جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/12/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3833

 بانك و بيمه 

رئيس‌ كل بانك مركزي به ابهامات پايان داد:

كاهش نرخ سود بانكي در سال 90 حتمي‌ است

درحالي كه جلسه فوق‌العاده شوراي پول و اعتبار هفته ‌آينده به منظور تصويب سياست‌هاي بانكي سال آينده تشكيل خواهد شد، رئيس كل بانك مركزي از حتمي بودن كاهش نرخ سود بانكي در بسته سياستي-نظارتي سال 90 خبر داد.محمود بهمني در گفت‌وگو با فارس درباره جلسه اخير شوراي پول و اعتبار و دلايل عدم تصويب نرخ سود، اظهار داشت: زماني كه صحبت‌هاي مختلف در محافل خبري عنوان مي‌شود هيچ كدام نمي‌تواند غير از اظهارات بانك مركزي مستند باشد. وي ادامه داد: اعضاي شوراي پول و اعتبار موفق به نتيجه‌گيري نهايي نشدند، از همين رو تصميمات نهايي براي بسته سياستي-نظارتي سال 90 به جلسه فوق‌العاده‌اي در هفته آينده موكول شد. رئيس كل بانك مركزي در مورد برخي اظهارات مقام‌هاي اقتصادي مبني بر كاهش حتمي نرخ سود بانكي در سال آينده، گفت: نرخ سود كاهش مي‌يابد ولي بايد نظر شوراي پول و اعتبار نيز در اين زمينه مورد توجه قرار گيرد. بهمني تأكيد كرد: بانك مركزي به سمت كاهش نرخ سود بانكي در سال آينده حركت مي‌كند ولي نحوه كاهش و چگونگي اجراي اين نرخ در شبكه بانكي را بنده بعنوان رئيس و سخنگوي شوراي پول و اعتبار الان نمي‌توانم بيان كنم. رئيس و سخنگوي شوراي پول و اعتبار اضافه كرد: نرخ سود در سال بعد كاهش پيدا مي‌كند ولي نحوه و چگونگي اين كاهش در شوراي پول و اعتبار مشخص خواهد شد.

بيش از 335 هزار ميليارد ريال مطالبات معوق
در بانك‌هاي دولتي

بنا بر گزارش رسمي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، روند مطالبات معوق رو به افزايش است. به گزارش ايسنا، روند كل تسهيلات اعطايي از سوي بانك‌هاي دولتي و بانك‌هايي كه دولت در آن‌ها سهم دارد روندي افزايشي بوده و از يك ميليون و 520 هزار 249 ميليارد ريال در اسفند 1387 با حدود 19.5 رشد به يك ميليون و 816 هزار و 949 ميليارد ريال در اسفند 1388 و با حدود 19 درصد رشد به دو ميليون و 161 هزار و 451 ميليارد ريال در آبان 1389 رسيده است. بنابراين مي‌توان پيش‌بيني كرد كه رشد كل اعتبارات و تسهيلات اعطايي در سال 1389 بيشتر از سال 1388 خواهد بود. روند كل مطالبات سررسيد گذشته، معوق و مشكوك‌الوصول بانك‌هاي دولتي و بانك‌هايي كه دولت در آن‌ها سهم دارد نيز به فراخور افزايش تسهيلات اعطايي، روندي افزايشي داشته و از 150 هزار و 423 ميليارد ريال در اسفند 1386 با حدود 54.8 رشد به 232 هزار و 888 ميليارد ريال در اسفند 1387 و با حدود 29.8 درصد رشد به 302 هزار و 237 ميليارد ريال در اسفند 1388 و با حدود 11.1 رشد به 335 هزار و 665 ميليارد ريال در شهريور 1389 رسيده است. بنابراين گرچه نرخ رشد مطالبات در طول سال‌هاي اخير كمتر شده است ولي مي توان اذعان داشت كه رقم مطلق كل مطالبات بانكي افزايش يافته است. نسبت مطالبات به تسهيلات كه يكي از شاخص‌هاي مهم در اين زمينه است با شفاف‌سازي صورت‌هاي مالي و افزايش مطالبات معوق از 11 در اسفند 1386 به 15 درصد در اسفند 1387 و 23 درصد در شهريور 1388 رسيد كه با توجه به برخي اقدامات انجام شده به 17 درصد در اسفند 1388 و 16 درصد در شهريور 1389 كاهش يافت. در پايان شهريور 1388 سهم مطالبات غيرجاري كمتر از 100 ميليارد ريال و حدود 77 درصد بوده كه در پايان شهريور 1389، به 83 درصد افزايش يافته است. اين افزايش به معناي آن است كه سهم مطالبات بالاتر از 100 ميليارد ريال حدود 6 درصد كاهش يافته است. تعداد كل پرونده‌هاي مربوط به مطالبات معوق حدود هفت ميليون و 262 هزار و 480 پرونده بوده است كه حدود 99.5 آن يعني هفت ميليون و 223 هزار و 308 پرونده متعلق به مبالغ كمتر از يك ميليارد ريال است.

شعب بانك صنعت ومعدن براي ارايه خدمات نوروزي به مردم آماده باشند

عضو هيئت مديره و قائم مقام بانك صنعت ومعدن اعلام كرد : با توجه به فرا رسيدن روزهاي پاياني سال و افزايش ميزان مراجعات ، شعب بايد براي ارائه خدمات بهتر به مردم آماده باشند. به گزارش روابط عمومي دانيالي با بيان اين مطلب در چهارمين گردهمايي سراسري مديران شبكه بانك صنعت ومعدن اظهار داشت : همه ساله در ايام پايان سال شاهد افزايش مراجعه به بانك ها هستيم از اين رو شعب بايد خود را براي ارايه هرچه بهتر خدمات به مردم ، توليد كنندگان و صنعتگران مهيا نمايند.

مدير عامل بانک ملي ايران تنها مدير نمونه کيفيت در عرصه پولي و مالي

در همايش تجليل از تلاشگران کيفيت کشور آقاي خاوري مدير عامل بانک ملي ايران با دريافت تنديس بلورين به عنوان تنها مدير نمونه کيفيت در عرصه پولي و مالي کشور معرفي شد. به گزارش روابط عمومي، در اين همايش که با حضور حجت الاسلام و المسلمين ابوترابي نايب رئيس و تني چند از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به همراه جمعي از اساتيد دانشگاهي و مديران تلاشگر عرصه توليد کيفي کالا و خدمات در سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار شد تني چند از مقامات و دست اندرکاران عرصه توليد به تبيين ديدگاه ها و تجربيات خود پيرامون بحث کيفيت در توليد کالا و
خدمات پرداختند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه