جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/01/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3845

 رييس جمهور در مراسم پنجمين جشن هسته اي:
 ايران بايد به مركز صدور فن آوري هسته اي تبديل شود 

رييس جمهوري در پنجمين جشن سالروز ملي فناوري هسته اي تاكيد كرد كه ايران بايد به مركز توليد و صدور فن آوري هسته اي تبديل شود.

به گزارش ايرنا، محمود احمدي نژاد خاطرنشان كرد كه نبايد هيچ يك از ظرفيت هاي اتمي از دسترس ملت ايران دور بماند.

احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره ابعاد حوادث هسته اي رخ داده در ژاپن پس از زلزله و سونامي در اين كشور گفت كه آژانس بين المللي انرژي اتمي اطلاعات درستي در اين زمينه به مردم نداده است و ابعاد مسئله گسترده تر از آن است كه مطرح شد. وي يادآور شد كه اگر يك هزارم اين اتفاق در يك كشور مخالف آمريكا رخ مي داد عزاي عمومي در كل كرات عالم اعلام مي شد و درباره آن كلي سر و صدا مي كردند. رييس جمهور به نمونه اي از برخورد دوگانه غرب در اين زمينه اشاره كرد و گفت: نيروگاه بوشهر هنوز راه نيفتاده است آنها دارند هزار نغمه سرايي مي كنند. رييس جمهوري در ابتداي اين مراسم با بيان اينكه تعالي يك جامعه بدون علم و فناوري غيرممكن است، اظهار داشت: دروازه ورود به افق هاي بالا و فتح قله هاي بلند علم است، علمي كه تبديل به فناوري شود و در زندگي و حركت ملت موثر باشد.

احمدي نژاد با بيان اينكه' بدون علم حركت كردن مانند حركت بدون چراغ و نور در شب ظلماني و در مسير سنگلاخ كوهستاني است'تصريح كرد:علم نورافكني است كه مسير را روشن مي كند و قدرت حركت و تسلط بر طبيعت و قدرت بكارگيري نيروها و انرژي عظيم نهفته در عالم را در اختيار انسان قرار مي دهد. احمدي نژاد دروازه كمالات معنوي انسان را علم دانست و گفت: در بين علوم گوناگون برخي نقش موتور، لوكوموتيو و پيشگامي را دارند كه هر كسي به آنها دست يابد بقيه عرصه هاي علوم هم در اختيار او قرار خواهد گرفت كه يكي از آنها فن آوري هسته اي است. وي افزود: توليدات علمي كشور و دستاوردهاي فن آوري كشور را طي 4-5 سال ملاحظه و سرعت رشد و پيشرفت آنها را اندازه گيري كنيد، خواهيد ديد كه فتح قله هاي هسته اي دميدين يك روح و انرژي بي پايان به ساحت علم كشور و توليد علم و فناوري كشور است. رييس جمهور اظهارداشت : سرعت به حدي زياد شده كه امسال اعلام كردندسرعت پيشرفت علمي ايران چند برابر متوسط رشد جهاني است و معناي آن اين است كه اگر با اين سرعت و شتاب جلو رويم طي چند سال آينده همه فاصله ها برداشته خواهد شد.

احمدي نژاد با اشاره به استقلال و خودباوري و عزت يك ملت خاطرنشان كرد: دشمنان ما به دنبال اين بودند كه هر دو اينها يعني علم و فناوري و استقلال و خودباوري را از ما بگيرند و ملتي كه اين دو را نداشته باشد، چه دارد و به كجا مي خواهد برود؟

وي در ادامه سخنان خود حركت به سمت به دست آوردن و تنثبيت دانش هسته اي را صيانت از استقلال، هويت و خودباوري ملت ايران دانست و تصريح كرد: وقتي يك قله بلندي تثبيت شود، خودباوري شكوفا مي شود و حركت در همه زمينه ها شتاب مي گيرد.

رييس جمهور با بيان اينكه قدرت هاي سلطه گر، دنيا را به چند كشور برتر و بقيه ملت ها را درجه دو و سه تقسيم بندي كرده اند، گفت: تقسيم بندي آنها به گونه اي است كه خودشان عزيز و بقيه تحت سلطه، توسري خور و تحقير شده باشند.

رييس شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد: شايد مهمتر از بحث علمي در موضوع هسته اي ما، بحث استقلال و خودباوري و اثبات هويت و عزت يك ملت در برابر قدرتهاي سلطه جوي جهاني بود.

رييس جمهوري در ادامه سخنان خود تصريح كرد: '‌نه تنها اشكالي ندارد بلكه برازنده ملت ايران است كه به مركز توليد و صدور فناوري هسته‌اي تبديل شوند.'

وي با يادآوري روزهايي كه ايران بدنبال توليد سوخت راكتور تهران، پيشنهاد خريد سوخت را به غرب داده بود، خاطرنشان كرد: در آن روزها وقتي مبادله سوخت مطرح شد ، مي‌خواستند به بالاترين قيمت به ما بفروشند؛ در واقع با پيشنهاد قيمت بالا درصدد خدشه‌وارد كردن به اراده ملت ايران بودند.

احمدي‌نژاد اظهارداشت : وقتي گفتيم سوخت مورد نياز را خودمان توليد مي‌كنيم ، جبهه دشمن ملت ايران از هم پاشيد بطوري كه گرد مرگ بر چهره بدخواهان ايران پاشيده شد. وي با بيان اينكه متخصصان عرصه فناوري‌ هسته‌اي كشور سرعت كار خود را افزايش دهند، خطاب به آنها افزود: بشتابيد كه دولت در خدمت شما است و با همه توان از شما و فعاليت‌هايتان پشتيباني مي‌كند تا به جايي برسيم كه از همه ظرفيت هسته‌اي استفاده كرده و به پايگاه توليد و صدور فناوري هسته‌اي تبديل شويم و اين امر شدني است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه