جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3980

 رئيس کميسيون انرژي مجلس:
 شرکت‌هاي ايراني توان رقابت با شرکت‌هاي نفتي بين‌المللي را ندارند 

رئيس کميسيون انرژي مجلس، با ارزيابي نامطلوب از وضعيت سرمايه‌گذاري‌ها در طرح توسعه ميدان مشترک پارس جنوبي، علت آن را تحريم‌ها، ضعف مديريت و ناتواني شرکت‌هاي ايراني مجري پروژه‌هاي اين بخش در قياس با ديگر شرکت‌هاي بين‌المللي فعال در طرح‌هاي نفتي و گازي منطقه خليج فارس برشمرد.

حميدرضا کاتوزيان در گفت‌وگو با خانه ملت با تأکيد بر لزوم افزايش سرمايه‌گذاري‌ها در توسعه پارس جنوبي تصريح کرد: هم‌اکنون توسعه ميدان‌هاي مشترک نفتي و گازي ايران وضعيت مطلوبي ندارد و کشورهاي همسايه ايران به‌وبژه در حوزه خليج فارس در توسعه اين ميدان‌ها از ايران جلوتر هستند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در مجلس شوراي اسلامي افزود: وزارت نفت ايران بايد سرمايه‌گذاري در حوزه‌هاي مشترک را افزايش دهد و به قطري‌ها و کشورهاي همسايه اجازه ندهد که در بهره‌برداري از ميدان‌هاي مشترک، از ايران سبقت بگيرند و بيش از سهم خود برداشت کنند.

وي درباره وضعيت رکودي پارس جنوبي توضيح داد: علت اين رکود ضعف مديريتي در پارس جنوبي و تحريم‌هاي شرکت‌هاي خارجي است.

رئيس کميسيون انرژي با بيان اين که قطري‌ها از ميدان مشترک با ايران (گنبد شمالي) بهره بيشتري مي‌برند، ادامه داد: شرکت‌هاي ايراني توان رقابت با شرکت‌هاي بين‌المللي فعال در حوزه‌هاي نفتي و گازي خليج فارس را ندارند.

قطر با توسعه پرشتاب گنبد شمالي (اين ميدان در آب‌هاي حاکميتي ايران، پارس جنوبي نام دارد) از اواسط دهه 60 خورشيدي، توانست با صادارت گاز و ميعانات گازي اين ميدان عظيم گازي، به ثروتمند ترين کشور جهان اسلام تبديل شود؛ اين کشور که مساحت آن نزديک به مساحت استان بوشهر ايران است، با در نظر گرفتن اين که روزي عمر ذخاير گازي پارس جنوبي به پايان مي‌رسد، درآمدهاي حاصل از اين ميدان را در بخش‌هاي مختلف صنعتي و اقتصادي در سراسر جهان سرمايه گذاري کرده است تا نسل‌هاي آينده خود را نيز از برکت‌هاي پارس جنوبي بهره‌مند کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي