جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3892

 موج كوتاه 

اکثر روزنامه هاي ديروز موضوع سرمقاله هاشان حول محور حضرت امام خميني(ره) بود.

«هوشياري براي آزموني ديگر»عنوان سرمقالهِ‌ روزنامه جام جم بود كه در آن مي‌خوانيد:همه اين دشمني‌ها و مخالف‌خواني‌ها را بايد در كارآمدي نه فقط تئوري ولايت فقيه بلكه ولي‌فقيه جستجو كرد. در حقيقت ولي فقيه است كه خط نگهدار انقلاب بوده و نظام اسلامي را در فراز و فرودها و هجمه‌جريان‌هاي گوناگون انحرافي در مسير پيشرفت قرار داده و از هر انحرافي باز داشته و اين اساسي‌ترين مفهوم ولايت فقيه را درعمل محقق ساخته است. قرائن نشان مي‌دهد شرايط براي آزموني ديگر در‌اين‌باره در حال فراهم شدن است؛ آزموني سخت و دشوار كه باز هم «بصيرت» تنها راه برون‌رفت از آن خواهد بود.

روزنامه خراسان در سرمقاله خود با موضوع «انحراف ازمکتب امام ممنوع» چنين آورده بود: به هر صورت آن چه مسلم است خط و مکتب امام و مسلک و مرام بنيان گذار جمهوري اسلامي امروز نه تنها در سراسر کشور و در بين آحاد ملت بلکه در بين مردم منطقه و جهان پيرو دارد. عقلانيت، معنويت و عدالت در مکتب امام و همچنين توکل مردم به خدا و وفاداري ، پايمردي و اصرار مردم نجيب و بزرگوار ايران به مکتب و خط امام و فصل الخطاب بودن امام، ولايت فقيه و رهبري انقلاب و همچنين حضور هوشيارانه و موثر ملت در تمامي صحنه ها، و همين حضور هوشيارانه، آگاهانه و مومنانه عامل اساسي است که در تمامي عرصه ها مردم پيروز اصلي و واقعي هستند و نه افراد و گروه ها و جريان ها و مدعيان و نه حتي برخي مسئولان ديروز و امروز.

«افراطيون، در تقابل با خط امام»عنوان سرمقاله‌ روزنامه جمهوري اسلامي است كه چنين آورده بود: انگ "ضديت با ولايت فقيه" ابزاري است كه عناصر و جريان‌هاي افراطي از آن به راحتي براي طرد كردن هر كس كه اراده كنند استفاده مي‌نمايند و عدالت و امنيت را از آنها سلب مي‌كنند. اين روش، نه تنها كمكي به گسترش طرفداران ولايت فقيه نمي‌كند بلكه شديداً به زيان ولايت فقيه است. اينكه سيره عملي امام خميني دقيقاً خلاف اين روش بوده و همين واقعيت اكنون در بيان رهبر معظم انقلاب نيز با صراحت مورد تأكيد قرار گرفته، بايد براي همه كساني كه مدعي پيروي از ولايت فقيه هستند به عنوان يك دستورالعمل قطعي مورد عمل قرار گيرد و هيچكس اجازه تخلف از آن را به خود ندهد.

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود با عنوان«نگاه دولت به منتقدان علت همه مشکلا ت!» بيان داشت: حرف هايي که در 6 سال گذشته توسط منتقدان صاحب نظر دولت و دلسوزان واقعي مردم بيان مي شد توسط حاميان ديروز احمدي نژاد از قبيل بعضي اهالي حوزه و اصولگرايان گفته مي شود و چنين امري براي دولتي ها غيرمنطقي است. اما سوالي که بايد پرسيده شود اين است که با همه اين تفاصيل، چرا هنوز طرفداران پيشين دولت و منتقدان امروز هم سعي دارند ماهيت واقعي برخي دولتمردان را مخفي کنند و از سحر و جادو شدن آنان سخن بگويند؟!

«26 دي يمني‌ها»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ تهران امروز بود که در آن مي‌خوانيد: سرانجام علي عبدالله صالح، ديكتاتور يمن پس از 33 سال حكمراني بر اين كشور فرار را بر قرار ترجيح داد و به مانند آنچه كه در 26 دي ماه 1357 در ايران اتفاق افتاد، ديكتاتوري ديگر به بهانه درمان از كشورش گريخت. فرار ديكتاتور يمن دقيقا با همان واكنشي مواجه شد كه 26 دي ماه 1357 انتشار خبر خروج شاه از ايران بين مردم انقلابي برانگيخت.البته اين نه نخستين تشابه بيداري اسلامي منطقه با انقلاب ايران در سال 1357 است و نه آخرين آن خواهد بود. اينگونه به نظر مي‌آيد كه شامه تيز غربي‌ها به ذات خيزش اسلامي مردم منطقه پي برده و مي‌دانند كه فروپاشي هر ديكتاتوري به تاسيس نظام سياسي مشابه مدل حكومتي نظام جمهوري اسلامي منجر خواهد شد و اين بدترين اتفاق براي غرب به ويژه آمريكاست.

«وقتي «متکلم وحده» نيز بايد بشنود!» موضوع سرمقاله روزنامه ابتکار بود که در آن چنين آورده بود: سخنراني در جوامع مختلف، يکي از شيوه‌هاي متداول ابراز عقايد، نظرات و مواضع سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و مذهبي است. در جامعه ما به‌واسطه سنت ديرينه وعظ و خطابه، اين امر به يکي از آشناترين شيوه‌هاي ارسال پيام به مخاطبان تبديل شده است. اما چندي است که گويي نقش‌ها به‌هم ريخته است. گاه از ميان مخاطبان، يکي بلند مي‌شود و در سخنان گوينده «چون وچرا» مي‌کند و او را به چالش مي‌کشد. گاه نيز انبوه مخاطبان در برابر چشم گوينده، به‌صورت جمعي، مواضعي را با صداي بلند اعلام مي‌کنند که ممکن است چندان با مواضع گوينده هماهنگ نباشد تا تريبون‌داران در توهم «متکلم‌وحده‌بودن» نمانند و شنوندگان را مخاطبان چشم و گوش‌بسته‌اي نبينند که تنها براي حمايت از مواضع آنان، مشت گره کرده و رگ گردن برجسته مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه