جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

 عضو کميسيون اقتصادي:
  حق تاريخي و قانوني ايران در درياي خزر 50 درصد است 

عضو هيئت رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اين که حق ايران در درياي خزر 50 درصد است و مسئولان وزارت امور خارجه نبايد حتي از يک درصد اين حق بگذرند، گفت: مسئولان اين وزارتخانه مي‌توانند با ديپلماسي قدرت‌مند و با کمک گرفتن از نهاد‌هاي بين‌المللي حق جمهوري اسلامي ايران از درياي خزر را بگيرند.

فرهاد دلق‌پوش در گفت‌وگو با خانه ملت، ‌با بيان اين که برخي منابع از سهم هشت درصدي ايران در درياي خزر خبر مي‌دهند، تصريح کرد: تا کنون به شکل رسمي سهم ايران در درياي خزر مشخص نشده است.نماينده مردم آستارا در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که تا کنون حريم دريايي و رژيم حقوقي کشورهاي حاشيه درياي خزر مشخص نشده است، افزود: موضوعي که در اين زمينه اهميت دارد اين است که تجزيه شوروي سابق و تشکيل کشورهاي استقلال يافته نبايد سهم ايران در درياي خزر را تهديد کند.

وي با يادآوري اين که پيش از فروپاشي شوروي منابع درياي خزر به شکل عادلانه ميان ايران و شوروي تقسيم شده بود، گفت: با توجه به اين که کشورهاي استقلال يافته حاشيه درياي خزر از فروپاشي شوروي تشکيل شده‌اند، اين کشورهاي نبايد از منابع ايران در اين درياچه سهم داشته باشند. دلق‌پوش ادامه داد: اگر مسئولان وزارت امور خارجه در تمام مرزهاي کشور مانند موضوع درياي خزر با همسايگان ايران رفتار کنند حقوق کشور و مردم پايمال مي‌شود. اين عضو هيئت رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس با تأکيد بر اين که وزارت امور خارجه بايد با قاطعيت و با استناد به مدارک قانوني و بين‌المللي از حقوق جمهوري اسلامي ايران در درياي خزر دفاع کند، تصريح کرد: مسئولان اجرايي کشور در صيانت از حقوق ايران و مردم کشور نبايد با کسي تعارف کنند. وي با بيان اين که حق تاريخي و قانوني ايران در درياي خزر 50 درصد است، تأکيد کرد: به هيچ عنوان حق ايران در درياي خزر 11 درصد نيست و عقب نشيني مسئولان از حق ايران در اين موضوع باعث مي‌شود تا کشورهاي حاشيه درياي خزر احساس کنند که از سهم 50 درصدي ايران در اين درياچه حقي دارند. اين نماينده مردم در مجلس هشتم از وجود مشکل براي صيد خاويار در درياي خزر براي صيادان ايراني خبر داد و گفت: متأسفانه ايران در زمينه برداشت از منابع هيدروکربري درياي خزر و همچنين صيد موجودات زنده دريايي کمترين سهم را در اختيار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي