جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3861

 ميز خبر 

وزارت خارجه چين به آمريكا هشدار داد

چين يك بار ديگر به آمريكا هشدار داد كه در امور داخلي اين كشور مداخله نكند. به گزارش ايرنا ، وزارت خارجه چين اين هشدار را در حالي صادر كرد كه دو كشور مذاكرات حقوق بشر خود را از امروز در پكن آغاز كردند. وزارت خارجه چين تاكيد كرده است : آمريكا نبايد به واسطه حقوق بشر به خود اجازه دخالت در امور داخلي كشورهاي ديگر را بدهد. دولت چين در گزارش اخير خود در باره نقض حقوق بشر در آمريكا ،اين كشور را بزرگترين جنايتكار در عرصه حقوق بشر در جهان معرفي كرده بود. ' هونگ لي ' سخنگوي وزارت خارجه چين نيز در ارتباط به مذاكرات حقوق بشر چين و آمريكا گفت كه مذاكرات به مدت دو روز ادامه خواهد يافت. وي با رد انتقادهاي آمريكا از وضعيت حقوق بشر در چين گفت : اوضاع حقوق بشر در چين پسرفت نداشته و بهبودچشمگيري در اين زمينه ديده مي شود. رياست هيات آمريكا در گفت و گوها را ' مايكل پوسنر ' معاون وزارت خارجه آمريكا در امور دمكراسي و حقوق بشر برعهده دارد. ' چن شو ' مديركل امور سازمان ها و كنفرانس هاي بين المللي وزارت خارجه چين نيز رياست هيات چيني در اين مذاكرات را برعهده دارد. در حالي كه آمريكا از چين به دليل اوضاع نامطلوب حقوق بشر انتقاد مي كند چين حملات نظامي آمريكا به عراق ، افغانستان و ليبي را نقض آشكار حقوق بشر و مقررات بين المللي دانسته است. ' هونگ لي ' سخنگوي وزارت خارجه چين گفت : ما بشدت مخالف آن هستيم كه هر كشوري به بهانه حقوق بشر در امور داخلي چين مداخله كند

كاردار بحرين در تهران به وزارت خارجه فراخوانده شد

در واكنش به اخراج دبير دوم سفارت ايران در منامه از سوي دولت بحرين، كاردار بحرين در تهران توسط مديركل خليج فارس و خاورميانه وزارت امور خارجه فراخوانده شد.به گزارش فارس به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، در واكنش به اخراج دبير دوم سفارت جمهوري اسلامي ايران در منامه از سوي دولت بحرين، كاردار بحرين در تهران (كه تنها ديپلمات بحرين در تهران است) توسط مديركل خليج فارس و خاورميانه وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض شديد كشورمان نسبت به طرح اتهامات بي اساس عليه ديپلمات جمهوري اسلامي ايران به وي ابلاغ شد. مديركل خليج فارس در اين ديدار ضمن تأكيد بر اين نكته كه جمهوري اسلامي ايران انجام عمل متقابل در قبال اين اقدام بحرين را براي خود محفوظ خواهد داشت، از برخورد ناصواب دولت بحرين با مطالبات مردمي به شدت انتقاد كرد. وي افزود: ورود نيروهاي نظامي بيگانه به بحرين براي سركوب مردم اين كشور، نه تنها كمكي به حل مشكل بحرين نكرد، بلكه مسائل داخلي بحرين را منطقه‌اي و شرايط را پيچيده‌تر كرده است. لازم به ذكر است كه اين اقدام حكومت آل خليفه با هدف فرافكني و تحت الشعاع قرار دادن اقدامات غيرانساني خود عليه مردم بي دفاع بحرين صورت گرفته است.

نامه مهم نمايندگان مجلس به رئيس جمهور

وكلاي ملت در جلسه علني امروز مجلس شوراي اسلامي درحال امضا نامه‌اي هستند كه در آن به رئيس جمهور درباره مسائل اخير توصيه‌هايي شده است.به گزارش فارس، در حال حاضر برخي از نمايندگان در حال جمع‌آوري يك نامه براي قرائت در صحن علني مجلس شوراي اسلامي هستند كه در آن توصيه‌هايي به رئيس جمهور درباره قانون اساسي، وظايف اساسي رياست جمهوري و همچنين اطاعت از رهبري و دين مبين اسلام است. اين بيانيه كه تاكنون بيش از 100 نفر آن را امضا كرده‌اند، 8 محور و بند اصلي دارد و بيشتر شبيه به يك توصيه‌نامه يا آگاهي‌نامه است. در اين نامه همچنين خطاب به احمدي‌نژاد آورده‌ شده‌است كه شما بر اساس قانون اساسي سوگند ياد كرده‌ايد كه به مردم خدمت كنيد و در كنار رهبر معظم انقلاب باشيد؛ البته اشاره به حمايت‌هاي رهبري از دولت نيز نكته ديگر اين نامه است. در اين نامه همچنين راجع به مسائل حاشيه‌اي اخير توصيه‌هايي شده است و قرار است كه اين نامه ابتدا به رئيس جمهور داده شود و در صورتي كه به آن عمل نشد، وكلاي ملت آن را از تريبون مجلس قرائت خواهند كرد.

نوري‌المالكي: حمايت عراق از بحرين در راستاي ثبات منطقه است

"نوري المالكي " نخست وزير عراق در مركز اطلاع رساني اين كشور با برگزاري كنفرانسي خبري ، به‌ سوال‌هاي خبرنگاران درباره‌ آخرين تحولات منطقه‌اي و موضوعات داخلي عراق پاسخ داد. "نوري المالكي " نخست وزير عراق در پاسخ به‌ سوال فارس كه از وي درباره موضوع حضور نظاميان آمريكايي سوال كرد و اينكه اين موضوع به‌ كجا ختم شده‌ است و آيا اين نظاميان طبق توافقنامه‌ امنيتي در موعد مقرر خاك عراق را ترك خواهند كرد يا خير؟ گفت: اين مسئله‌ هنوز در حال بررسي است ، دولت و مجلس در آينده‌اي نزديك با بررسي تمامي زواياي در اين باره‌ تصميم‌گيري خواهند كرد. وي فشارهاي خارجي براي ابقاي حضور نظاميان آمريكايي را رد كرد و گفت: دولت و مجلس در تصميم گيري‌هاي خود، هرگز به‌ فشارهاي خارجي توجه‌ نخواهند كرد و آنچه‌ را كه‌ به‌ نفع ملت عراق باشد، انجام خواهند داد. نخست وزير عراق در بخش ديگري از سخنان خود به‌ موضع كشورش در قبال اتفاقات رخ داده‌ در بحرين اشاره‌ كرد و گفت: موضع ما در قبال اتفاقات اخير كاملا روشن است ، ما از تمامي كشورهاي عربي مي‌خواهيم كه‌ به‌ خواست ملت‌هاي خود احترام بگذارند. نوري المالكي اتهام حمايت يكجانبه‌ از شيعيان بحرين را رد كرد و افزود:حمايت عراق از ملت بحرين در راستاي استقرار منطقه و جلوگيري از هرگونه فتنه مذهبي بوده‌ است و ما به‌ هيچ وجه‌ از گروه‌ خاصي حمايت نكرده‌ايم.نخست وزير عراق در پاسخ به‌ سوال خبرگزاري هاي داخلي اين كشور ، امضاء هرگونه‌ توافقنامه‌ امنيتي جديد با مقامات آمريكايي را رد كرد و افزود: ما تا اين لحظه‌ تنها يك توافقنامه‌ امنيتي با كشور آمريكا داريم و هيچ توافقنامه جديدي با اين كشور در رابطه‌ با ادامه حضور نظاميان آمريكايي امضاء نكرده‌ايم. نخست وزير عراق در ادامه اين كنفرانس خبري افزود: "در صورتي كه‌ دولت نتواند پس از مهلت 100روزه به طرح‌ها و وظايفي كه‌ قول داده‌ است عمل كند ، احتمالا از پارلمان خواهم خواست دولت را به‌ طور كامل بركنار كند ".نخست وزير عراق دليل اصلي تاخير چند ماهه‌ در معرفي نامزد وزارتخانه‌هاي امنيتي را مخالفت وي با حضور بعثي ها در اين وزارتخانه‌ها‌ عنوان كرد و گفت: برخي جريانهاي سياسي افراد بعثي يا اخراجي‌هاي ارتش را براي پست هاي امنيتي معرفي كرده‌اند كه بنده‌ با واگذاري اين پست‌ها به چنين افرادي بطور كامل مخالف هستم.

درخواست رژيم ليبي از روسيه

رژيم ليبي از روسيه خواست تا نشست فوق العاده اي را در شوراي امنيت سازمان ملل بمنظور بررسي حملات غرب به اين کشور برگزار کند. به گزارش مهر به نقل از رويترز، رژيم ليبي روز گذشته سه شنبه از روسيه به عنوان عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد درخواست کرد که جلسه فوق العاده اي تشکيل دهد.اين خبرگزاري به نقل از خبرگزاري دولتي ليبي مي نويسد: "ليبي رسماً از روسيه درخواست کرد که باني تشکيل جلسه فوق العاده شوراي امنيت شود".در اين گزارش اشاره شده که موضوع جلسه بايد خشونت بيش از حد استعمارگران و صليبيون باشد که به تاسيسات غير نظامي حمله کرده و تلاش مي کنند که "معمر قذافي" را بر خلاف (مفاد)دو قطعنامه شوراي امنيت و توافقات بين المللي هدف قرار دهند".در يکي از حملات اخير نيروهاي ناتو مجتمع باب العزيزيه محل اقامت معمر قذافي را بمباران کرده و به بخشهايي از آن آسيب وارد کردند. ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه در ديدار با همتاي دانمارکي خود از تهاجم نيروهاي ناتو به محل اقامت قذافي و مناطق غير نظامي انتقاد و آن را ناقض منشور و حاکميت سازمان ملل متحد عنوان کرد.

علي عبدالله صالح توافق با شوراي همكاري خليج فارس را رد كرد

علي عبدالله صالح اعلام كرد كه توافق با احزاب معارض يمن با ميانجيگري شوراي همكاري خليج فارس مردود است و بار ديگر مخالفان را به تلاش براي كودتا عليه خود متهم كرد.به گزارش فارس، علي عبدالله صالح رئيس رژيم يمن در سخناني در جمع اعضاي كميته پارلماني حزب حاكم تاكيد كرد كه همچنان در قدرت باقي خواهدماند.علي عبدالله در حالي كه توافق احزاب معارض يمن با شوراي همكاري خليج فارس را براي انتقال مسالمت آميز قدرت در اين كشور را كودتا نظامي معرفي كرد، تاكيد كرد كه هيچ تلاش مسالمت آميزي براي انتقال قدرت به جز صندوق هاي راي گيري را قبول نخواهد كرد. وي در ادامه احزاب معارض يمن موسوم به "لقاء مشترك " و همدستانشان را به كودتا عليه قانون اساسي و از بين بردن موفقيت‌هاي اين كشور متهم كرد.اوضاع سياسي در يمن در حالي هر روز پيچيده تر مي شود كه در هفته گذشته منابع خبري اعلام كردند كه علي عبدالله صالح طرح شوراي همكاري خليج فارس براي مصالحه با احزاب معارض را پذيرفته است ولي روز گذشته وي تلاش هاي شوراي همكاري خليج فارس را رد كرد و اين شورا به همدستي با احزاب لقا مشترك متهم كرد.از سوي ديگر جوانان انقلابي با رد تلاش احزاب سياسي در يمن براي مصالحه با علي عبدالله اين كار را اقدامي سازش‌كارانه و در راستاي نجات علي عبدالله دانستند؛ آنها اقدام احزاب لقاء مشترك را تلاشي براي جلب حمايت عربستان معرفي كردند و توافقات با رژيم را مردود دانستند. مخالفان اعلام كردند تا زماني كه عبدالله صالح از قدرت كناره‌گيري نكند به ادامه اعتراضات خود و مخالفت با رژيم حاكم ادامه خواهند داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه