جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/01/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3853

 موج كوتاه 

ديروز سرمقاله برخي روزنامه هاي کشور رنگ و بوي ورزشي داشت اما تحولات منطقه همچنان موضوع اصلي مطبوعات کشور مي باشد.

روزنامه کيهان در يادداشت روز خود به وضعيت آينده ليبي پرداخت و نوشت: تحولات ليبي برخلاف تصور اوليه طولاني شده و ورود غرب به معادله به پيچيدگي اوضاع افزود البته ترديدي نيست كه غرب در ليبي براي خود منافع دراز مدتي در نظر گرفته است. سياست غرب- و بخصوص آمريكا- در ليبي نفي هر دو طرف ماجرا- قذافي و نيروهاي انقلاب- مي باشد. غرب درصدد است كه هر گونه تصميم گيري درباره آينده ليبي را به خارج از مرزهاي ليبي و تحت مديريت غرب منتقل گرداند که بي نتيجه ماندن چندين اجلاس بين المللي براي حل بحران ليبي نمونه اين ادعاست. همچنين غرب به علت عدم شناخت نيروهاي با نفوذ ليبي نمي تواند يک گروه مناسب براي جايگزيني پيدا کند. و با توجه عدم حضور مناسب نيروهاي ناتو در مقابل حملات قذافي انقلابيون به عملکرد غرب بي اعتماد شده اند.

«مرد عرب وآينده دموكراسي قابل نفوذ» سرمقاله ديروز روزنامه رسالت بود كه در آن مي خوانيد: به نظر مي رسد مردم عرب از چاهي به چاله افتاده اند به شرطي به «چاله» و نه چاهي عميق‌تر افتاده که در دنيايي پر از شتاب و تغيير، تحرک حاصل از گشوده شدن فضا، آنها را به فکر بيشتر در مورد آرمان‌هاي سياسي و انساني وادارد و به توقف درروشنفکري مبتلا نسازد. مردم عرب، هم‌اکنون در بي‌پناهي حاصل از خلاء امر سياسي گرفتارند. اين را مي‌توان در رفت و آمد عجيب و غريب برخي مقامات به قاهره فهميد که در راستاي به وجود آمدن دموکراسي قابل نفوذ هستند. در واقع، نتيجه بي‌علاقگي مردم به سياست در واکنش به دموکراسي «قابل نفوذ» اين است که دست و بال صاحبان واقعي قدرت، از قبل بازتر مي‌شود و اين بار آشکارا به قلع و قمع هر صداي اندکي مخالف اقدام مي‌کند.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله خود با انتقاد از عملکرد وزارت خارجه در واکنش به جنايات بحرين، آورده است: خبرهاي رسيده از بحرين حاکي از اوضاع وخيم مردم و افزايش شدت جنايات آل خليفه و آل سعود مي باشد. در شرايط بسيار سختي كه اكنون براي مردم بحرين از جمله شيعيان ايجاد شده، وظايف مهمي متوجه جمهوري اسلامي ايران است كه متأسفانه تاكنون به آن عمل نشده است. عربستان براي اهداف خائنانه خود در بحرين اقدام عملي كرده ولي جمهوري اسلامي ايران حتي در زمينه اقدامات سياسي و تبليغي نيز به وظايف خود عمل نكرده است. بسياري ازکارشناسان به عملكرد خنثي دستگاه سياست خارجي كشورمان انتقاد دارند و آن را در خور جايگاه جمهوري اسلامي ايران نمي‌دانند.

«معيار انطباق قانون چيست؟» يادداشت روز تهران امروز بود كه به اختلافات دولت و مجلس در مورد وزارت ورزش پرداخت و بيان داشت: دولت تاسيس وزارت ورزش را کمکي به ارتقاي ورزش کشور نمي داند و اعتقاد دارد مصوبه مجلس با ابهام همراه است. مخالفت دولت با اين تصميم در حالي صورت مي‌گيرد كه ديگر زمان «مخالفت كارشناسي» با موضوعي كه قانون رسمي كشور شده گذشته است و اين قانون اكنون بايد اجرا شود نه آنكه توسط دولتمردان با محك كارشناسي سنجيده شود. دولت مي‌توانست پيش از اين و زماني كه اين مسئله در دستور كار مجلس شوراي اسلامي بود نظر كارشناسي خودش را اعلام كند ولي وقتي تمامي روندها و پروسه‌هاي مورد نياز براي تصويب قانون طي شده ديگر مخالفت در اجراي اين قانون موضوعيت ندارد.

روزنامه ابتکار در سرمقاله خود با عنوان «گلادياتورها در ميدان لمپنيسم!» به رواج برخي رفتارهاي زننده از سوي اسطوره هاي ملت پرداخت و آورد: بسياري از جوانان ورزشکاران مشهور را به عنوان اسطوره زندگي خود انتخاب مي کنند. اما با ديدن و شنيدن زشت ترين حرکات و الفاظ از سوي آنها دوران اين اسطوره ها به پايان مي رسد. اما آنچه در ميدان مبارزه، زير پاي اين جنگاوران به جا مي‌ماند، دل‌هاي پرافسوس و حرمان‌زده‌ تماشاگراني است که به يک‌باره شاهد سقوط اسطوره‌ رؤياهاي خويش‌اند.اما متاسفانه اين رفتارها فقط در ورزش خلاصه نمي شود چه بسيار هنرمندان مشهور و چه بسيار شاعران زيبا کلام که با بروز رفتارهاي ضد اخلاقي دچار اين سقوط مي شوند. ملت هيچ‌کس را بزرگ نمي‌کند تا در محضرش زشتي و درشتي کند. چهره‌ها اگر حرمت اين محضر را نگه ندارند، حرمت خود را حراج کرده‌اند.

روزنامه مردم سالاري با موضوع"دولت و خصوصي سازي" در سرمقاله خود به بررسي وضعيت خصوصي سازي در کشور پرداخت و نوشت: روند خصوصي سازي در کشور از سه حال خارج نبوده: يا شرکت هاي دولتي به نهادهاي شبه دولتي که صرفا ظاهر غيردولتي دارند واگذار شده، يا سهام آنها در قالب سهام عدالت واگذار شده، يا اينکه صندوق هاي بازنشستگي و مشابه آن، سهام شرکت هاي دولتي را خريداري کرده اند که در هر سه صورت، نمي تواند به معناي خصوصي سازي باشد. همچنين روند خصوصي سازي در ورزش هم وضعيت مناسبي ندارد. در آستانه انتخابات88 دولت اعلام کرد که دو باشگاه استقلال وپيروزي را به مردم واگذار خواهد کرد که نه تنها اين امر محقق نشد بلکه دولتي تر هم شده اند. بايد روند خصوصي سازي در کشور را به طور جدي تري مورد تحليل قرار دهيم تا گام هاي بلندتري براي خصوصي سازي و تحقق اصل 44 برداشته شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه