جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3790

 ميز خبر 

جزئيات جلسه هيات‌رييسه مجلس خبرگان رهبري

گروه سياسي: يك عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري با اشاره به جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري و روساي كميسيون‌هاي اين مجلس، گفت: بر اساس تبصره‌ 2 ماده 15 آيين‌نامه داخلي خبرگان اين جلسه شكل گرفت. سيداحمد خاتمي در گفت‌وگو با ايسنا، ادامه داد: بر اساس اين تبصره، هيات رييسه بين دو اجلاس، بايد ميان اجلاسي را با حضور روساي كميسيون‌ها، اعضاي هيات رييسه و 5 نفر از اعضاي خبرگان با انتخاب هيات رييسه برگزار كند و هدف آن پيگيري مسايل مهم خبرگان و مسائل كميسيون‌هاست تا اگر مشكلي وجود دارد براي آن‌ها تدبيري در نظر گرفته شود. وي با بيان اين‌كه در اين جلسه اولين موضوعي كه مطرح شد اين بود كه اين جلسه شرايط ديگر كميسيون‌ها را دارد، تصريح كرد: در اين جلسه ابتدا يك رييس، دو نايب رييس، منشي و مخبر تعيين شد و هيات رييسه خبرگان به عنوان روساي اين كميسيون انتخاب شدند.خاتمي عمر اين ميان اجلاس را تا اجلاس بعدي خبرگان در اسفندماه ذكر كرد و افزود: در اجلاس اسفندماه خبرگان، كميسيون‌ها، اعضاي كميسيون‌ها، روساي كميسيون‌ها و هيات رييسه خبرگان با راي مجدد اعضا انتخاب خواهند شد. اين عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اين‌كه اين اولين جلسه بين دو اجلاس خبرگان و بر اساس مصوبه اجلاس شهريورماه خبرگان بود، افزود: در اين جلسه در مورد انتخابات هيات رييسه و كميسيون‌ها كه در اجلاس اسفندماه برگزار مي‌شود، بحثي صورت نگرفت.

احضار سفير افغانستان به وزارت خارجه

گروه سياسي:
سفير افغانستان در تهران در پي تجمع عده‌اي در مقابل سفارت ايران در كابل و تعرض به آن سفارتخانه، به وزارت امور خارجه كشور احضار و مراتب اعتراض ايران به وي ابلاغ شد. به گزارش اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، به دنبال تجمع عده‌اي در مقابل سفارت جمهوري اسلامي ايران در كابل و تعرض به آن سفارتخانه، «عبيدالله عبيد» سفير افغانستان در تهران به وزارت امور خارجه كشورمان احضار و ضمن تسليم يادداشت اعتراضيه دولت جمهوري اسلامي ايران به نامبرده، مراتب اعتراض شديد دولت جمهوري اسلامي ايران نسبت به اين تعرضات به وي ابلاغ شد. قانع‌زاده، مديركل آسياي غربي وزارت امور خارجه ايران در اين ديدار ضمن مغاير دانستن اين اقدامات با روند حاكم بر مناسبات دو كشور، نسبت به تأثيرات منفي اين گونه تحركات بر روابط دوجانبه هشدار داد. وي همچنين از دولت افغانستان خواست با عاملان اين حادثه برخورد قانوني لازم صورت پذيرد. عبيدالله عبيد سفير افغانستان در تهران نيز ضمن ابراز تأسف دولت متبوعش از حوادث رخ داده، اطمينان داد كه دولت افغانستان اقدامات لازم را در اين زمينه به عمل خواهد آورد.

مشايي: صالحي قطعا راي خواهد آورد

گروه سياسي: رييس دفتر رييس جمهور اعلام کرد، اگر علي اكبر صالحي به عنوان وزير امور خارجه معرفي شود، قطعا راي خواهد آورد. به گزارش ايرنا، اسفنديار رحيم مشايي ديروز در حاشيه نشست تخصصي بررسي نقش رسانه ها در تعامل با ايرانيان مقيم خارج از كشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاري كه نام‌هاي باقري، صالحي و ذاكر اصفهاني را به عنوان گزينه هاي احتمالي براي تصدي وزارت خارجه مطرح كرد، گفت: چنين فهرستي موضوعيت ندارد. وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين كه شانس كدام را بيشتر مي بينيد، گفت: اساسا چنين موضوعي شانسي نيست اما اگر آقاي صالحي معرفي شود به اعتقاد بنده قطعا راي خواهد آورد. مشايي در خصوص احياي سمت معاون اجرايي رييس جمهور، گفت: معاونت اجرايي هيچ زمان از بين نرفته بود و فقط براي آن فردي منصوب نشده بود. وي با بيان اينكه پست معاونت اجرايي در رياست جمهوري حذف نشده است، افزود: به احتمال زياد در آينده نزديك فردي را به عنوان معاون اجرايي خواهيم داشت. مشايي گفت: معاون اجرايي تنها به خاطر ايجاد هماهنگي هاي لازم ميان دفتر رييس جمهور و معاون اول رييس جمهور منصوب نشده است و بسياري از وظايف معاون اجرايي هم اكنون به معاون اول رييس جمهور تفويض شده است. وي افزود: تشخيص آقاي رييس جمهور اين بود كه فعلا براي ايجاد اين هماهنگي ها معاون اجرايي تعيين نشود. مشايي گفت: در حال نهادينه كردن روابط ميان دفتر معاون اول، معاون اجرايي و رييس دفتر هستيم ولي به احتمال زياد در آينده معاونت اجرايي خواهيم داشت. وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي ايرانيان خارج از كشور تصريح کرد: بيمارستاني مجهز براي ايرانيان در تهران و دانشگاهي در كيش احداث خواهيم كرد.

عضو مجلس خبرگان: مردم از سياستمداران آرامش مي‌خواهند

گروه سياسي: يك عضو مجلس خبرگان رهبري با اعلام اينکه سياست‌مداران و دولت‌ها بايد در خدمت انسان و انسانيت باشند، خاطرنشان کرد: يکي از خواسته‌هاي مردم از سياست‌مداران ايجاد آرامش است و مي‌خواهند که اسباب منفعت کشور حفظ گردد و سياست‌مداران نيز بايد به اين امر اهتمام ورزند. به‌ گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين بهشتي طي سخناني در سمينار بين‌المللي بهره‌وري و توسعه منابع انساني که در سالن شهيد مطهري مرکز جهاني علوم اهل‌بيت‌(ع) قم برگزار شد، با اشاره به کرامت انسان‌ها و لزوم حفظ آن، اظهار كرد: انسان به قدري در نزد پروردگار ارزش دارد که تمام هستي را بخاطر او آفريده و حتي براي هدايت بشر انبياء الهي را نيز مبعوث کرده است. وي اين مساله را از ديد فلسفه مورد بررسي قرار داد و گفت: از نظر فلسفه نظري، الهيات زيربناي اعتقادات انسان‌ها مي‌باشد. اين عضو مجلس خبرگان رهبري فلسفه علمي را مسايل روبنايي دانست و افزود: البته اين قسمت شامل چند بخش اساسي مي‌گردد که مهمترين آن اخلاق است. وي افزود: سياست به آن معناي عام و پوچي که شايع مي‌باشد، نيست، بلکه منظور تدبير است؛ يعني سياست مي‌گويد براي زندگي انسان‌ها بايد تدابيري انديشيده شود.

دلخوش: اعدام قاچاقچيان در مجلس تصويب نمي‌شود

گروه سياسي:
رييس فراكسيون گمرك مجلس در مورد پيشنهاد جديد ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز مبني بر اعدام قاچاقچيان كالا، اين‌گونه پيش‌بيني كرد كه اين موضوع تصويب نشود.به گزارش ايسنا، چند روز قبل وقتي رييس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز به تجربه كشور چين در مورد اعدام قاچاقچيان اشاره مي‌كرد، يادآور شده بود كه اين موضوع در لايحه‌اي كه قرار است در دولت بررسي و تصويب شود مطرح شده است. در اين مورد سيد کاظم دلخوش، رييس فراكسيون گمرك مجلس با بيان نظر كارشناسي خود در اين مورد پيش‌بيني كرد كه اين موضوع تصويب و اجرا نشود. دلخوش در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: اين حكم به نوع قاچاق كه قاچاق انسان و يا مواد مخدر باشد بستگي دارد كه هركدام براي خود مراتبي دارند. وي در پاسخ به اين سوال كه اگر موضوع اعدام قاچاقچيان كالا پس از تصويب دولت به مجلس بيايد، فكر مي‌كند تصويب شود يا نه؟ گفت: ما حكم اعدام نمي‌توانيم بدهيم. بلكه اين موضوع به بايد قوه قضاييه برود و در آنجا لايحه تهيه شود و سپس به كميسيون قضايي بيايد. لايحه اين‌گونه قوانين را خود قوه قضائيه بايد تهيه كند و سپس در كميسيون قضايي مجلس رسيدگي و پيگيري ‌شود. دلخوش يادآور شد: در مجلس بحث قاچاق به دو بخش كميسيون اقتصادي و كميسيون قضايي مربوط مي‌شود كه آن‌هايي كه جرايم آن‌ها سنگين باشد به آن كميسيون قضايي برمي‌گردد و آن‌هايي كه بحث اقتصادي باشند در كميسيون اقتصادي بررسي مي‌شوند. ما مي‌توانيم در مورد مدت حبس و ميزان جريمه آن كسي كه اقدام به قاچاق كرد بررسي‌هايي داشته باشيم. وي در ادامه در مورد حكم اعدام براي قاچاقچيان كالا با اشاره به اين‌كه پيش از اين، چنين قانوني در مورد قاچاق نبوده است، تصريح كرد: اين را نمي‌گذارند. دلخوش اضافه كرد: پيش‌بيني من اين است كه اين موضوع تصويب نشود. وي يادآور شد: ما اخيرا هم يك نشستي با ستاد مبارزه با قاچاق كالا داشتيم كه در نوشتن قانون و لايحه و اين‌ گونه موارد در حال همكاري هستيم و فعلا در بخش جرايم آن مي‌توان اقداماتي پيش‌بيني‌ كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه