جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3917

 در استان 

فرش لرستان همچنان در انتظار نقشه

خرم آباد - خبرگزاري مهر: در حاليکه استان لرستان از جمله استانهاي باسابقه در زمينه فرش است ولي همچنان فرش اين استان از نقشه منحصر به فرد خود برخوردار نيست و تنها مجتمع فرش مصوب در سفر هيئت دولت به اين استان نيز هنوز عملياتي نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اذهان مردم لرستان و ديگر لرزبانان پر است از نقش و نگاره هايي که زنان لر روزي با عشق از دلاوريهاي مردان اين سرزمين بر تار و پود قاليهاي لري نگارگري مي کردند و امروز با گذشت سالها از آن روزها ديگر خبري از آن نقشهاي ناب بر پهنه قاليهاي لري نيست.

فرش همزاد مردمان لر

سنت هاي موجود در بين لرها، يادآور تاريخ بافته هاي اين قوم است، مثلاً آنان ابزار کوچک چوبي "سک" را براي بافت فرش به کار مي برند که در واقع مادر ابزار فلزي در عهد مفرغ و متعلق به دوره اي است که همه ابزارها چوبي بود، يعني پيش از کشف فلز، که اين امر خود نشان از کهنگي بافته هاي لري دارد و مي تواند به شناختن سنت هاي کهن و مستقل اين قوم در زمينه فنون، مواد اوليه، ابزارها و حتي طرح ها کمک کند.

از سوي ديگر بايد در نظر داشت هنگامي که از بافته هاي لري سخن به ميان مي آيد منظور تنها جغرافياي امروزي لرستان نيست زيرا بسياري از تيره هاي گوناگون اين قوم در مناطق مختلف از جمله چهارمحال و بختياري، بخشي از استان فارس، بخشي از ايلام، بخشي از همدان و خوزستان و استان کهگيلويه و بويراحمد را در بر مي گيرد.

بنابراين فرش لري مفهوم عام دارد که به طور عمده در غرب و مرکز ايران توليد مي شده و با تحولات جديد جمعيتي و روال زندگي بخشي متحول و بخشي متروک شده است. همين امر به پيچيدگي وضع بافته هاي لري کمک کرده است به طوري که بخشي از فرهنگ فرش لري را بايد در ميان عشاير همسايه و از جمله قشقائي ها يافت.

فرش لري و طرفداراني از ميان معماران و دکوراتيوهاي اروپائي

قالي هاي دست بافت لري نه تنها در مرکز استان لرستان بلکه در بازارهاي مناطق همجوار همچون همدان، اراک، اصفهان و کرمانشاه نيز عرضه مي شود. اين قالي ها با وجود طرح هاي ساده و بي بديل زمخت تر و ابتدائي تر از طرح هاي قالي هاي ديگر مناطق هستند ولي در عوض با طرحهاي ساده و اکثرا زيبايي که اغلب در سبکهاي هندسي و شاخه شکسته مجسم مي شوند طرفداران پر و پا قرصي در ميان معماران و دکوراتيوهاي اروپائي براي خود پيدا کرده اند.

طرحهاي لري از تنوع زيادي برخوردارند که بافنده ها آنها را با کمک ذهن خلاق خود مي آفريدند و با رنگهاي متنوع و مناسبي که انتخاب مي کردند، دنيايي از زيبايي را خلق مي کردند.

با تمام توصيفي که از فرش لري ارائه شد، امروزه فرشهايي که در لرستان بافته مي شود، از نوع فرشهاي رايج در سراسر کشور است و اکثرا نقشه، مواد و ابزار آن از شهرستانهاي همجوار تهيه مي شود.

اما در مناطق خاصي از استان، يعني اطراف بروجرد و الشتر و بعضي روستاهاي شمال لرستان، گاهي فرشهاي بومي بافته مي شود، اما تعداد آنها بسيار کم و حتي انگشت شمار است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي