جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3771

 اخبار هنري 

در قطعه 213 بهشت زهرا؛

پيكر «حسين باغي» در سكوت به خاك سپرده شد

پيكر زنده ياد «حسين باغي» گوينده پيشكسوت در سكوت به خاك سپرده شد. به گزارش فارس، قرار بود پيكر زنده ياد «حسين باغي» ديروز با حضور علاقه‌مندان وي از جلوي درب منزلش تشييع شود، اما خانواده وي پيكر او را از بيمارستان مستقيم به بهشت زهرا بردند و افرادي كه براي حضور در اين مراسم آمده بودند، جلوي منزل وي سرگردان ماندند. بنابراين گزارش، پيكر زنده ياد باغي با حضور افراد اندكي كه توانسته بودند خود را به بهشت زهرا برسانند به خاك سپرده شد. در اين مراسم حسين بزرگي مدير امور دوبلاژ سيما، ناصر مدوح رييس انجمن گويندگان و سرپرست گفتار فيلم ايران، همت موميوند، نصرالله مدقال‌چي، بهروز رضوي و ... حضور داشتند. بهروز رضوي در اين مراسم طي سخناني به ويژگي‌هاي اخلاقي زنده ياد باغي پرداخت و گفت: باغي از جايگاه رفيعي در عرصه دوبله و گويندگي برخوردار بود و به رغم اين جايگاه، همواره فروتن و خاضع بود. به گزارش فارس، سيد عزت الله ضرغامي نيز با ارسال سبد گل، درگذشت اين هنرمند توانا را تسليت گفت. قرار بود پيكر اين هنرمند توانا در قطعه هنرمندان به خاك سپرده شود اما خانواده وي اعلام كردند بنابر وصيت زنده ياد باغي، پيكر او در قطعه 213 بهشت زهرا به خاك سپرده شود. حسين باغي كه سالها گوينده تبليغات تلويزيوني بود و مدتي به دليل بيماري التهاب مغز در بيمارستان بستري بود، عصر دوشنبه 29 آذرماه جان به جان آفرين تسليم كرد. حسين باغي متولد سال 1329 تهران و فارغ التحصيل مدرسه عالي ترجمه بود و در پرونده كاري خود در دوبله آثاري نظير كارآگاه كاستر، ارتش سري، راه قدس (امپراطوررم) و... حضور داشت. صداپيشگي شخصيت‌هايي مانند بابا برقي، چهار دست در كارتون نيك و نيكو، سياساكتي، داوود خطر و هومن زنده‌ياد باغي را در ذهن بسياري از مخاطبان ماندگار كرده است.

اکران عمومي "چراغ قرمز" با 22 سالن در تهران شروع شد

اکران عمومي فيلم سينمايي "چراغ قرمز" به کارگرداني علي غفاري در 22 سالن سينماي تهران شروع شد. به گزارش مهر، اکران عمومي اين فيلم سينمايي از چهارشنبه اول دي‌ماه در 22 سالن در تهران و به سرگروهي سينما آزادي شروع شده است. اکران"چراغ قرمز" در 10 شهرستان همزمان با تهران آغاز شده است."چراغ قرمز" درباره بهروز جوان ساده‌دلي است که در اثر اتفاقاتي درگير ماجراي يک قتل مي‌شود و اين موضوع ماجراهايي را براي او به ‌وجود مي‌آورد. فيلمنامه اين فيلم سينمايي را غفاري به همراه ميلاد کزازي بر اساس فيلمنامه‌اي از سعيد دربندي نوشته‌اند. پوريا پورسرخ، الناز شاکردوست، مجيد ياسر، انوشيروان ارجمند، نعيمه نظام‌دوست و محسن قاضي‌مرادي بازيگران اين فيلم هستند.

توليد 5 نمايش جديد در مركز هنرهاي نمايشي راديو

«روشنايي‌هاي شهر» از راديو جوان پخش مي‌شود

در هفته‌ي اول دي ماه، 5 نمايش توليد شده در مركز هنرهاي نمايشي راديو از 4 شبكه‌ي راديويي پخش مي‌شود. به گزارش(ايسنا)، نمايش 5 قسمتي « بادهاي زمستاني» از امروز شنبه ـ چهارم دي ماه ـ هر شب از ساعت 22 در برنامه «قصه شب» راديو ايران پخش مي‌شود. همچنين برنامه «قصه استان» راديو تهران نمايش 6 قسمتي «روزي روزگاري شهر من» را از چهارم دي ماه در ساعت 22 و 30 دقيقه روي آنتن مي‌برد. شبكه راديويي فرهنگ نيز نمايش 7 قسمتي «پرواز در اوج» را در همين تاريخ ـ 4 دي ماه ـ در برنامه از «رمان تا نمايش» پخش مي‌كند. اين برنامه از ساعت 21 روي آنتن راديو فرهنگ مي‌رود. به گزارش ايسنا، برنامه «نمايش جوان» راديو جوان در روز چهارم دي ماه نمايش تك قسمتي «روشنايي‌هاي شهر» را روي آنتن مي‌برد و از روز 5 دي ماه «معماي خانه‌هايش» را در 4 قسمت پخش مي‌كند. نمايش جوان هر شب از ساعت 23 و 30 در راديو جوان پخش مي‌شود.

باحضور پارسايي، کشن فلاح ، خبري و فنائيان

50 اثر در دومين جشنواره سراسري تئاتر تک نفره مورد بازبيني قرار مي گيرد

سعيد کشن فلاح، حسين پارسايي ، محمد علي خبري و تاجبخش فنائيان 50 اثر برتر را در دومين دوره جشنواره سراسري تئاتر تک نفره مورد بازبيني قرار مي دهند به گزارش آنا؛325 متن ارسال شده به دبيرخانه جشنواره سراسري تئاتر تک نفره در مرحله نخست مورد بازخواني قرار گرفت. نصرالله قادري ، رحمت اميني و تاجبخش فنائيان که بازخواني آثار در مرحله نخست را بر عهده داشتند 50 اثر برتر را انتخاب نمودند و در مرحله بازبيني از ميان اين 50 متن ، آثار برتر دومين دوره جشنواره سراسري تئاتر تک نفره انتخاب خواهد شد. دکتر محمود عزيزي دبير جشنواره طي احکامي جداگانه حسين پارسايي، سعيد کشن فلاح ، محمد علي خبري و تاجبخش فنائيان که را به عنوان بازبين هاي دومين جشنواره سراسري تئاتر تک نفره در مرحله دوم معرفي نمود . بازبين ها در روز هاي چهارشنبه تا جمعه 15 تا 17 دي ماه از ساعت 9 صبح تا 7 شب آثار را مورد بررسي قرار مي دهند و در طول سه روز بازبيني 50 اثر براي انتخاب بهترين متون به پايان خواهد رسيد . گفتني است دومين دوره جشنواره تئاتر تک نفره با ارسال فراخوان به مراکز هنرهاي نمايشي و مراکز آموزشگاهي در سراسر کشور در آبان ماه سال جاري آغاز شد و در پايان مهلت ارسال آثار 325 متن ارسال شده به دبير خانه اين جشنواره مورد بازخواني و بررسي قرار گرفت. در اين بين 50 اثر به عنوان متون برتر انتخاب شد که 32 متن از شهرستان و 18 متن متعلق به علاقمندان تهراني بوده است اين آثار به مرحله بازبيني راه يافتند و صاحبان آثار رقابت نزديکي براي رسيدن به جمع برندگان نهايي جشنواره خواهند داشت. 50 اثر انتخاب شده جهت بازبيني در روزهاي 15 تا 17 دي ماه در سالن گوشه فرهنگسراي نياوران به روي صحنه خواهند رفت و از اين تعداد تنها 15 متن به مرحله نهايي راه مي يابند .

کارگاه «سفره ساده ايراني» برپا مي شود

کارگاه سفره ساده ايراني با حضور شيرين اشراقي ، کارشناس تغذيه توسط خانه فرهنگ ميثاق برپا مي شود.به گزارش آنا، خانه فرهنگ ميثاق از مراکز فرهنگي هنري منطقه 5 با مشارکت دبستان يحيي زاده و انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکي ايران، اقدام به برپايي کارگاه سفره ساده ايراني کرده تاارتقاء سلامت شهروندي با تاکيد بر تغذيه سالم و همچنين فرهنگ استفاده از غذاهاي ساده و سالم ايراني را ترويج دهد. اين برنامه مفرح که با مسابقه آشپزي با قارچ و مسابقه فرهنگي حضوري همراه خواهد بود، از حضور شيرين اشراقي کارشناس تغذيه نيز بهره مي برد. اشراقي در اين کارگاه هرم تغذيه سالم و بحث جايگزيني مواد سالم و ارزان به جاي مواد زيان آور و گران قيمت در سفره ايراني را ارائه خواهد داد.سفره ساده ايراني 6 دي ماه 1389 از ساعت 10 الي 12 صبح در دبستان يحيي زاده برگزار و پذيراي علاقه مندان خواهد بود.

«شهر قصه» به مدارس سفر مي کند

اجراي دوره اي نمايش "شهر قصه" به کارگرداني مسعود حاتمي در مدارس منطقه 5 آغاز مي شود.به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 5 ، گروه نمايش ماني به سرپرستي مسعود حاتمي از امروز شنبه 4 دي ماه اجراي دوره اي برنامه نمايشي "شهر قصه" را در مدارس منطقه 5 آغاز مي کند.در اين اجراي نمايشي که توسط کتابخانه فردوس از مراکز فرهنگي هنري منطقه 5 توليد شده مسئوليت پذيري متقابل در خانواده و احترام به والدين در ماجراهاي نمايشي به دانش آموزان آموزش داده مي شود.شهر قصه تا 8 دي ماه در مدارس متعددي چون حافظ ، آبروشن ، شهداي منطقه 5 ، مريم بخشي ، خاتم و امام علي (ع) اجرا مي شود. شماره تلفن 44081043 براي هماهنگي و پاسخگويي به سوالات علاقه مندان اعلام شده است.

از ماه آينده صورت مي گيرد :

آغاز ثبت نام از ناشران کشور براي حضور در بيست و چهارمين نمايشگاه کتاب تهران

بهمن دري معاون امور فرهنگي و رييس بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از آغاز ثبت نام ناشران کشور از ماه آينده خبر داد و گفت با اعلام فراخوان و شرايط و نحوه حضور از طريق سايت نمايشگاه و جرايد، ثبت نام از ناشران کشور براي حضور در بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از ماه آينده آغاز خواهد شد. بهمن دري رييس شوراي سياستگزاري بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران اضافه کرد: با آغاز بررسي برنامه ها و فعاليت هاي ساير کميته ها و مسائل اجرايي نمايشگاه قطعا جلساتي مشترک ومنظم با نهادهاي مشارکت کننده (از جمله شهرداري و شوراي شهر راهنمايي و رانندگي وساير نهاده هاي ذيربط )در برگزاري نمايشگاه (از هفته آينده) برگزار خواهيم کرد . پيش از اين زمان و مکان نمايشگاه و نحوه حضور ناشران داخلي مصوب شده بود که بنابر مصوبات شوراي سياستگزاري ، بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران 14لغايت 24 ارديبهشت ماه سال 1390 در مصلي بزرگ امام خميني برگزار مي شود

بازخوانان جشنواره خصوصي تئاتر تهران
معرفي شدند

بازخواني 1723 اثر رسيده به دبيرخانه جشنواره تئاتر تهران توسط منوچهر اکبرلو، رحمت اميني، محسن سراجي و محمدرضا الوند آغاز شد.به گزارش روابط عمومي نخستين جشنواره خصوصي تئاتر تهران، با پايان مهلت ارسال آثار، بازخواني 1723 اثر رسيده به دبيرخانه توسط منوچهر اکبرلو، رحمت اميني، محسن سراجي و محمدرضا الوند آغاز شد. تعداد آثار ارسال شده به بخش هاي آزاد و تجربه هاي نو(صحنه اي) 643 اثر، تئاتر خياباني 297 اثر، تئاتر عروسکي 90 اثر، ، نمايشنامه خواني177 اثر، تئاتر مقاومت 167 اثر، تئاتر کودک و نوجوان 107اثر، تئاتر ديني
89 اثر، تئاتر آييني و سنتي 96 اثر و راديوتئاتر 57 اثر بوده که پس از بازخواني، راه يافتگان به مرحله بازبيني به تفکيک هر بخش از ابتداي هفته دوم دي ماه معرفي خواهند شد. لازم به ذکر است در بخش هاي نمايشنامه نويسي، عکاسي تئاتر، پژوهش تئاتر، تله تئاتر، و پوستر تئاترنيز آثاري به دبيرخانه دائمي جشنواره تئاتر تهران رسيده است که تعداد و آثار منتخب در موعد مقرر اعلام خواهد شد.مهلت ارسال آثار در اين بخش ها تا 7 بهمن در نظر گرفته شده است. همچنين علاوه بر بخش کلي مسابقه پوسترتئاتر، طراحي پوستر «نخستين جشنواره خصوصي تئاتر تهران» نيز به مسابقه گذاشته شده و دبيرخانه تا 23 دي ماه پذيراي آثار علاقه مندان خواهد بود. نخستين جشنواره خصوصي تئاتر تهران در 14 بخش تخصصي اسفندماه سال جاري با دبيري سيد جواد هاشمي برگزار مي شود.

اجراي "يک دامان ماه و ستاره" از پنجم دي‌ماه شروع مي‌شود

اجراي نمايش "يک دامان ماه و ستاره" به کارگرداني امير دژاکام از يکشنبه پنجم دي‌ماه در تالار وحدت شروع مي‌شود. به گزارش مهر، نمايش "يک دامان ماه و ستاره" به مناسبت ايام محرم و صفر براي اجرا در تالار وحدت آماده اجرا شده است. اين نمايش نگاهي نو به شيوه‌هاي اصيل نمايش‌هاي ايراني دارد و بر اساس تعزيه، نقالي و ... و با نگاه و رويکردي مدرن و با بهره‌گيري از تکنيک‌هاي تصويري و ديجيتالي آماده شده است. گلچهره سجاديه، اصغر همت، رحيم نوروزي، حسين محب‌اهري، شهرام عبدلي، اصغر فريدي ماسوله در نمايش "يک دامان ماه و ستاره" بازي مي‌کنند. جمعي از دانشجويان و هنرآموزان تئاتر در کنار گروه فرم نمايش به سرپرستي بهزاد جاودان‌فرد، در اين نمايش حضور دارند.طراحي صحنه نمايش را سيامک احصايي و طراحي لباس را مژگان عيوضي انجام داده است. محسن ميرزايي آهنگساز و مرتضي اتابکي طراح پوستر و بروشور نمايش است. نمايش "يک دامان ماه و ستاره" هر روز به ‌جز شنبه‌ها از ساعت 19 به مدت 90 دقيقه در تالار وحدت روي صحنه مي‌رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه