جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3790

 کوتاه از اقتصاد 

معاون وزير بازرگاني اعلام کرد؛

نبود استانداردهاي گندم، آرد و نان

معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت بازرگاني با بيان توضيحاتي در مورد چگونگي بهبود كيفيت نان در كشور، شرط حمايت اين وزارت‌خانه از توليد انواع مختلف نان‌هاي سنتي و نان‌هاي صنعتي را رعايت حال مصرف‌كننده ذكر كرد و گفت: اين نان‌ها بايد استانداردهاي حداقل را كه براي مصرف‌كننده مفيد است داشته باشند. محمود دودانگه در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد كيفيت نان عنوان كرد: ‌بايد از ابعاد مختلف به موضوع كيفيت نان نگاه كرد. كشت گندم، نحوه نگهداري آن در سيلو، حمل‌ونقل، تبديل آن به آرد، افزودني‌هاي آن در كارخانه آرد، فرآوري و تبديل آن به نان و مصرف آن يك زنجيره است كه اگر بخواهيم كيفيت نان را ارتقا دهيم و مصرف‌كننده از آن راضي باشد بايد اين زنجيره گندم، آرد و نان و فرآيندهاي مرتبط را پايش كنيم. وي ادامه داد:‌ اگر همه مجموعه‌هايي كه در اين زنجيره نقش ايفا مي‌كنند با هدف ارتقا كيفيت نان سامان پيدا كنند و با هم تعامل نزديك داشته باشند و با نگاه يكپارچه موضوع را دنبال كنند، حتما كيفيت نان كه هدف اصلي اعضاي زنجيره و مردم هست مي‌تواند محقق شود. دودانگه با اشاره به وجود مشكلات در حوزه آرد، بخشي از آن را به نبود استانداردهاي گندم، آرد و نان مربوط دانست و افزود: بخشي ديگر از اين مشكلات به اين‌كه چه گندمي تحويل كارخانجات آرد مي‌شود، برمي‌گردد. طبيعتا اگر گندمي كه تحويل كارخانجات آرد مي‌شود، گندم كيفي و مناسب باشد، خروجي واحد آردسازي نيز با كيفيت خواهد بود. وي اذعان كرد: بعضا به لحاظ مسائلي كه در گندم كشور ما است و بخشي از گندم، كيفي نيست، خروجي كارخانه‌ها آرد هم طبيعتا كيفي نمي‌تواند باشد.

صدور قبض جديد برق آغاز شد

يك منبع آگاه گفت: صدور قبض برق خانگي در برخي از مناطق تهران و سراسر كشور آغاز شد.اين منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس افزود: طراحي قبض‌هاي جديد برق نهايي شده و خوشبختانه نسبت به طرحي كه هفته گذشته در
رسانه هاي منتشر شده، هيچ تغييري نكرده است و قرار شده صدور قبض برق برخي از مناطق تهران و حتي سراسر كشور آغاز شود. وي ادامه داد: تقريبا از امروز به هر منطقه‌اي از تهران كه به دو ماه تقسيم شده است قبض برق خواهد رفت و طي چند روز آينده در كل مناطق تهران قبض برقشان صادر خواهد شد. وي تأكيد كرد: در حال حاضر قبض‌هاي برق خانگي عادي توزيع خواهد شد و صدور قبض‌هاي برق ديماندي (مشتركين پر مصرف) طي روزهاي آينده صورت خواهد گرفت.

عيدي کارمندان و بازنشستگان اعلام شد

عيدي پايان سال کارمندان و بازنشستگان بر اساس فرمول قانون مديريت خدمات کشوري 318 هزار و 500 تومان خواهد بود که در بهمن ماه به تصويب دولت خواهد رسيد. معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري در گفت و گو با مهر با اشاره به فرمول تعيين عيدي کارمندان و بازنشستگان دولت در قانون خدمات کشوري گفت: بر اساس فرمول مذکور، ضريب ريالي که رقمي معادل 637 هزار تومان است، ضرب در عدد 500 خواهد شد که رقمي معادل 318 هزار و 500 تومان خواهد شد.رحيم ممبيني اين رقم و ضريب را فرضي عنوان کرد و افزود: تصميم نهايي در اين خصوص توسط دولت اتخاذ خواهد شد.وي با تاکيد بر اينکه معمولا هيات وزيران در بهمن ماه ميزان عيدي را به تصويب مي رساند و نهايي مي کند، اظهارداشت: عيدي پايان سال کارمندان و بازنشستگان دولت بر اساس فرمول مذکور خواهد بود.سال گذشته عيدي 300 هزار توماني کارمندان در ابتداي اسفندماه همراه با حقوق پايان بهمن ماه به حساب کارمندان و بازنشستگان دولت واريز شده بود. همچنين هر ساله عيدي کارمندان و بازنشستگان دولتي تا اوايل اسفندماه به حساب آنان واريز مي شود.ممبيني همچنين با تاکيد بر اينکه بودجه سال 90 نهايي شده است، گفت: کارهاي مربوط به بودجه 90 در حال انجام است و به زودي اخبار آن را اعلام خواهيم کرد.

رييس سازمان اوپک:

بازار جهاني نفت کشش قيمت هاي بالاتر
از 100 دلار را دارد

وزير نفت با بيان اينکه در حال حاضر قيمت واقعي هر بشکه نفت 11 دلار است، دلايل افزايش بهاي طلاي سياه در بازارهاي جهاني را تشريح کرد و گفت: اگر قيمت نفت به بشکه‌اي بالاتر از 100 دلار هم افزايش يابد جاي نگراني وجود ندارد. سيدمسعود ميرکاظمي در گفت و گو با مهر درباره نوسانات اخير قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني و افزايش قيمت اين کالاي استراتژيک به بيش از 90 دلار، گفت: در حال حاضر قيمت واقعي نفت را بايد با قدرت خريد و ارزش دلار مورد مقايسه قرار داد.رييس سازمان اوپک با تاکيد بر اينکه با مبنا قراردادن قيمتهاي سال 1970 ميلادي در شرايط فعلي قيمت واقعي هر بشکه نفت خام حدود 11 دلار است، تصريح کرد: يکي از دلايل افزايش قيمت نفت را بايد به علت ضعف دلار و کاهش ارزش دلار عنوان کرد.اين عضو کابينه دولت با اعلام اينکه در حال حاضر هيچ گونه کمبود نفتي در سطح بازار جهاني مشاهده نمي شود، اظهار داشت: از اين بررسي وضعيت عرضه و تقاضا در بازار جهاني نشان مي دهد که نياز به برگزاري نشست فوق العاده اوپک نيست.وزير نفت با با بيان اينکه حتي اگر قيمت نفت خام به بشکه اي بالاتر از 100 دلار افزايش يابد جاي نگراني وجود ندارد، بيان کرد: در حال حاضر بازار جهاني نفت کشش قيمت هاي بالاتر از بشکه اي 100 دلار را هم دارد.

اتمام حجت با ايرلاين‌ها براي خروج توپولف

رييس سازمان هواپيمايي كشوري طي نامه‌اي به شركت‌هاي هواپيمايي داراي توپولف 154 به آنها تأكيد كرد كه از ابتداي اسفندماه سال جاري به هيچ وجه مجاز به تنظيم برنامه پرواز براي هواپيما‌هاي توپولف خود نخواهند بود.رضا نخجواني در گفت‌و‌گو با باشگاه خبري فارس در پاسخ به اين سؤال كه زمين‌گيري توپولف‌هاي 154 ناوگان هو‌ايي كشور تا 30 بهمن‌ماه سال جاري قطعي خواهد بود؟، اظهار داشت: تمامي ايرلاين‌هاي داخلي كه در ناوگان خود داراي توپولف 154 هستند، موظفند توپولوف‌هاي خود را تا سي‌ام بهمن‌ماه سال جاري زمين‌گير كنند. وي با اشاره به اينكه در خصوص الزام زمين‌گيري توپولف‌ها چندين دستور‌العمل به شركت‌هاي هواپيمايي داخلي كه در ناوگان خود داراي توپولوف هستند، ابلاغ شده است، بيان کرد: در اين‌باره مي‌توان به چندين نامه كه از سوي سازمان هواپيمايي كشوري به ايرلاين‌ها ابلاغ شده است، اشاره كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه