جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3976

 روستاهاي اطراف نيروگاه اتمي بوشهر جابجا مي شوند 

نماينده بوشهر در مجلس تصريح كرد: دولت 50 ميليارد تومان براي جابجايي روستاهاي هليله و بندرگاه از حاشيه نيروگاه اتمي تعيين كرده و در اين زمينه بايد استانداري پاسخگوي مردم باشد.

به گزارش عصر ايران، غلامعلي ميگلي نژاد در گفتگو با «خليج فارس» گفت: قبل از آنكه هفته پيش مراسم رسمي اتصال برق نيروگاه اتمي به شبكه سراسري برگزار شود، نشستي با حضور معاون امنيتي وزير كشور، استاندار، رييس سازمان انرژي اتمي و بنده در تهران برگزار و موضوع انتقال روستاهاي هليله و بندرگاه مورد بررسي قرار گرفت.

عضو كميسيون انرژي مجلس درباره جزئيات تفاهم نامه جلسه مذكور تصريح كرد: براساس صورتجلسه اي كه تنظيم شد، 2 موضوع مهم مكتوب شد؛ نخست اينكه پس از انتقال دو روستاي حاشيه نيروگاه بوشهر، ساحل آن به عنوان نقطه تفريحي بايد همچنان مورد استفاده مردم باشد نه اينكه نيروگاه آن را ببندد.

وي افزود: يك مورد مهم ديگر اين بود كه ظرف 2 سال روند جابجايي اين روستاها محقق شود و وارد فاز اجرايي گردد، اما اگر دولت در اين مدت كاري نكند، بايد تمام محدوديت هاي توسعه و ساخت و ساز در روستاهاي هليله و بندرگاه را برداشته شود و دولت نيز با تخصيص اعتبار، اين عقب افتادگي ها را جبران كند.

نماينده بوشهر در مجلس تصريح كرد:براساس تصميمات اتخاذ شده، استانداري بوشهر به نمايندگي از وزارت كشور بايد به سريع تر تكليف ساكنان روستاهاي حاشيه نيروگاه بوشهر را مشخص كند.

ميگلي نژاد با بيان اينكه سازمان انرژي اتمي در خصوص انتقال اين روستاها استانداري را به نمايندگي از وزارت كشور مسئول مي داند، افزود: استانداري هم اين مسئوليت را رد نكرده و با سكوت شان، آن را تاييد مي كنند، اما اينكه وضعيت روستاهاي مذكور در بلاتكليفي نگاه داشته شود، به صلاح نيست.

اين دو روستا با وجود اين که در شعاع نزديک نيروگاه اتمي بوشهر قرار دارند. براساس قوانين بين المللي مي بايست تا شعاع معيني از نيروگاه اتمي تخليه شوند به همين دليل در مدت 35 سال از ساخت نيروگاه اتمي بوشهر ، اهالي اين دو روستا همچنان بين تخليه و ماندن ، در کش و قوس هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
در قلمرو ورزش
آگهي