جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/05/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(يکشنبه) نسخه شماره 3928

 خبر پزشکي 

کاهش خطربروز سرطان کولون با رژيم‌هاي سرشاراز فيبر

رييس ششمين كنگره انجمن علمي جراحان عمومي با اشاره به شيوع سرطان‌هاي دستگاه گوارش از جمله سرطان مري، معده و كولون در ايران گفت: سرطان مري در خطه شمال كشور از شرق درياي خزر تا غرب آن و مناطق كوهستاني زاگرس شيوع فراواني دارد. به گزارش ايسنا، دکتر اسماعيل حاجي نصرالله با بيان اين مطلب اظهار کرد: سرطان ريه در مردان و سرطان سينه در زنان ايراني شايع است. وي ادامه داد: سرطان کولون (روده بزرگ) از سرطان‌هاي شايع دستگاه گوارش است که ميزان خطر بروز آن به عوامل گوناگوني از جمله ژنتيک، سابقه خانوادگي و عوامل محيطي بستگي دارد به طوري که چنانچه فردي در اقوام درجه يك خود نظير پدر، مادر، خواهر و بردار سابقه ابتلاء به يکي از انواع سرطان‌ها را داشته باشد پيگيري‌هاي لازم براي وي بايد در سنين پايين‌تري آغاز شود.

رييس ششمين کنگره انجمن علمي جراحان عمومي افزود: اين افراد بايستي آزمايش‌هاي لازم را از نظر وجود خون مخفي در مدفوع از 45 سالگي به بعد آغاز و هر 3 سال يک بار تکرار کنند و در صورت مثبت بودن از نظر وجود خون مخفي براي پيگيري هاي بيشتر کولونوسکوپي يا سيگموئيدسکوپي براي آنان توصيه مي‌شود. دکتر حاجي نصرالله گفت: متخصصان معتقدند رژيم‌هاي غذايي اروپايي و آمريکايي با مشخصه حجم کم و انرژي فراوان در بروز سرطانهاي کولون موثر هستند و اين در حالي است که رژيم‌هاي سرشار از فيبر، حاوي ميوه و سبزيجات فراوان (رژيم غذايي نواحي آفريقايي) خطر بروز سرطان کولون (روده بزرگ) را کاهش مي دهد. وي با تاکيد بر اهميت رعايت رژيم غذايي متعادل در پيشگيري از بروز انواع سرطان‌هاي دستگاه گوارش ادامه داد: ابتلاء به انواع بيماري‌هاي مقعد سبب تاخير در شناسايي و درمان سرطان کولون (روده بزرگ) مي‌شود. رييس ششمين کنگره انجمن علمي جراحان عمومي توضيح داد: علامت بيماري‌هاي مقعد نظير هموروئيد (بواسير)، فيشر آنال (زخم مقعد) و... خونريزي در مدفوع است و اگر به طور هم زمان سرطان کولون بروز کند افراد خون موجود در مدفوع را به بيماري‌هاي مقعد نسبت مي‌دهند و اين هم پوشاني تشخيص ديرهنگام سرطان کولون را سبب مي‌شود. دکتر حاجي نصرالله افزود: حال آن که تشخيص و درمان جراحي زودهنگام سرطان کولون مي‌تواند بهترين نتايج درماني را به همراه داشته باشد و به درمان قطعي آن منجر شود از اين رو مبتلايان به بيماري‌هاي مقعد نبايد هرگونه تغيير علامتي را ناديده بگيرند. وي تغيير اجابت مزاج و خونريزي در مدفوع را دو علامت اصلي سرطان روده بزرگ برشمرد و افزود: علائم سرطان نواحي مختلف روده بزرگ نظير سمت چپ روده بزرگ، سمت راست روده و يا مقعد با يکديگر متفاوت است و جدي گرفتن هر تغيير اجابت مزاج نظير تغيير يبوست به اسهال و بالعکس ضروريست.

بادام مفيد براي مردان

متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند مردان براي تقويت توان توليدمثلي و نيز حفظ سلامت قلبي خود بادام مصرف كنند. به گزارش ايسنا، آزمايشات نشان داده است بادام‌ها حاوي مقادير قابل توجهي از نوعي اسيدآمينه موسوم به آرجينين هستند كه اين اسيد آمينه در آرام كردن عروق خوني و تقويت جريان خون موثر هستند. همچنين ساير مواد خوراكي حاوي اين اسيد آمينه سودمند شامل نخودفرنگي، ماهي آزاد و گندم هستند. به گزارش استارآنلاين، چربي موجود در بادام از جنس همان چربي است كه در روغن زيتون يافت مي‌شود و به همين خاطر براي سلامت قلب مفيد است. بادام مي‌تواند ميزان كلسترول بد خون را پايين آورده و خطر بروز امراض قلبي را كاهش دهد. بادام همچنين براي درمان زخم روده، مثانه و اسهال مفيد بوده و بادام بو داده براي تقويت معده موثر است. 

دو ميليون زن ايراني در معرض پوكي استخوان

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اراك و فوق تخصص روماتولوژي گفت: براساس اعلام رسمي وزارت بهداشت و درمان ، دو ميليون زن در كشور در معرض پوكي استخوان و عوارض شكستگي هستند كه مي طلبد نهضتي براي افزايش آگاهي اين قشر و همچنين تصميم سازي عرصه سلامت صورت پذيرد.

به گزارش ايرنا دكتر 'بهارك تأثريان' در كارگاه يك روزه آموزشي زنان شاغل دستگاه هاي اجرايي استان مركزي افزود:پوكي استخوان بيماري خاموش و تهديدي جدي براي سلامت زنان است. وي گفت: در كشور ما به رغم بالا بودن درصد پوكي استخوان، توجه به سلامت استخواني جزو معيارهاي مراقبتي حوزه سلامت نيست كه بايد در اين خصوص بازنگري شود. وي افزود: اگرچه بيماري پوكي استخوان در زنان و مردان شايع است اما در زنان با كاهش ميزان هورمون استروژن در سن يائسگي سرعت از دست رفتن بافت استخواني بيشتر مي شود. وي توضيح داد: كريستال هاي فسفات كلسيم و مواد پروتئيني به عنوان مواد اصلي بافت استخوان هستند كه ممكن است با برخي بيماري هاي مزمن نظير روماتيسم و انواع سرطان ها، استفاده از داروهاي ضد تشنج و كورتون ها، تغذيه نامناسب ، مصرف سيگار و الكل و زندگي كم تحرك روند از دست رفتن بافت استخواني تسريع شود. دكتر تأثريان گفت: در سال 2010 تنها در آمريكا ده ميليون نفر به پوكي استخوان دچار بوده اند و 18ميليون نفر نيز در معرض كاهش تراكم استخواني قرار داشته اند. وي افزود: آمارها بيانگر آن است كه 50درصد زنان در سن يائسگي دراثر پوكي استخوان دچار شكستگي مي شوند كه با توجه به عوارض عميق عاطفي و مالي، دردهاي مزمن ، افسردگي و گوشه گيري و معلوليت بايد اين مهم جدي گرفته شود. وي، با بيان اينكه افراد با تغذيه مناسب و تحرك بدني مي توانند عوارض جدي پوكي استخوان را مهار كنند، گفت: قرار دادن مقادير لازم شير و انواع لبنيات ، غذاهاي دريايي ، سويا ، سبزيجات تيره برگ و مكمل هاي كلسيم در رژيم غذايي روزانه و استفاده از ورزش هاي موثر از بهترين راه هاي پيشگيري از پوكي استخوان است. دكتر تأثريان تصريح كرد: با توجه به اينكه 20 درصد از كساني به دليل شكستگي استخوان مجبور به عمل جراحي مي شوند در سال اول با عوارض شديد و حتي مرگ مواجه مي شوند بايد تست هاي تراكم استخوان و روش هاي تشخيصي در سنين يائسگي مورد توجه زنان قرار گيرد.

دست‌ها را قبل و پس از صرف غذا بشوئيد

يك فوق تخصص گوارش و كبد گفت: نوشيدن آب آلوده به ويژه در فصل تابستان موجب ابتلا به گاستروآنتريت حاد مي‌شود كه اسهال و استفراغ حاد را در پي دارد. دكتر همايون واحدي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: گاستروآنتريت يك بيماري عفوني است كه ممكن است منشا آن باكتريايي، ويروسي يا انگلي باشد. اين فوق تخصص گوارش و كبد درباره راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري اظهار كرد: خودداري از نوشيدن آب ناسالم، شست و شوي دست‌ها پيش و پس از صرف غذا و بعد از استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي باعث پيشگيري از ابتلا به گاستروآنتريت مي‌شود. وي با بيان اينكه گاستروآنتريت بيماري شايعي است، گفت: اين بيماري نه تنها در فصل تابستان بلكه در ايام فعاليت مدارس نيز به علت رعايت نكردن اصول بهداشتي ديده مي‌شود. اين فوق تخصص گوارش و كبد درباره درمان گاستروآنتريت اظهار كرد: مبتلايان به اين بيماري دو تا سه روز و حداكثر تا يك هفته بهبود پيدا مي‌كنند. بسياري از آنان معمولا به مصرف دارو نياز پيدا نمي‌كنند و با مصرف آب و الكتروليت بيشتر درمان مي‌شوند مگر آن كه پزشك شواهدي مانند وجود انگل در بدن بيمار را پيدا كند در اين شرايط او براي بيمار آنتي بيوتيك تجويز مي‌كند. واحدي در پايان گفت: بالا بودن سن بيمار باعث ضعيف بودن سيستم ايمني او مي‌شود در اين شرايط ممكن است مداخلات دارويي براي درمان گاستروآنتريت لازم باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي