جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4000

 فرهنگ دانشگاه 

معاون فرهنگي دانشگاه در ديدار با علماي عظام:

ترويج فرهنگ اقامه نماز، قرآن و عترت محور اصلي فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه است

معاون فرهنگي دانشگاه همراه با تني چند از مديران كل فرهنگي با حضرات آيات خرازي، اميني، جوادي آملي ديدار و گفتگو كردند. به گزارش آنا، مظاهري در اين ديدارها با اشاره به فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه اظهار داشت: فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه همواره با محوريت توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز، قرآن و عترت همراه بوده و با تأسي به انديشه هاي امام و رهنمودهاي رهبر انقلاب صورت پذيرفته است.

وي با اشاره به دستاوردهاي فرهنگي دانشگاه گفت: معاونت فرهنگي دانشگاه در دوره هاي گذشته اجلاس سراسري نماز كه متصدي امر توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز است و سالانه نهادها و دستگاه هاي برتر را در اين زمينه معرفي مي نمايد در پنج سال متوالي معاونت فرهنگي دانشگاه را مورد تقدير ويژه قرار داده و به عنوان نهاد برتر معرفي نموده است. وي افزود: در بخش قرآن و عترت نيز اين توفيقات، قابل ملاحظه است و پژوهشكده قرآن و عترت معاونت فرهنگي دانشگاه در يكي از بزرگ ترين رويدادهاي قرآني يعني نمايشگاه بين المللي قرآن كريم همواره با ارائه آثار علمي و هنري استادان و دانشجويان در بسياري از بخش ها نسبت به ساير دانشگاه ها رتبه هاي برتر را به خود اختصاص داده است.

در اين ديدار حضرت آيت الله خرازي با تمجيد از فعاليت هاي فرهنگي انجام شده در دانشگاه گفت: امروز واقعاً جامعه اسلامي در هر كشوري محتاج اين خدمات فرهنگي است. وي با اشاره به انديشه هاي امام خميني (ره) اقدام معاونت فرهنگي دانشگاه را در اين زمينه ستود و اظهار اميدواري كرد و ساير دانشگاه ها از اين فعاليت هاي ارزنده الگو بگيرند و در فعاليت هاي خود اين موارد را به كار بندند. حضرت آيت الله خرازي در پايان سخنان خود گفت: راز موفقيت هاي به دست آمده در بخش فرهنگي دانشگاه توسط معاونت فرهنگي دانشگاه با هر وسيله اي اعم از انتشار مجله، برگزاري همايش بايد اعلام شود تا ساير دستگاه ها نيز از اين موفقيت ها آگاه شده و تجربه بيشتري پيدا بكنند.

حضرت آيت الله اميني دانشگاه آزاد اسلامي را به عنوان يك نهاد فرهنگي با توجه به گستردگي در همه شهرها و بخش ها در دنيا بي نظير خواند و گفت: اين نهاد فرهنگي آبرومندي است كه الان در دنيا بي نظير و قابل تقدير است. به جهت كارهاي فرهنگي كه در دانشگاه انجام شده تشكر و قدرداني مي كنم.

وي در ادامه گفت: اميدوارم برنامه هاي قرآني دانشگاه زمينه ساز هر چه بيشتر در زمينه عمل به قرآن شود. وي با تقدير از عنايت معاونت فرهنگي دانشگاه به قرآن و اخلاق اظهار اميدواري كرد: مسائل فرهنگي با همت مسوولان عالي رتبه نظام در همه اركان كشور مورد توجه قرار گيرد. حضرت آيت الله جوادي آملي طي سخناني براي معاونت فرهنگي دانشگاه در ادامه توفيقات كسب شده فرهنگي آرزوي موفقيت كرد و در ادامه به شاخص هاي فرهنگي در دانشگاه ها اشاره كرد. وي رسالت اصلي دانشگاه را ارائه دانش اسلامي و تربيت مسلمانان عالم برشمرد و با مقايسه تعريف علم از منظر دانشمندان اسلامي و سكولار به اهميت علم فلسفه در خداشناسي اشاره كرد. وي با بهره گيري از آيات و احاديث علوم مختلف موجود را در دو شاخه الهيات اعم و اخص تقسيم بندي كرد. وي در پايان اظهار اميدواري كرد: تمامي دانشگاه ها نسبت به اسلامي شدن علوم گام بردارند كه خود منجر به اسلامي شدن دانشگاه ها خواهد شد. شايان ذكر است معاونت فرهنگي دانشگاه در بيستمين اجلاس سراسري نماز به سبب فعاليت هايي كه در زمينه توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز انجام داد مجدداً براي پنجمين سال مورد تقدير ويژه قرار گرفت.

راه اندازي سيستم جامع نرم افزاري نظام پيشنهادها در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين

پس از راه اندازي سيستم نرم افزاري نظام پيشنهادها، تاکنون بيش از دو هزار پيشنهاد از سوي استادان، کارکنان و دانشجويان براي رفع مشکلات دانشگاه آزاد اسلامي قزوين ارائه شده است . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي واحد قزوين، مهندس مسعود مشفق نيا ، مسئول نظام پيشنهادهاي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين اظهار داشت: با توجه به تاکيدات دکتر موسي خاني در خصوص برنامه ريزي بر مبناي نظام مديريت مشارکتي و استفاده از ديدگاه هاي مختلف در پيشبرد اموردانشگاه ، حوزه نظام پيشنهادها تشکيل و راه اندازي شد .

مشفق نيا در خصوص کارکردهاي سيستم نظام پيشنهادها توضيح داد: در اين سيستم افراد مي توانند با طرح مسائل و مشکلات دانشگاه و ارائه راه حل براي رفع آن مسائل در تصميم گيري هاي دانشگاه شرکت کنند و دانشگاه نيز بر خود وظيفه مي داند براساس منافعي که با اجراي آن طرح از نظر مالي و يا معنوي عايدش مي شود، به پيشنهاد دهنده آن طرح جايزه دهد.

وي يادآور شد:نسخه اوليه اين برنامه در سه مرحله اجرا و راه اندازي شده که مرحله اول در بهمن ماه 88 ويژه کارکنان ، مرحله دوم در ارديبهشت ماه 90 ويژه استادان و مرحله سوم از اواخر خردادماه سال90 براي دانشجويان و والدين شان به بهره برداري رسيد. وي افزود: هم اکنون استادان مي توانند از طريق سايت دانشگاه آزاد اسلامي قزوين به آدرس اينترنتي www.qiau.ac.ir قسمت پرتابل استادان، دانشجويان نيز از طريق همين سايت قسمت اطلاع رساني تحصيلي بخش منوي پيشنهادها و کارکنان از طريق اجراي سيستم جامع کارکنان در سرور اداري بخش منوي رياست نسبت به ارائه پيشنهادهاي خود اقدام کنند.وي يکي از ويژگي هاي منحصر به فرد نرم افزار نظام پيشنهادهاي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين را امکان پيگيري مصوبات شوراي عالي نظام پيشنهادها، درخصوص اجرايي کردن پيشنهادها عنوان کرد و از تصويب 255 مصوبه از جمله داخلي شدن خطوط تلفني خوابگاه ها، طرح تفکيک زباله در سلف، به کارگيري برگه هاي اعتراض الکترونيکي، طرح ثبت نام ورودي هاي جديد از طريق اينترنت، طراحي دستورالعمل ايمني و بهداشت محيط کار، سيستمي کردن گواهي دانشجويان ممتاز ،کنترل اتوماتيک نور سالن ها ، تغييرات در فرآيند فارغ التحصيلي و ... براي اجرايي شدن پيشنهادها خبر داد.

راه اندازي تعاوني مصرف کارکنان و  اعضاء هيأت علمي واحد شهرري

با مساعدت ها و حمايت هاي بي دريغ دکتر چراغعلي رئيس واحد شهرري و به همت دکتر مرجاني معاون اداري و مالي واحد، تعاوني مصرف کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرري شروع به کار کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي واحد شهرري، دکتر چراغعلي در مراسم افتتاحيه تعاوني مصرف کارکنان يکي از اهداف راه اندازي مجدد تعاوني مصرف کارکنان را کمک به مسائل اقتصادي آنان بيان کرد و گفت: اين تعاوني کالاهاي مورد نياز کارکنان و اعضاء هيأت علمي را با تسهيلات مناسب و به صورت اقساط به آنان عرضه خواهد کرد.وي احترام به مشتري و سلايق آنها، جلب اعتماد اعضاء، بهره گيري از نظرات و پيشنهادهاي سازنده آنان و ارائه اجناس با کيفيت بسيار مطلوب را جزء وظايف اين تعاوني برشمرد و گفت: تعاوني مصرف کارکنان بايد با در نظر گرفتن تنوع و گستردگي اجناس موجود در بازار با شرکت ها و مؤسسات مختلف قراردادي را منعقد سازد و بتواند کالاهاي مورد نياز اعضاء را به آنها ارائه دهد.دکتر مرجاني گفت: واحد شهرري در سال جهاد اقتصادي تمامي تلاش و همت خود را به کار خواهد بست تا بتواند تسهيلات رفاهي مناسبي را براي کارکنان و استادان خود فراهم نمايد.

دکتر مرجاني در رابطه با ديگر تسهيلات رفاهي اين واحد دانشگاهي گفت: در فصل تابستان و همزمان با آغاز مسافرتهاي تابستاني و اخذ مجوز از سازمان مرکزي، ويلاها و مکان هاي اقامتي مناسبي و امکانات لازم در شمال کشور در نظر گرفته شده تا پرسنل بتوانند با کمترين هزينه لحظات خوبي را در کنار خانواده هاي خود سپري کنند.

جوانترين مخترع جهان و دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي؛

جديدترين اختراع «صبوري سبحاني» در مسابقات اختراعات آمريكا رونمايي مي‌شود

دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي و جوانترين و برترين مخترع جهان از رونمايي اختراع جديد خود با عنوان "سيگار آرميس" در مسابقات اختراعات آمريکا (Inpex) 2012) خبر داد. به گزارش آنا، امير روزبه صبوري سبحاني با بيان اينکه "سيگار آرميس" سبب از بين رفتن رسوبات و آلودگي ها در ريه افراد سيگاري مي شود، خاطر نشان کرد: اين طرح در نمايشگاه و مسابقات اختراعات آمريکا 2012 رونمايي مي شود. عضو انجمن مخترعين کشور "شيشه هاي پليمري و ديوار همراه" و "پارچه هاي پامتي" را از ديگر اختراعات خود دانست و تصريح کرد: شيشه هاي پليمري را از لاستيک، قوطيهاي آب معدني، فرش و موکت ساختم که شفاف تر و از مقاومت بيشتري نسبت به گرما و سرما برخوردار است.

وي با اشاره به اينکه شيشه هاي پليمري با اين ويژگي ها نمونه داخلي و خارجي ندارد و با هزينه بسيار کمي توليد مي شود، افزود: نوع ديگري از اين شيشه ها جهت استفاده در سوله هاي بزرگ و در ساختمانها است و همانند آکاردئون جمع مي شود. عضـو بـاشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي در خصوص پارچه هاي پامتي اذعان داشت: اين پارچه ها با قدرت پاک شوندگي ويژه از لباسهاي دست دوم، انواع و اقسام پارچه ها ساخته شده که هر نوع لک موجود بر روي آن صرفاً با آب سرد قابل شست وشو است. امير روزبه صبوري سبحاني با کسب سه مدال طلا در نمايشگاه و مسابقات اختراعات آمريکا و مدال طلا و نقره در نمايشگاه و مسابقات اختراعات روسيه ـ ارشميدس، کسب مدال نقره و برنز در نمايشگاه و مسابقات اختراعات آلمان، کسب دو مدال برنز در نمايشگاه و مسابقات اختراعات بلژيک و کسب مدال ويژه اختراعات در نمايشگاه و مسابقات اختراعات بلژيک از انجمن نمايشگاه و مسابقات اختراعات لهستان پرافتخارترين جوان ايراني است. شايان ذکر است امير روزبه صبوري سبحاني 19 ساله و دانشجوي رشته مهندسي متالوژي صنعتي در مقطع کارشناسي دانشگاه آزاد اسلامي است.

کسب مقام دوم تيم خودروي سورانا واحد تهران مرکزي در مسابقات بين المللي فرمولا2 کشور ايتاليا

تيم خودروي سورانا دانشگاه آزاداسلامي واحدتهران مرکزي ،سازنده اولين خودروي فرمولاي هيبريدي خاورميانه در مسابقات بين المللي فرمولا2 کشور ايتاليا به مقام دوم دست يافت.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي واحدتهران مرکزي، اين مسابقات در 3 کلاس الکتريکي ، هيبريد و آزاد برگزار شدکه تيم خودروي سورانا دانشگاه آزاداسلامي واحد تهران مرکزي در کلاس هيبريد موفق به کسب مقام دوم جهان شد. از تيمهاي شرکت کننده دراين مسابقات مي توان به: 11تيم از آلمان وحضور تيمهايي از سوئد،پاکستان ،ايتاليا، استراليا ،روسيه،هند ،تيم سورانا تنها نماينده ايران و...اشاره کرد. پيش از اين نيز تيم خودرو سورانا رتبه اول مسابقات ملي طراحي وساخت خودروي الکتريک و هيبـريدي دانـشگاه صنـعتي شريف را از بين 57تيم شـرکت کننده کسب کرده بـود.

متکان خبر داد:

جزئيات افزايش حقوق هيئت علمي

معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به جزئيات راه اندازي سازمان امور دانشجويان، مکان اين سازمان را اعلام کرد.

به گزارش مهر، علي اکبر متکان درباره برخي جزئيات راه اندازي سازمان امور دانشجويان وزارت علوم، گفت: چارت وزارت علوم مصوب و ابلاغ شد و بر اين اساس معاونت دانشجويي اين وزارتخانه از آن تحت عنوان سازمان امور دانشجويان جدا مي شود.وي درباره بخشهاي مختلف اين سازمان، اظهار داشت: اداره کل تربيت بدني، اداره کل شاهد و ايثارگر و اداره کل دانش آموختگان به اين سازمان خواهند پيوست که به معاونت ارتقا مي يابند و اداره کل امور دانشجويان داخل، امور دانشجويان خارج و بورس و همچنين پشتيباني و حمايت امور آموزشي داخل وزارت علوم باقي مي مانند. به گفته معاون وزير علوم در حال حاضر بخشي از سازمان امور دانشجويان جا به جا شده و محل آن در خيابان فرصت، سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران خواهد بود که سه طبقه از اين ساختمان در اختيار اين سازمان جديد وزارت علوم قرار مي گيرد. متکان ادامه داد: فردي که مسئول سازمان امور دانشجويان مي شود معاون وزير و رئيس سازمان امور دانشجويان است.

وضعيت بودجه اي دانشگاههاي کشور

متکان در بخش ديگري از سخنان خود درباره بودجه هزينه اي دانشگاهها، گفت: بودجه سال 88 هزينه اي است که مبلغ آن هزار و 450 ميليارد تومان بود در سال 89 اين رقم به هزار و 790 ميليارد تومان و امسال به حدود 2 هزار و 500 ميليارد تومان افزايش يافت.

جزئيات افزايش حقوق اعضاي هيئت علمي دانشگاهها

وي درباره اضافه حقوق کارمندان و اساتيد دانشگاهها اظهار داشت: براي حقوق مربيان 350 هزار، استادياران 500 هزار تومان، دانشياران 600 هزار تومان و دستمزد استاد تمامها به 700 هزارتومان علاوه بر افزايش سالانه در بودجه در نظر گرفته شد. به گفته متکان، اين دستمزد نزديک به 90 ميليارد تومان در سال شد که علاوه بر ده درصدي بود که دولت براي افزايش حقوق اعمال کرد. افزايش حقوق براي کارکنان نيز از 150 تا 200 هزار توان در نظر گرفته شد.

وي با اشاره به برخي رديفها و بودجه ها که براي دانشگاهها و اعضاي هيئت علمي در نظر گرفته شده است، ادامه داد: براي اعتبار جذب اعضاي هيئت علمي يک رديف با مبلغ 2 ميليارد تومان جدا کرديم و به منظور حمايت مالي از دانشگاههاي برتر ايران در جهان اسلام، 10 ميليارد تومان در نظر گرفته شد.به گفته معاون وزير علوم، براي ارتقاي کيفي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي کمتر توسعه يافته و کم برخوردار 17 ميليارد تومان در نظر گرفتيم که 12 ميليارد تومان از اين مبلغ مربوط به حوزه عمراني تملک و سرمايه شان است.وي از اختصاص کمک بودجه 374 ميليارد توماني ديگري خبر داد که به دانشگاهها در طول سال علاوه بر بودجه اي که از مجلس دريافت مي کنند، اختصاص مي يابد و تا سال گذشته اين بودجه نبوده است.

متکان به برخي برنامه هاي سال 91 وزارت علوم اشاره و اعلام کرد :در سال آينده چالشهاي شهرداري با دانشگاهها در مجلس مطرح مي شود. وي همچنين از اختصاص بودجه مقاوم سازي دانشگاهها خبر داد که در سال آينده براي آن در مجلس رديف در نظر گرفته مي شود. معاون مالي اداري وزارت علوم، درباره بودجه اي که دانشگاهها دريافت مي کنند، خاطرنشان کرد: تا به حال دانشگاهها براي شش ماه اول حدود 45 درصد از بودجه هاي هزينه اي خود را دريافت کرده اند و براي نه ماهه اول سال، اين سقف به 72 درصد مي رسد.

تجليل از فعالان اردوي جهادي بسيج دانشجويي واحد مباركه

اصفهان – خبرنگار آفرينش

مراسم اختتاميه اردوي جهادي بسيج دانشجويي واحد مباركه در راستاي تجليل از فعالان اردوي هجرت در سالن اجتماعات برگزار شد.رييس دانشگاه مباركه يكي از اهداف اردوهاي جهادي را تقويت و گسترش مسائل فرهنگي دانست و تصريح كرد: تقويت اردوهاي جهادي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد مباركه بايد با كار فرهنگي بزرگ در كنار كارهاي عمراني باشد. وي با تأكيد بر تقويت روحيه جهادي در بين جوانان گفت: روحيه جهادي و در كنار آن روحيه ايثارگري و رزمندگي در هدايت نسل جوان براي پيشبرد اهداف مقدس نظام جمهوري اسلامي بسيار مؤثر است.

حجت الاسلام غلامي رييس دفترفرهنگ اسلامي واحد مباركه اهداف برگزاري اردوهاي جهادي را در چند دسته مختلف ارزيابي کرد و اظهار داشت: اهداف اردوهاي جهادي عبارتند از : خود سازي دانشجو، ‌احياي روستاها ، محروميت‌زدايي،مطالبه‌گري از مسئولان ، کمک به مردم مناطق محروم ،ترويج ارزش‌هاي انقلاب و تقويت و زنده كردن روحيه انقلابي و براي رضاي خدا كار كردند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي