جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3884

 صالحي در اندونزي:
 بازگشايي سفارت‌خانه‌هاي ايران و مصر مطرح نيست 

علي‌اکبر صالحي و نبيل العربي وزيران خارجه ايران و مصر در حاشيه شانزدهمين کنفرانس غير متعهدها با يکديگر ديدار و گفت‌وگو کردند.به گزارش ايسنا، در اين ديدار دو طرف راه‌هاي بهبود روابط دو جانبه را مورد بررسي و تبادل نظر قرار دادند و بر ادامه رايزني‌ها تاکيد کردند.در اين ديدار دو طرف با ابراز خشنودي از همکاري‌هاي دو کشور در مجامع بين‌المللي از جمله جنبش نم و تاکيد بر ضرورت افزايش اين همکاري‌ها، بهبود روابط تهران و قاهره در کليه حوزه‌ها را به نفع دو ملت دانستند.وزير امور خارجه کشورمان در اين ديدار بار ديگر دستاورد تاريخي ملت شجاع مصر را تبريک گفت و افزود: مصر با توجه به تاريخ ديرينه خود شايسته بازيابي گذشته درخشان خويش است.وي ابراز اميدواري كرد كه در فضاي جديد ايجاد شده، دو کشور با هموار کردن زمينه‌ها و رفع هر گونه سوء تفاهم‌ها مناسبات را در راستاي منافع دو کشور و دو ملت بهبود بخشند.وزير امور خارجه مصر نيز در اين ديدار ضمن تشريح روند تحولات کشورش تصريح کرد: دولت مصر با هدف ايجاد اصلاحات در سياست‌هاي کشورش در جهت منافع مردم مصر خواهان روابط خوب با کشورها از جمله جمهوري اسلامي ايران است.

او افزود: دو ملت ايران و مصر داراي روابط تاريخي هستند و ضروري است با آماده کردن زمينه‌ها و رفع سوءتفاهم‌ها اين رابطه تاريخي را احيا کرد.وزير امور خارجه کشورمان در حاشيه اين ديدار درباره باز گشايي سفارتخانه‌هاي ايران و مصر گفت: در ابتدا بايد ارتقاي روابط دو کشور رخ دهد و به تبع آن بازگشايي سفارت‌ها انجام گيرد. هنوز اين موضوع مطرح نيست. اکنون دو طرف مقدمات لازم را انجام مي‌دهند تا زمان مناسب براي چنين کاري به وجود آيد.صالحي در جمع خبرنگاران درباره نتايج ديدار با وزير امور خار جه مصر گفت: مذاکرات خوبي ميان دو طرف رد و بدل شد.وي با اشاره به اوضاع مصر ادامه داد: در حال حاضر مصر در حالت گذار به سر مي‌برد. وقتي دولت انتقالي جاي خود را به دولت ثابت داد اميدواريم که اين دولت تصميم بهتري در اين باره بگيرد.وي درباره موضع جنبش غير متعهدها درباره تحولات اخير گفت: در اين اجلاس اعضا مواضع بسيار خوبي درباره منطقه به خصوص فلسطين داشتند و هريک از کشورها مسايل منطقه را از منظر خود مورد تحليل و تجزيه قرار دادند.

وزير امور خارجه کشورمان درباره حساسيت اعضاي جنبش غير متعهدها درباره فلسطين افزود: از آنجايي که مساله فلسطين يک مساله ريشه‌دار است و 22 سال از آن مي‌گذرد به همين دليل آراء مختلفي مطرح مي‌شود. امرزو اغلب کشورها مقاله خود را درباره فلسطين ارائه کردند که اين نشان مي‌دهد يک نوع آگاهي درباره مساله فلسطين هم در ميان مردم و هم در ميان کشورها ايجاد شده و اين نويد بخش آينده مشترک است.وي با اشاره به زمان تاسيس جنبش غير متعهدها گفت: در فضاي دو قطبي کشورهايي مثل مصر و اندونزي مي‌خواستند خارج از اين فضا حرکت کنند و بر همين اساس در سال 1961 اين جنبش تشکيل شد. از آن مبدا اکنون پنجاهمين سالگرد آن از سوي اعضا جشن گرفته مي‌شود. در سال آينده ايران رياست اين اجلاس را بر عهده دارد و مطالب بسيار خوبي مطرح شده است که اميد است در اين نشست به تصويب نهايي برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه