جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3870

 ايران‌شناسي 

 استان هرمزگان

قسمت اول

گذري بر صنايع دستي استان هرمزگان

صنايع دستي استان هرمزگان از جمله صنايعي است که بيش تر جنبه مصرف محلي داشته و شامل: سفال گري، گلابتون دوزي، شک دوزي، شيريكي پيچ، خوس دوزي، بادوله دوزي، چادرشب بافي، قالي بافي، سبدبافي، حصيربافي، سوزن دوزي، صنايع صدفي، عبادوزي، درب و پنچره چوبي، كرچاب، خورجين، مليله دوزي دور لباس، كوزه سازي و صنايع دستي دريايي هم چون لنج سازي است. صنايع دستي موجود در استان هرمزگان عمدتاً فصلي بوده و 90 درصد توليدکنندگان را زنان تشکيل مي دهند.

گلابتون دوزي

زردوزي که در نقاط مختلف ايران به «کم دوزي»، «گلدوزي»، «برودري دوزي» و «کمان دوزي» شهرت دارد، در اکثر نقاط ايران رواج دارد و در استان هرمزگان بويژه شهرهاي بندر لنگه، بندر عباس و ميناب رونق بسيار دارد. از گلابتون دوزي براي توليداتي نظير دمپايي، شلوار هاي زنانه، سر آستين، پيش سينه، دور يقه، لبه پرده، ديوارکوب، پشتي، کوسن، سجاده، جلد قرآن و تابلو استفاده مي کنند و در صنعت دوخت طرح هاي زيبا و منقش بر روي پارچه با نوارهاي طلايي، گلابتون دوزي نام دارد و در تزيين لباس هاي محلي زنان به كار مي رود. طرح اصلي آن از لباس هاي محلي زنان هند و بنگال اقتباس شده است. لباس هاي گلابتون دوزي بيش تر جنبه ي مصرف محلي دارند اما در حال حاضر به خاطر زيبايي نقوش و راحتي اين لباس مورد توجه زنان ديگر نيز قرار گرفته اند. ابزار كار گلابتون دوزي عبارت اند از: قلاب، مداد، كپيه، چهار پايه يا هاون چوبي.

قاليبافي

مناطق توليد قاليبافي در استان هرمزگان عبارتند از: بندرعباس, روستاي درتوجان و بخش حاجي آباد. اغلب توليدکنندگان را عشاير اسکان يافته ايلهاي افشاريه ورائيني تشکيل داده که به توليد و تهيه انواع قالي و قاليچه, رويه پشتي و چنته مشغول هستند. توليدکنندگان معمولاً پشم مورد نياز خود را از سيرجان خريداري کرده و خود به ريسيدن و رنگرزي آن اقدام مي کنند. نوع گره رايج "گره فارسي" است و نقشه هايي که در بخش حاجي آباد و روستاي "درتوجان" بافته مي شود نقشه هاي افشاريه است که به نامهاي بوته شاهي، ماه و ستاره اي, سه کله, خشتي, گنبدي, شکارگاه, بچه بغل, سماوري و ... معروف هستند.

خوس دوزي

اين هنر به کمک نوارهاي نقره اي باريک و برروي پارچه توري ريز بافت تجلي يافته و گاه ستاره هايي فلزي برروي پارچه مي نشانند، و ازآن براي تزئين مقنعه، دستار(چادر زنانه) استفاده مي شود. پارچه مصرفي معمولاً به رنگ هاي سياه، سفيد، سبز و زرشکي است که هر دو روي پارچه شکل يکسان دارند.

سوزن دوزي

سوزن دوزي که در ناحيه بشاگرد رايج است. نوع ديگر از رودوزي است که فقط در بخش "بشاگرد" و توسط زنان و دختران روستايي به شيوه زنان بلوچ انجام مي گيرد و دليل آن نزديکي منطقه به استان سيستان و بلوچستان است.

ادامه دارد ...

روزنامه تفاهم


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه