جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3987

 خواجه سروي خبر داد:
 تشكيل 7 كارگروه براي پيگيري طرح اسلامي شدن در دانشگاه‌ها 

 معاون فرهنگي وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: طرح اسلامي شدن دانشگاه ها با تشكيل 7 كارگروه پيگيري مي شود.به گزارش ايسنا، دكتر خواجه سروي در نشست خبري كه در وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به تعطيلات زياد نيم سال دوم در دانشگاه ها گفت: در نيم سال دوم تحصيلي دانشگاه ها برنامه ريزي درستي نمي توان داشت؛ چرا كه تعطيلات اين ترم به دليل زياد بودن كيفيت آموزش را از بين مي برد.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم در خصوص برنامه هاي فرهنگي سال تحصيلي جديد گفت: در حوزه فرهنگي با اولويت پيوند استاد و دانشجو برنامه هاي فرهنگي اعلام شد و اين اولويت ها به معاونت هاي فرهنگي در دانشگاه ها ابلاغ شده است.

وي ادامه داد: اولويت معاونت فرهنگي تقويت استاد و دانشجو در حوزه فرهنگي و دانشجويي است كه قبلا بيشتر به حوزه دانشجويي توجه مي شود و فعاليتي در حوزه فرهنگ صورت نمي گرفت.خواجه سروي در ادامه گفت: با ابلاغ اين برنامه ها دانشگاه ها در دو جهت بايد فعاليت كنند كه استفاده از اعضاي هئيت علمي فعال در عرصه فرهنگي و شكل دهي به كرسي هاي آزادانديشي و فعاليت هاي فرهنگي توسط اساتيد دانشگاه ها اولين بخش فعاليت هاست.

وي از حضور مقامات اجرايي كشور براي تدريس در دانشگاه ها خبر داد و گفت: اين مسئله نيز امسال به طور جدي پيگيري مي شود و مقامات اجرايي كشور بايد حضور جدي براي تدريس در دانشگاه ها داشته باشند. وي در ادامه با اشاره به مطالبات رهبري در ديدار با دانشجويان و هيئت علمي دانشگاه ها گفت: رهبر معظم انقلاب در اين ديدار 12 خواسته را مطرح كردند كه از جمله آن ايجاد مجمع همفكري تشكل هاي دانشجويي در دو سطح دانشجويي و مسئولان دانشگاهي كشور است كه در اين راستا وزارت علوم طي بخش نامه اي به دانشگاه ها تاكيد كرده كه شوراي تعامل بين دانشجو و دانشگاه تشكيل شود.

خواجه سروي در ادامه با اشاره به مطالبات رهبري در توجه به شهداي جهاد علمي گفت: توجه به شهداي جهاد علمي همواره در دانشگاه ها مدنظر بوده و اين خواسته با تاسيس يادمان هاي شهدا در دانشگاه ها ادامه پيدا خواهد كرد، همچنين وزارت علوم نيز از آن حمايت مي كند كه در حال حاضر تمام دانشگاه ها به اين مطلب توجه كرده و به دنبال طراحي نشان ويژه شهداي جهاد علمي توسط دانشجويان در دانشگاه ها هستند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم در ادامه با اشاره به اينكه وزير علوم از ميزان فعاليت فرهنگي در دانشگاه ها راضي نيست، گفت: وزير علوم تاكيد كرده كه امسال دانشگاه ها بايد با تشكيل كميته اي با حضور سه تن از معاونين، دانشگاه را به فضاي پرنشاط تبديل كنند و سفرهاي دانشجويي مانند سفرهاي علمي، سفرهاي ايران شناسي و سفرهاي زيارتي را از اولويت هاي مهم دانشگاه قرار دهند.

خواجه سروي از تشكيل مركز امور قرآن و عترت به شكل تخصصي در دانشگاه ها خبر داد و گفت: امسال وزارت علوم در صدد است كه مركز امور قرآن و عترت دانشگاه ها را به شكل تخصصي تاسيس كند.

وي در خصوص طرح جديد وزارت علوم براي اسلامي شدن دانشگاه ها گفت: قانون اسلامي شدن دانشگاه ها از سال 66 تصويب شده و مشكل اين است كه اين قانون ابلاغ شده ولي اجرا نشده است، در اين راستا براي تسهيل در اجرايي شدن اين قانون 7 كارگروه در دانشگاه ها تشكيل شده كه شامل يك مدير از وزارت علوم و روساي دانشگاه ها مي شود كه مسئوليت اجراي اين قانون در دانشگاه را بر عهده دارند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم در ادامه گفت: عفاف و حجاب و پوشش يك مسئله فرهنگي است و دانشگاه هاي ما موظف هستند قانون عفاف و حجاب را رعايت كنند.وي بيان كرد: به نظر من وضعيت عفاف و حجاب در دانشگاه ها نسبت به گذشته بهتر شده است اما هنوز با ايده آل فاصله داريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي