جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3939

 ميز خبر 

در گفت و گوبا لاريجاني مطرح گرديد؛

قدرداني رييس مجلس امارات از برگزاري اجلاس فلسطين در تهران

رييس مجلس امارات متحده عربي در گفت و گويي تلفني با رييس مجلس شوراي اسلامي، حلول ماه مبارک رمضان را به وي تبريک گفت.به گزارش خانه ملت، "عبدالله الغرير" در اين گفت و گوي تلفني ماه مبارک رمضان را ماه کرامت و صلح خواند و ابراز اميدواري کرد برکات و خيرات اين ماه براي تمام امت اسلامي باشد.الغرير در ادامه با بيان اينکه مسايل بزرگي در منطقه در حال رخ دادن است، افزود:مسئله فلسطين، مسئله بزرگ امت اسلامي است و نبايد اجازه داد اين مسئله تحت‌الشعاع تحولات کنوني منطقه به فراموشي سپرده شود.

وي تاکيد کرد: نبرد بزرگ ما، نبرد فلسطين است.رييس مجلس امارات متحده عربي همچنين با قدرداني از ابتکار عمل رييس مجلس شوراي اسلامي در برگزاري پنجمين کنفرانس بين‌المللي حمايت از انتفاضه مردم فلسطين در تهران، برگزاري اين کنفرانس را بسيار مهم و ابتکاري عالي خواند."علي لاريجاني" رييس قوه مقننه جمهوري اسلامي ايران نيز در اين گفت و گوي تلفني، با قدرداني از تماس عبدالله الغرير، متقابلا فرارسيدن ماه مبارک رمضان را به وي تبريک گفت.

رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به افزايش فشارها بر مردم فلسطين، از رييس مجلس امارات متحده عربي براي حضور در کنفرانس بين‌المللي حمايت از انتفاضه مردم فلسطين دعوت کرد.

فرماندهان ارشد ارتش ترکيه منصوب شدند

با وجود انتشار گزارشهاي بسيار درباره وجود تنش سياسي در ترکيه در پي استعفاي چهار ژنرال چهار ستاره ارتش، رئيس جمهوري اين کشور فرمانده جديد نيروي زميني، دريايي، هوايي و فرمانده کل ژاندارمري ترکيه را منصوب کرد.

به گزارش مهر به نقل از آناتولي، در پي تشديد اختلاف ميان ژنرال هاي سکولار و دولت اسلامگراي ترکيه و استعفاي "ايشيک کوشانر" رئيس ستاد فرماندهي ارتش و فرماندهان نيروي زميني، دريايي و هوايي ارتش ترکيه در هفتم مرداد ماه، "عبدالله گل" رئيس جمهوري اين کشور ژنرال "هايري کيوريک اوغلو" را به عنوان فرمانده جديد نيروي زميني، "امين مورات بيلگل" فرمانده جديد نيروي دريايي، "مهمت ارتن" فرمانده جديد نيروي هوايي و "بکر کاليونجو" را به عنوان فرمانده کل ژاندارمري ترکيه منصوب کرد.

ژنرال "نجدت اوزل" تنها فرمانده اي بود که هفته گذشته درخواست خود را براي بازنشستگي مطرح نکرد و به ادامه پيگرد قضايي حدود 250 نفر از افسران ارتش که ماه هاي گذشته به اتهام توطئه عليه دولت اردوغان بازداشت شده بودند، اعتراض نکرد.

"احمد سور" مشاور مطبوعاتي رئيس جمهوري ترکيه با اشاره به انتخاب نجدت اوزل به عنوان کفيل رياست ستاد فرمانده ارتش اين کشور پس از رايزني چهار روزه عبدالله گل با شوراي عالي نظامي ترکيه به رياست "رجب طيب اردوغان" نخست وزير اين کشور گفت: هيئت دولت ترکيه نيز بايد انتخاب نجدت اوزل را به عنوان رئيس ستاد ارتش تاييد کند. البته در اين ميان خبري که بسيار تعجب همگان را برانگيخت انتخاب "بيلگين بالانلي" فرمانده آکادمي هاي جنگ ترکيه به عنوان يکي از اعضاي شواري عالي نظامي اين کشور بود، اين درحاليست که بالانلي هم اکنون در بازداشت به سر مي برد.

بيانيه شوراي امنيت درباره سوريه

بيانيه غيرالزام آور شوراي امنيت در قبال سوربه با واکنش هاي مختلف عربي و غربي مواجه شد به طوري که تحريم هاي جديدي را عليه دمشق و اتخاذ سياست يک بام و دو هواي روسيه را در پي داشته است.به گزارش مهر، شوراي امنيت سازمان ملل متحد در نشست خود درباره سوريه به دليل مخالفت روسيه و چين (به عنوان اعضاي دائم) و لبنان، آفريقاي جنوبي، برزيل و هند (به عنوان اعضاي غير دائم) در صدور قطعنامه عليه اين کشور ناکام ماند و در مقابل يک بيانيه غيرالزام آور عليه سوريه منتشر کرد.

در اين بيانيه مقابله نيروهاي امنيت سوريه با گروه هاي مسلح و معترضين محکوم و از مسئولان اين کشور خواسته شده خويشتندار باشند و به طور مسالمت آميز به بحران داخلي خود پايان دهند.نشست شوراي امنيت و بيانيه آن درباره سوريه با واکنش هاي متعددي از سوي مقامات غربي و عربي مواجه شده است. وزارت خارجه روسيه در بيانيه اي اعلام کرد: روسيه معتقد است حل و فصل اوضاع بحراني سوريه بايد تنها توسط نيروهاي سياسي داخلي اين کشور و بدون دخالت هاي خارجي و بر اساس گفتگوهاي گسترده صورت بگيرد.

29 هزار كودك به دليل قحطي در سومالي جان باختند

طي سه ماه گذشته 29 هزار كودك در سومالي جان خود را به دليل گرسنگي از دست داده‌اند.به گزارش فارس به نقل از اليوم السابع، مقامات آمريكايي روز گذشته اعلام كردند، طي سه ماه گذشته 29 هزار كودك سومالي جان خود را به خاطر گرسنگي از دست دادند.نانسي ليندبرگ، عضو آژانس آمريكايي كمك‌ به رشد (يو اس ايد) در كنگره آمريكا اعلام كرد كه گزارش‌هاي ما نشان مي‌دهد، طي 90روز گذشته 29 هزار كودك زير پنج سال سومالي به دليل گرسنگي و قحطي جان خود را از دست دادند.اين سخنان درحالي ايراد مي‌شود كه سازمان ملل متحد تاكيد كرده است، گرسنگي و قحطي به سه منطقه جديد در سومالي بويژه پايتخت آن موگاديشو رسيده است.طبق گزارش‌هاي سازمان ملل متحد خشكسالي در شرق آفريقا جان 12 ميليون نفر را تهديد مي‌كند و در سومالي 3.2 ميليون نفر نيازمند كمك‌هاي فوري هستند.

4 ميليارد دلار پول نفت ايران در بانک هاي کره جنوبي بلوکه شده است

يك مقام آگاه در كره جنوبي به خبرگزاري رويترز گفته كه از ابتداي سال جاري تا كنون مبلغ 3 ميليارد و 820 ميليون دلار بابت صادرات نفت ايران به كره جنوبي در بانك هاي اين كشور مانده و ايران به دليل تحريم هاي بانكي قادر نيست تا پول نفت صادراتي خود را از بانك هاي كره جنوبي خارج كند.به گزارش عصر ايران اين مقام آگاه اعلام كرده كه به دليل مشكل تحريم ها ايران تا كنون نتوانسته دلارهاي حاصل از فروش نفت خود به شركت هاي كره اي را از بانك هاي اين كشور به بيرون منتقل كند .

اين مقام آگاه پيش بيني كرده كه تا پايان سال 2011 دلارهاي نفتي انباشته شده ايران در بانك هاي كره جنوبي به 4 ميليارد و 760 ميليون دلار برسد. گفتني است شركت هاي نفتي هندي و چيني نيز همين مشكل را دارند و به دليل تحريم هاي مالي و بانكي ايران كه از سوي آمريكا وضع شده ، بانك هايي كه با ايران دادوستد مالي داشته باشند در ليست تحريم هاي آمريكا قرار مي گيرند. البته ايران بدهي نفتي چين را تکذيب مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي