جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3876

 علل ايجاد ADHD  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: ليلا باقر پور (قسمت يازدهم)

چند دهه‌اي است كه صدمات به سر منجر به اين شده است كه فرد نشانه‌هاي مثلاً ADHD را بروز دهد. احتمالاً مربوط به تأثير بر روي لب پيشاني است .

فن‌آوري اسكن مغزي تفاوتهايي را در اندازه، چهارچوب، متابوليسم و شيمي مغز در آنهايي كه ADHD دارند مشاهده كرده‌اند.

در هر حال،‌ بايد توجه داشت كه هنوز منبع اين تغييرات شناخته نشده است.

تعدادي مطالعات اخير، مانند آنچه كه لو (Loo) و همكارانش در مدرسه پزشكي Ucla پيشنهاد مي دهند كه با تفاوت‌ها در ژن‌ها كه در بالا توصيف شد همراه مي‌شوند.

بعنوان مثال تفاوت در طول ژن DAT1 مرتبط با هر دو تفاوت در الگوهاي الكتروانسفالوگراف و شباهت در پاسخ به متيل فنيدات يافته شده است .

درمان

حق انتخاب‌هاي زيادي براي درمان افراد تشخيص داده شده ADHD در دسترسي است آنهايي كه حمايت علمي زيادي دارند شامل انواع دارو درماني، درمان تغيير رفتاري، مداخله تربيتي است.

جريان اصلي درمان

اولين دارو درماني براي درمان ADHD بيشتر محرك‌ها هستند كه با تحريك نواحي مغز مسئول تمركز، توجه و كنترل تكانه كار مي‌كنند.

استفاده از محركها براي درمان يك سندرم از نوع بيش فعالي گاهي به عنوان يك تأثير 50-50 عمل مي‌كند.

اما هيچ سايه روشني واقعي در مورد اينكه محركها بازداري مغز را فعال و مكانيزم‌هاي خود سازمان‌دهنده را مجاز به اين مي‌كنند كه فرد خود تنظيمي بيشتري داشته باشد وجود ندارد.

به اين دليل كه اغلب دارو درماني‌هاي مورد استفاده براي ADHD ، Schedvle? هستند البته تحت سيستم DEA Schedule ايالات متحده، و به عنوان محركهاي قوي در نظر گرفته مي‌شوند البته با پتانسيل (سوء استفاده خلاف قانون) براي تجويز اين داروها به كودكان و جوانان مباحث زيادي در نظر گرفته است .

در هر حال تحقيق مطالعة مبتلايان به ADHD كه با درمان با محركها دريافت مي‌كنند يا بدون درمان مي‌مانند نشان داده است كه افراد درمان شده با محركها در حقيقت احتمال كمتري براي سوء مصرف مواد نشان مي‌دهند نسبت به آنهايي كه با محركها درمان نشده‌اند.

درمان انتخابي

درمان‌هاي انتخابي متعددي براي ADHD وجود دارند كه بيشتر آنها مورد بحث هستند و گاهي در كنار و گاهي متضاد درمان‌هاي دارويي‌اند.

در اين بخش سعي مي‌كنيم با مشهورترين درمان‌هاي انتخابي برخورد كنيم .

به ياد داشته باشيد كه واژة "انتخابي" معمولاً به معناي غير علمي است .

چون كه مطالعات علمي كمي با اعتبار كم براي حمايت از اين مداخلات پيشنهاد شده است . اگر اينگونه بود به آنها مي‌گفتند مداخلات بر پاية علم نه انتخابي .

رژيم فاين گلد

رژيم فاين گلد شامل از بين بردن، ساليسيلات، رنگهاي مصنوعي، طعم‌دهنده‌هاي مصنوعي از رژيم غذايي كودكان است .

انستيتوي پيشرفت پتانسيل‌هاي انسان

در سال 1955 بنيان گذاري شد، اين انستيتو يك سازمان غير انتفاعي است كه براي بهبود سلامتي و رشد بچه‌هايي كه صدمات مغزي دارند كه شامل كودكان ADHD هم هست كار مي‌كند.

اين مؤسسه ادعا مي‌كند كه با يك برنامة خانگي شامل يك رژيم بهداشتي، هواي تميز، برنامه‌هاي تنفسي مي‌توان تعدادي از كودكان را بدون دارو بهبود بخشيد . مؤسسه نتيجة درمان بر روي 1700 كودك را بر روي سايت ارائه كرده است .

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه