جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3904

 در استان 

 روستاي «کلم»؛

تفرجگاه طبيعي و تاريخي مردم ايلام

ايلام - خبرگزاري مهر: روستاي زيباي "کلم" واقع در استان ايلام به دليل طبيعت سرسبز و خنک بودن و آثار تاريخي تفرجگاه بيشتر مردم استان در فصل تابستان بشمار مي رود. به گزارش خبرنگار مهر، طبيعت چهار فصل استان ايلام باعث شده اين استان در هر فصل سال جاذبه هاي منحصر به فردي براي گردشگران و مسافران داشته باشد.در فصل تابستان مناطق مختلفي در استان ايلام بخصوص روستاهاي هدف گردشگري استان ايلام وجود دارد که بيشتر مردم استان ايلام در آنجا به تفريح مي پردازند.يکي از مناطق خوش آب و هواي استان ايلام بخصوص در فصل تابستان روستاي هدف گردشگري کلم است.روستاي کلم از توابع بخش بدره شهرستان دره شهر در فاصله 30 کيلومتري شمال غربي شهر بدره و 120 کيلومتري جنوب شرقي شهر ايلام قرار گرفته است. روستاي کلم که در ميان کوه ها و ارتفاعات کبيرکوه در يک دره سرسبز با ميانگين ارتفاع هزار و 500 متر از سطح دريا واقع شده، اقليمي معتدل و کوهستاني دارد و آب و هواي آن در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.

به دليل آب و هواي خنک، اين روستا در فصل تابستان ميهمان هزاران گردشگر و مسافر حتي از ديگر نقاط کشور است.وجود باغات، گونه هاي مختلف گياهي و رودخانه پرآبي که از دامنه کبيرکوه سرچشمه مي گيرد، اين منطقه را به يکي از زيباترين مناطق استان مبدل ساخته است.زمان استفاده از اين تفريحگاه کلم بدره ، تمام فصول سال و به ويژه فصل تابستان است و عمده مراجعين آن از اهالي شهرهاي استان هستند.

روستاي کلم قدمت طولاني سکونت انساني دارد

بررسي آثار باقيمانده از جمله قلعه و آتشکده، احتمال قدمت و سابقه تاريخي روستا را به دوران مادها افزايش داده است. بقعه جابربن انصاري و بناي سيد تاج الدين نيز در نزديکي روستا واقع شده اند. مردم روستاي کلم به زبان کردي سخن مي گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.در نزديکي چشمه زلال کلم که از شمال کبيرکوه سرچشمه مي گيرد، چندين مرکز پرورش ماهي احداث شده است. در اطراف اين رودخانه، باغات انبوه و گسترده اي وجود دارد که مناظر بسيار چشم نواز و زيبايي ايجاد کرده اند.اين باغها در فصول بهار و تابستان فضاهاي بسيار دنج و آرامي، براي استراحت و اتراق گردشگران و علاقمندان به طبيعت فراهم مي آورند.در اين روستا علاوه بر مناظر زيباي طبيعي آثار تاريخي نيز وجود دارد.در حاشيه جنوبي رودخانه کلم و در نزديکي روستا، تپه نسبتاً بلندي وجود دارد که در بالاي آن آثاري از قلعه قديمي مربوط به دوره ساساني به جا مانده است. مصالح به کار رفته در ساختمان اين قلعه از سنگ و گچ است که در نزديکي تپه، بناي آتشکده اي مربوط به همان دوران وجود دارد.اين روستا داراي محصولات شامل گردو، ماهي، برنج، روغن محلي و انجير است.هرچند اين روستا داراي رودخانه، چشمه و باغات سرسبز، مناظر و چشم اندازهاي بسيار کم نظيري است اما داراي مشکلاتي بخصوص در بخش امکانات گردشگري است که نياز به توجه مسئولان دارد.وقتي روستاي کلم روستاي هدف گرشگري است بايد حداقل امکانات لازم براي دسترسي گردشگران و مسافران داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه