جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/05/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3933

 موج كوتاه 

روزنامه‌هاي پنجشنبه در سرمقاله و يادداشت‌هاي خود به اهم موضوعات داخلي پرداخته بودند.

روزنامه خراسان در يادداشت روزخود « به شائبه‌ها درباره تداخل وظايف هيئت عالي حل اختلاف قوا با مجمع تشخيص مصلحت نظام» پرداخت و نوشت: در اصل 112 قانون اساسي هم که وظايف مجمع تشخيص مصلحت نظام در 3 محور تشخيص مصلحت در اختلاف مجلس و شوراي نگهبان به دليل تامين نشدن نظر اين شورا، مشاوره در اموري که رهبري آن‌ها را به مجمع ارجاع داده‌اند و ساير وظايف مورد اشاره در اصول ديگر قانون اساسي، مورد تاکيد قانون گذار قرار گرفته است، اثري از حل اختلاف و تنظيم روابط قواي سه گانه به چشم نمي‌خورد. تشکيل «هيئت عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قواي سه گانه» در راستاي اجراي بند 7 اصل 110 قانون اساسي است؛ بندي که تنها ناظر به حل اختلاف و تنظيم روابط 3 قوه مجريه، مقننه و قضاييه است و شامل اختلاف و تنظيم روابط قواي سه گانه با ديگر نهادهاي قانوني کشور مانند شوراي نگهبان، مجمع تشخيص مصلحت نظام و... نمي‌شود.

روزنامه دنياي اقتصاد در سرمقاله خود به موضوع مفاسد اقتصادي اشاره داشت و چنين آورد: تا كنون بارها وعده اعلام اسامي انواع و اقسام مفسدان اقتصادي و محكوم شدن آنها به اشد مجازات، به مردم داده شده است كه البته هنوز اين وعده تحقق نيافته و به درستي مشخص نشده كه آيا هيچ يك از اين مفسدان حتي به حداقل‌ترين مجازات محكوم شده‌اند يا خير. در كنار اين باندهاي فساد اقتصادي كه بارها و بارها عناوين آنها را شنيده‌ايم اين بار باند جديدي تحت عنوان «باند فساد ارزي» به اين فهرست اضافه شده است.

اما فارغ از آنكه اسامي اين افراد اعلام مي‌شود يا خير، نكته‌اي كه بسيار با اهميت‌تر از اعلام اسامي مفسدان اقتصادي است، توجه به علل و عوامل بروز فساد در بازارهاي اقتصادي كشور است. در حقيقت مسوولان به جاي آنكه به فكر اعلام اسامي اين افراد و مجازات كردن آنها باشند، بهتر است شرايط را به گونه‌اي فراهم آورند تا زمينه‌هاي فساد اقتصادي فراهم نباشد.

«استاكس نت به خانه بازگشته است» عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود که در آن مي خوانيد: تجربه انقلاب‌هاي منطقه به آمريكا نشان داد كه ارتباط گيري صرف با دولت ها، آن هم دولت‌هايي عميقا تمامت خواه كه هيچ نسبتي با مردم خود نداشتند، به تدريج به ايجاد اين وضعيت منجر شده كه مردم منطقه راهشان را به طور كامل از راه كه مطلوب آمريكاست، منافع آن را تضمين مي‌كند و به سبك زندگي آن احترام مي‌گذارد جدا كرده‌اند.
آمريكايي‌ها البته قبل از آغاز تحولات منطقه هم اين رامي دانستند كه مردم منطقه از آمريكا بيزارند و مثلا در مورد ايران، بالاي 90 درصد مردم منطقه عقيده دارند ايران حتي بايد سلاح هسته‌اي هم بسازد، اما اين موضوع براي آنها اهميتي نداشت چرا كه مطمئن بودند «مردم كاره‌اي نيستند» و كار دست دولت‌هايي است كه كاملا خود را با منافع آمريكا هماهنگ كرده‌اند.

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود به برخي "خلف وعده هاي دولت" اشاره داشت و نوشت: دولتمردان از سطوح اقتصادي زندگي مردم به نام خوشه بندي ياد کردند و در آن مقطع از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها پايه ميزان پرداخت يارانه‌هاي نقدي به مردم را ميزان خوشه خانوارها ذکر کردند.از آنجائي که بزرگترين هدف اجراي قانون فوق پياده سازي عدالت در کشور بوده است و هنوز هم طراحان و دولتمردان به آن اشاره دارند، بايد مجريان قانون به سطح بندي زندگي مردم از لحاظ اقتصادي پايبند مي‌بودند تا به اهداف طرح نائل شوند; اما، پس از آن که دولت بنا به دلا يلي توان رصد سطح بندي زندگي مردم کشور را پيدا نکرد خوشه بندي يا سطح بندي اقتصادي زندگي مردم را ناديده گرفت و به دور از اهداف عدالت محور خويش به پرداخت يکسان يارانه نقدي به تمام سطوح جامعه (چه غني و چه فقير) بسنده کرد.

«افزايش تعطيلي ضربه بيشتر به توليد» عنوان سرمقاله روزنامه شرق بود كه در آن مي‌خوانيد: افزايش تعطيلات در كشور به اين معني است كه واحدهاي توليدي هزينه توليد را بايد پرداخت كنند بي‌آنكه بتوانند توليد كنند. افزايش تعطيلات منجر به آن مي‌شود كه يك واحد توليدي به مقدار لازم توليد نكند اما در مقابل مجبور مي‌شود هزينه‌هاي توليد را پرداخت كند.يعني بايد هزينه پرسنل و ايجاد واحد توليدي و هزينه‌هايي چون آب، برق و غيره را پرداخت كند و از طرفي نيز بازار را به دليل كاهش توليد از دست داده است. در نتيجه تعطيلي به معني ضرر براي واحدهاي توليدي و به تبع زيان براي اقتصاد ملي كشور است.رشد اقتصاد ملي در گرو سرمايه‌گذاري درست و مناسب بر توليد و صنعت است و اقتصاد كشور روي توليد حساب مي‌كند كه اين‌گونه تعطيلي‌ها مي‌تواند ضرر هنگفتي بر اركان اقتصاد بزند.

روزنامه جهان صنعت در سرمقاله خود در مورد ايجاد 5/2 ميليون شغل چنين آورده بود: ايجاد 5/2 ميليون فرصت شغلي آنگونه که دولت ادعا مي‌کند بايد در سال‌جاري اجرايي شود. منتقدان دولت معتقدند فضاي فعلي اقتصاد کشور نمي‌تواند به‌گونه‌اي مديريت شود که اين حجم از فرصت شغلي تحقق يابد. اين روزها که تيرماه هم تمام شده از چهار ماه سال عبور کرده‌ايم و دولت هنوز گزارشي نداده از اينکه آيا در يک‌سوم گذشته از سال توانسته يک‌سوم وعده خود را عمل کند يا خير؟. آنچه از درک عمومي اقتصاد کشور بر مي‌آيد، اين است که اين ميزان شغل ايجاد نشده است. پرهيز دولت از ارايه نرخ بيکاري به صورت رسمي توسط نهادهاي مسوول نيز خود حاکي از همين موضوع است.

«اصولگرايان و چند نکته» عنوان سرمقاله روزنامه قدس بود كه در آن مي‌خوانيد: جريانهاي اصولگرا بر اين واقعيت اشراف دارند که در شرايط کنوني، واگرايي تبعات فراواني خواهد داشت و بدخواهان نظام، موضوع مذکور را تعبير به اختلافهاي نيروهاي ارزشي خواهند نمود. از سوي ديگر، عدم شکل گيري وحدت، انسجام داخلي را نيز مخدوش و حتي قدرت نرم افزاري انقلاب اسلامي را نيز تحت تأثير قرار خواهد داد، لذا گروه‌هاي حامي نظام که دغدغه ايجاد ثبات در جامعه و افزايش قدرت جمهوري اسلامي را دارند، براي حفظ عزت و سربلندي نظام، مي‌بايد بيش از پيش بر دستيابي به وحدت بکوشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي