جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/01/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3853

  رئيس پليس راهور ناجا:
 جزئياتي از قانون جديد جرائم رانندگي 

رئيس پليس راهور ناجا با اعلام اينکه آيين نامه جديد تخلفات راهنمايي و رانندگي از 10 ارديبهشت امسال اجرايي مي شود گفت: اين قانون براي رانندگاني است که تخلفات پرخطر و حادثه ساز انجام مي دهند و براي 98 درصد از رانندگان تنها تسهيل عبور و مرور و آرامش به ارمغان مي آورد. به گزارش مهر، سردار اسکندر مومني با اشاره به روند قانون جديد جرايم رانندگي گفت: بعد از 4 دهه در اين قوانين بازنگري اساسي شد و تقريبا در طول سال گذشته اين لايحه مهم و تاثيرگذار مورد بحث و رسيدگي قرار گرفت. وي با بيان اينکه اين لايحه براي تصويب چندين بار به شوراي نگهبان رفت گفت: سرانجام در آخرين روز سال 89 اين لايحه به تصويب شوراي نگهبان رسيد و در هفته اول کاري فروردين ماه توسط رياست مجلس ابلاغ شد و اواخر هفته گذشته نيز رئيس جمهور آن را ابلاغ کرد.

نمي توانستيم با قوانين گذشته سوانح و انضباط ترافيکي را ساماندهي کنيم

وي با اشاره به افزايش تعداد خودروها در سطح کشور گفت: نمي توانستيم با قوانين گذشته که مربوط به زير 500 هزار خودرو بود سوانح و انضباط ترافيکي را ساماندهي کنيم. سردار مومني با اعلام اينکه قانون جديد از 10 ارديبهشت سال 90 اجرايي مي شود گفت: براي اولين بار همه موضوعات از جمله راننده، عابر پياده، خودروساز و سرنشين در نظر گرفته شده اند و مسئوليت هاي آنها تعريف شده است.

رانندگان مقيد به قوانين نگران نباشند

وي با تاکيد بر اينکه رانندگاني که به قوانين راهنمايي و رانندگي احترام مي گذارند هيچگونه نگراني و دغدغه اي براي اجرايي شدن اين قانون نداشته باشند، گفت: اين قانون براي رانندگاني است که تخلفات پرخطر و حادثه ساز انجام مي دهند و براي 98 درصد از رانندگان فعلي تنها تسهيل عبور و مرور و آرامش به ارمغان مي آورد. رئيس پليس راهور ناجا با اشاره به اينکه در قانون جديد تخلفات رانندگي حقوق و تکليف مردم با هم در نظر گرفته شده است، يادآور شد: اين قانون يک طرفه نيست و براي متخلفان موارد بازدارندگي و براي رانندگاني که به قانون احترام مي گذارند سياست هاي تشويقي در نظر گرفته است و به هيچ وجه در خصوص اجراي آن اجحافي به مردم نمي شود و همکاران ما در سراسر کشور آموزش هاي لازم را براي اجراي اين قانون جديد ديده اند. وي با اشاره به کاهش تصادفات در نوروز امسال گفت: مثلث مردم، پليس و رسانه ها سبب شد ترافيک نوروزي امسال به بهترين شکل مديريت شود.

معافيت 5 ساله خودروها از معاينه فني

سردار مومني با اشاره به اينکه در قانون جديد تسهيلاتي براي رانندگان خودرو پيش بيني شده است گفت: اعتبار برگه معاينه فني از دو سال به پنج سال افزايش پيدا کرده است و کليه خودروهاي صفرکيلومتر تا پنج سال به داشتن برگه معاينه فني نياز ندارند.

وي ادامه داد: بيش از 50 درصد از خودروها مشمول اين ماده قانوني مي شوند. البته قانون پيش بيني کرده است که خودروهايي که بر اساس قانون نياز به برگه معاينه فني ندارند اما نقص فني موثر داشته باشند پليس مي تواند از ادامه حرکت آن جلوگيري کند. همچنين قانون براي ساير خودروهايي که مشمول داشتن برگه معاينه فني مي شود به طور جدي اعمال مي شود.

افزايش مهلت پرداخت برگ جريمه به دوماه

سردار مومني با اشاره به اينکه مدت زمان پرداخت قبض جريمه از يک ماه به 2 ماه افزايش داشته است گفت: در حال حاضر مهلت پرداخت جرائم يک ماهه است و در صورت عدم پرداخت دو برابر مي شود. همچنين ماده اي از اين قانون در مجلس در حال بررسي است که بر اساس آن کليه جرائمي که در سال 90 دو برابر شده اند در صورت پرداخت اصل جريمه بخشوده شوند. رئيس پليس راهور ناجا به نقش ايمني راه و خودرو در جرائم جديد راهنمايي و رانندگي اشاره کرد و گفت: بر اساس تبصره 3 ماده 14 اين قانون اگر بر اساس نظر کارشناسان نقص راه و يا وسيله نقليه سبب تصادف شده باشد خسارت وارده برابر قانون از نهاد متخلف گرفته مي شود.

وي با بيان اينکه اگر عابر پياده از مسير مشخص شده يا خط کشي عبور نکند و راننده هم به کليه مقررات راهنمايي و رانندگي عمل کرده باشد در قانون جديد عابر پياده مقصر حادثه شناخته مي شود، تصريح کرد: در تصادفات اينچنيني راننده از اين پس مسئوليتي ندارد. همچنين در خصوص انتقال جسد در جاده ها با اعلام پليس اورژانس و هلال احمر انتقال جسد را بر عهده دارند. رئيس پليس راهور ناجا از بکارگيري نيروهاي معتمد براي شناسايي تخلفات رانندگي خبر داد و گفت: پليس مي تواند از نيروهاي معتمد و داوطلب که آموزش هاي لازم را هم ديده اند براي درج تخلفات استفاده کند و بازرسان نامحدود بر اعمال قانون با پليس همکاري داشته باشند. همچنين پليس مي تواند از مستندات و تصاويري که مردم در اختيارش قرار مي دهند براي اعمال قانون استفاده کنند. به طور مثال اگر در مسيري پليس حضور ندارد و تخلف رانندگان سبب افزايش بار ترافيکي مي شود و ساير رانندگان از اين تخلف فيلم تهيه کنند پليس به اين تخلف رسيدگي مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه