جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 3996

 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز در سرمقاله و يادداشت هاي خود موضوعات مهم سياسي و اقتصادي را دنبال کردند.

«فراتر از اختلاس» عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد: وزير محترم اقتصاد در سخنان خود از واژه «سوءاستفاده مالي» استفاده كرده و با بيان اينكه هر كس در اين زمينه سليقه خاص خود را دارد و برخي برداشت شان اين است كه بايد تندتر از اينها برخورد شود اضافه مي‌كند: «اما ما نبايد اجازه دهيم فضاي اقتصادي كشور بخاطر يك ضايعه دچار بيماري همه گير شود». از مجموع اظهارات آقاي حسيني اينگونه استنباط مي‌شود كه منظور ايشان از اينكه اختلاسي در شبكه بانكي رخ نداده است، تخفيف در عنوان مجرمانه است چرا كه ايشان اصرار دارند واژه سوء استفاده مالي را بكار برده و نتيجه بگيرند كه عنوان «اختلاس» در جهت بزرگ نمايي اين پرونده است.! و به اين گزاره استناد كرده‌اند كه؛ «آنها كه صاحب ادله مستند هستند مي‌گويند اختلاسي رخ نداده است».

«تصميم سازي عقلاني در مواجهه با بحران?ها» عنوان سرمقاله روزنامه ملت ما بود که در آن مي خوانيد: در سال‌هاي اخير فرآيند تصميم‌گيري وتصميم‌سازي در بسياري از زمينه‌ها و حوزه‌هاي مختلف از چرخه عقلاني خارج يا دست‌كم منحرف و دچار اخلال شده است و تصميم‌هاي اتخاذ شده در بخش‌هاي مختلف نه تنها از حمايت نخبگان و متخصصان برخوردار نيست بلكه اغلب با بي‌اعتنايي، اعتراض و نقد و مخالفت آنها مواجه شده و مي‌شود. به عبارت ديگر در فرايند تصميم‌گيري و تصميم‌سازي نوعي تاخر نخبگي و كارشناسي مشاهده مي‌شود كه همين موضوع نيز زمينه بروز انواع موانع و مشكل بر سر اجراي آنها را فراهم مي‌سازد.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله خود به ادعاي اخير آمريکا در مورد ايران پرداخته بود ونوشت: آمريكا در منطقه خاورميانه اين روزها به دليل اوج گرفتن انقلاب‌هاي مردمي دچار سردرگمي و دردسرهاي فراوان است. براي دولتمردان آمريكائي، اين يك گرفتاري مضاعف است كه علاوه بر دست و پا زدن در باتلاق افغانستان و عراق، با از دست دادن مهره‌هاي دست آموز خود در مصر و تونس و ليبي و يمن نيز مواجه شود و مشاهده كند كه انقلاب‌هاي مردمي درحال گسترش به ساير كشورهاي منطقه نيز هستند. اين انقلاب‌ها، كاري‌ترين ضربه را به آمريكا و رژيم صهيونيستي وارد كرده‌اند و به همين دليل سران اين دو رژيم، اكنون خود را بازندگان اصلي اين رويداد مهم مي‌دانند. در چنين شرايطي، بسيار طبيعي است كه دولتمردان آمريكائي براي جلوگيري از خسران بيشتر و براي حفظ موجوديت رژيم صهيونيستي به هر ترفندي متوسل شوند.

«اوباما در برزخ» عنوان يادداشت روز روزنامه حمايت بود كه در آن مي‌خوانيد: اعتراض‌هاي مردمي نشان داده كه مردم ديگر خواهان وي و وعده‌هاي تغيير او كه تاكنون اجرايي نشده نمي‌باشند امري كه نشان مي‌دهد احتمال شكست وي در انتخابات 2012 امري دور از ذهن نمي‌باشد. با اين اعتراض‌ها و سركوبها عملا اوباما بخش قابل تو جه از آراي مردمي را از دست داده است. نكته اساسي آنكه حزب دموكرات كه محور انتخاباتي و تكرار رياست جمهوري اوباما مي‌باشد در شرايط كنوني در حال فاصله گرفته از آن است و احتمال معرفي فردي به جاي اوباما به عنوان كانديداي انتخابات از سوي حزب از سوي برخي ناظران سياسي مطرح شده كه زنگ خطري براي اوباما است.

روزنامه مردم سالاري سرمقاله خود را به انتخابات مجلس اختصاص داده بود و چنين آورد: امروز شعار حفظ ارزش ها، بدون خلق مدل‌هاي ارزش آفرين با شرايط روز کشور و جهان سازگار نيست. بايد در ابعاد مختلف اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي مدل‌هايي ارائه نمود که ارزش‌ها در آن مدل‌ها جايگاه ويژه خود را بيابد. حتي خود ارزش‌ها در قالب تغيير سيستم‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي بايد تعريف شوند، نه در شکل‌هاي زودگذر و خارج از سيستم‌هاي شناخته و تعريف شده.يکي از شکل‌هاي اجتماعي که صد درصد جنبه روزمره دارد، همين بحث يارانه‌ها است که از هم اکنون مي‌توان حدس زد که در زمان انتخابات به بهانه‌اي افزايش هم خواهد يافت و چند ماه بعد باز به بهانه‌اي براي جبران آن افزايش، کاهش ياتاخير را تحمل خواهد کرد!

«عربستان و بازي با آتش!» عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد: امريکا با طرح ادعايي امنيتي در درون آن کشور، به دنبال تغيير نگاه جهانيان نسبت به دامنه اعتراضات در آن کشور است. از ديگر سو، اين کشور همانند ده سال قبل، چنگ و دندان تيز و توانايي اداره و تأمين هزينه‌هاي نبردي بزرگ و تمام‌عيار را در منطقه ندارد؛ درنتيجه تلاش مي‌کند تا به‌جاي استفاده از امکانات و نيروهاي خود، از توانايي‌ها و تجهيزات يک دست‌نشانده در منطقه بهره جويد. طبيعي است براي اجراي چنين سناريويي، کشوري بهتر از عربستان آماده فرمانبرداري نيست. نگاه به پرونده عملکرد اين کشور، بازنده بودنش را نمايان مي‌سازد. سعودي‌ها بيشترين دخالت‌ها را به‌نفع دولت غيرمشروع يمن و به‌ضرر مردم آن کشور کرده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي