلودگي كمتري ايجاد شود.مصطفي كشكولي اظهار داشت: همه پيش‌بيني‌ها چه در بخش توليد و بالادست و چه در بخش افزايش ظرفيت پالايشگاهها، خطوط انتقال گاز جديد و تقويت پايداري شبكه‌هاي گازرساني براي تأمين گاز زمستاني انجام شده است. وي افزود: نسبت به سال‌هاي قبل وضعيت پايداري داريم و اميدواريم مشكلي در خصوص تأمين گاز زمستاني نداشته باشيم ضمن اينكه همواره گفته‌ايم يك طرف ماجرا به مديريت مصرف به خصوص مصرف بخش خانگي كه رقم آن در زمستان بسيار بالا است باز مي‌گردد؛ اميدواريم با اقداماتي كه انجام شده و صرفه‌جويي مردم مشكلي نداشته باشيم. قائم‌مقام شركت ملي گاز اضافه كرد: تنها طي 4 يا 5 سال گذشته 13 تا 14 هزار كيلومتر خط انتقال گاز در كشور ايجاد شده و در حال حاضر ظرفيت مازاد براي انتقال گاز در كشور وجود دارد چنانكه به هر ميزان گاز توليد شود ما توان دريافت آن را داريم. وي تصريح كرد: با توجه به حساسيت و وضعيت خاص نيروگاهها در اين فصل سال خوشبختانه 15 درصد بيشتر در 9 ماهه اول سال جاري نسبت به سال گذشته گاز به نيروگاهها تحويل شده كه معادل 4 ميليارد و 100 ميليون متر مكعب است. كشكولي افزود: در آذرماه 58 درصد نسبت به آذرماه سال گذشته گاز بيشتري به نيروگاهها تحويل شده است كه 850 ميليون متر مكعب بيش از سال گذشته بوده است. وي اظهار داشت: در استان تهران نيز 4 برابر نسبت به سال گذشته بيشتر در آذرماه گاز تحويل نيروگاهها شده است كه دليل آن حساسيت‌هاي مربوط به آلودگي هوا بود تا نيروگاهها سوخت مايع مصرف نكنند و آلودگي كمتري ايجاد شود. وي با بيان اينكه صنايع عمده در حال حاضر حدود 75 ميليون متر مكعب در روز مصرف مي‌كنند، گفت: بخش خانگي، تجاري و صنايع غيرعمده در مجموع 345 ميليون متر مكعب در روز مصرف مي‌كنند و در حال حاضر مشكل خاصي نداريم. قائم‌مقام شركت ملي گاز اضافه كرد: 700 ميليون متر مكعب در روز ظرفيت انتقال گاز در شبكه وجود دارد و مجموع گاز شيرين موجود در شبكه طبق برنامه‌اي كه به ما مي‌دهند 540 ميليون متر مكعب در روز است كه واردات هم به آن اضافه مي‌شود. وي با بيان اينكه حدود 510 ميليون متر مكعب در روز نيز گاز در شبكه مصرف مي‌شود، افزود: ميزان گازي كه شركت‌هاي توليدكننده گاز به ما تحويل مي‌دهند طبق برنامه مصوب است و اگر توليد خود را اضافه كنند ما آماده دريافت آن هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه