جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3980

 رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
 شهريه دانشگاه ها با تورم رابطه مستقيم دارد 

 رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس درباره ميزان تعيين شهريه‌هاي دانشگاه‌هاي کشور، گفت: نبايد انتظار داشته باشيم که شهريه‌هاي دانشگاه‌ها ثابت شود زيرا تورم و بالا رفتن هزينه‌ها، باعث افزايش هزينه‌هاي مراکز آموزشي و افزايش دستمزدها مي‌شود و در نهايت بر شهريه دانشجو‌ها تاثير مستقيم مي‌گذارد.

به گزارش آنا،علي‌ عباسپورتهراني‌ فرد درباره ميزان تعيين شهريه‌هاي دانشگاه‌هاي کشور، تصريح کرد: از ميزان چگونگي تعيين اين شهريه‌ها اطلاع کافي نداريم و اين مساله در اختيار دولت و وزارت علوم است.

نماينده مردم تهران، شميرانات، ري و اسلامشهر‌ در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: البته ميزان شهريه‌ها تحت تاثير برخي موارد نيز قرار مي‌گيرد؛ درسال 90 با پديده تورم و اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها روبه رو هستيم و در مقابل ميزان اعتباري که به واحدهاي آموزش داده مي‌شود همزمان با افزايش شديد پرداخت‌هاي آب، تلفن، برق و گاز بسيار ناچيز است و از طرفي ديگر با افزايش دستمزد اساتيد نيز همخواني ندارد.

وي افزود: اينها عواملي است که تاثير مستقيمي بر روي ميزان شهريه دانشگاه‌ها مي‌گذارد، بنابراين مي‌توان گفت افزايش شهريه امري طبيعي است اما اينکه اين افزايش به چه ميزان خواهد بود، از آن اطلاعي ندارم. عباسپورتهراني فرد، گفت: طرح تعيين ميزان شهريه دانشگاه‌ها، از جمله‌ طرح‌هايي بود که در کميسيون آموزش و تحقيقات به تصويب رسيد اما شوراي نگهبان نسبت به اين طرح ايراد گرفت و براي برطرف شدن ايراد به کميسيون بازگشت.

عضو فراکسيون اصولگريان بيان کرد: اين طرح مشخص مي‌کند که شهريه دانشگاه‌ها بايد براساس چه پارامترهايي مشخص شود و در صورت تصويب نهايتا مي‌تواند، سروساماني به اين قضيه دهد.

وي بيان داشت: اما درهرحال نبايد انتظار داشته باشيم که شهريه دانشگاه‌ها ثابت شود زيرا افزايش هزينه‌هاي مراکز آموزشي و افزايش دستمزدها در نهايت افزايش شهريه‌ها را به دنبال خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي