جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3986

 سرمقاله 

نيمه اول تمام شد، بيدار شويم!

در کشاکش تحولات سياسي و اقتصادي که در چند ماه گذشته رخ داده است، کسي خبري از دستاوردهاي جهاد اقتصادي و وضعيت اين برنامه تعيين شده نمي گيرد. شايد مشغله هاي اقتصادي و سياسي مسولان سبب شده تا از اهداف و چشم انداز جهاد اقتصادي غافل بمانيم. در سال جهاد اقتصادي همانطور که از نام آن مشخص است قرار بود که جهاد و تحولي در عرصه اقتصاد کشور حاصل شود. رونق گرفتن اوضاع کسب وکار، کاهش تورم، کاهش تاثير تحريم ها، افزايش سرمايه گذاري ها در بخش هاي توليدي، برخورد با افزون خواهان اقتصادي، اصلاح نظام بانکي و از همه مهمتر احقاق اهداف طرح هدفمندي يارانه ها که محور اصلي جهاد اقتصادي کشور تلقي مي شود.

تعطيلي بسياري از بنگاه هاي توليدي و کارخانجات صنعتي و افزايش شمار بيکاران در کشور منافاتي جدي با اهداف اقتصادي ما داشته است. رهبر معظم انقلاب جهاد اقتصادي را برعهده مسولان و مردم نهادند و در اين مهم آنها را در کنار هم قلمداد کردند. اما آنچه امروز شاهد آن هستيم تحمل بار فشار گراني ها و تورم از سوي مردم و اعمال سياست هاي غيرکارشناسي مسولان در عرصه اقتصاد هستيم. در زمينه سرمايه گذاري ها در بخش هاي مولد و سرمايه هاي ملي همچون نفت و گازاز ديگر اهداف مهم جهاد اقتصادي بود. کاهش 72 هزار بشکه‌اي توليد روزانه نفت در سال 89، در سه ماهه نخست سال 90 به 120 هزار بشکه رسيده است که اين افت طبعاً کاهش درآمدها را به دنبال دارد. درآمدهاي نفتي به عنوان تامين کننده اصلي برنامه هاي اقتصادي کشور از اهميت خاصي برخوردار است و کاهش درآمدهاي نفتي مساوي است با کند شدن تحولات اقتصادي کشور.

اما آنچه در اين سال جهاد اقتصادي بسيار غير قابل باورو باعث شوکه شدن همگان گرديد، رو شدن پرونده اختلاس مالي بود که شايد تبعات رواني آن بسيار بيشتر از تبعات اقتصادي آن باشد. يکي از اهداف مشخص شده براي سال جهاد اقتصادي تحول در نظام بانکي کشور بود هرچند که نوسانات گسترده در بازار ارز و طلا نشان از ناکارآمدي اين سيستم داشت اما کمتر کسي تصور چنين تخلفي را در نظام بانکي داشت. اين گونه تخلف هاي مالي سبب دلسردي مردم از سياست هاي اقتصادي کشور مي گردد.

اما در مورد هدفمندي يارانه ها که محور اصلي جهاد اقتصادي بود بايد اذعان داشت که با اهداف اصلي اين طرح فاصله بسياري داريم. نمي توان کم شدن مصرف بنزين و حامل هاي انرژي را از دستاوردهاي اصلي اين طرح قلمداد کرد هرچند که ارزشمند هستند.هدفمندي يارانه ها با شعار احقاق عدالت و تحول در زندگي قشر متوسط و ضعيف جامعه پا به عرصه ظهور گذاشت اما متاسفانه تبعات ناشي از آزاد سازي قيمت ها بيش از پيش بر مردم ضعيف جامعه فشار آورده است و مردم را براي گذران زندگي روزمره دچار مشکل کرده است. علت اصلي شتاب اندک در تحقق شعار جهاد اقتصادي نداشتن برنامه و عدم تبيين مسيري مشخص براي اين موضوع مي باشد. حاشيه پردازي و پرداختن به اموري که جز اتلاف وقت و انرژي کشور حاصلي نداشته باعث شده تا از مسير اصلي جهاد اقتصادي خارج شويم. نيمه اول سال جهاد اقتصادي تمام شد، نبايد فرصت باقي مانده از سال‌جاري را از دست داد و بايد با تلاش مضاعف در راستاي تحقق شعار جهاد اقتصادي گام برداشت.

حميدرضا عسگري


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي