جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

 موج كوتاه 

روزنامه كيهان درسرمقاله خود به بحث" شريعت در جهان اسلام" اشاره كرده بود و نوشت: در جهان اسلام از نظر رهيافت هاي ديني يا شبه ديني سه مدل وجود دارد؛ مدل جمهوري اسلامي، مدل تركيه دوره اربكان و اردوغان و مدل عربستان. مدل جمهوري اسلامي، حكومت اسلامي است يعني اسلامي كردن همه عرصه هاي اجتماعي و سياسي، مدل تركيه مدل محترم شمردن معارف اسلامي - و نه اجراي قوانين شرعي- در عرصه اجتماعي و وانهادن آن در حوزه هاي مختلف حكومتي و مدل عربستان اجراي سخت گيرانه بخش هايي از فقه اسلامي در عرصه اجتماعي و عدم حضور اسلام در عرصه حكومت. در يك جمله مي توان گفت مدل جمهوري اسلامي ناظر به نقش آفريني حكومت در تحقق شريعت و معارف اسلامي در عرصه هاي اجتماعي و سياسي است و دو مدل ديگر يا اساسا چنين نقشي براي حكومت قائل نيستند و يا آن را به حوزه خاص- اجراي حدود در مورد توده ها- محدود مي كنند.

«نهادهاي موازي نظارت بر بانکداري در دولت»عنوان يادداشت روز روزنامه خراسان بود كه در آن مي‌خوانيد: به طور مشخص بانک مرکزي به عنوان متولي تنظيم سبد ارزي کشور، تبديل درآمدهاي ارزي به ريال و عرضه ارز براي مصارف مختلف نقش اصلي را برعهده دارد اما در آشفته بازار افزايش نرخ ارز و نوسانات غيرقابل پيش بيني آن ابزار مديريتي خود را افزايش نرخ سود بانکي با هدف جذب سرمايه ها از بازار ارز به بانک ها تعريف کرده است که با مخالفت شوراي پول و اعتبار مواجه شده است. در اين ميان به طور مشخص وزارت اقتصاد مخالف ديدگاه بانک مرکزي درباره افزايش نرخ سود بانکي است و بدون ارائه راهکاري مشخص مديريت صحيح بازار ارز را از بانک مرکزي مطالبه مي کند.

«طبل تو خالي»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد: تبليغات گسترده و تهديدآميز هفته‌هاي اخير عليه ايران با شكست مفتضحانه‌اي مواجه شد. اين روزها اظهارنظرهاي جالبي از ايرانيان مقيم آمريكا و اروپا شنيده مي‌شود كه مي‌گويند: ما ممكن است با دولتمردان كشور خود اختلاف نظرها و مشكلاتي داشته باشيم ولي هرگز به دولت‌هاي خارجي اجازه نخواهيم داد به كشورمان حمله نظامي كنند. جالب‌تر اينكه آن دسته از مردم ايران كه در داخل كشور زندگي مي‌كنند و از مخالفين بعضي سياست‌ها به حساب مي‌آيند ، وقتي صحبت از حمله نظامي و تجاوز بيگانگان به ايران به ميان مي‌آيد، بدون آنكه لحظه‌اي درنگ نمايند با صراحت اعلام مي‌كنند در چنان وضعيتي اختلافات را كنار خواهند گذاشت و در برابر متجاوزان خواهند ايستاد.

روزنامه رسالت در سرمقاله خود با عنوان "جشن اخوت" چنين آورده بود: گاهي درمواضع روساي قوا و رهبران احزاب اصولگرا مطالبي ديده مي‌شود كه خارج از گفتمان مهرورزي است.اصولگرايان با بهره‌گيري از آموزه‌هاي غدير و پايبندي به اخوت، نقد درون گفتماني را تاكنون خوب مديريت كرده‌اند تا به وحدت و همگرايي آنان آسيب وارد نشود. اما گاهي حساب كار از دستشان خارج مي‌شود و هراز چندي بانگ واگرايي به گوش مي‌رسد.

همين چند وقت پيش در جريان استيضاح وزير اقتصاد و دارايي، مجلس در سايه انجام وظيفه خود يك پيام همگرايي به دولت داد و علي رغم پافشاري روي ديدگاه‌هاي خود اجازه داد وزير اقتصاد به خدمت خود در دولت ادامه دهد. اما رئيس جمهور به پاس اين همگرايي رفت ودر جمعي - كه گفته مي‌شود مربوط به انتخابات آينده است- سخناني بر زبان آورد كه از آن بوي وحدت وهمگرايي نمي‌آمد.

روزنامه مردم سالاري در مورد "آمار و آمارگيري" ، سرمقاله خود را چنين نوشته بود: وقتي مردم شاهد بودند که يکي از کانديداها از کاهش تورم و ديگري از افزايش تورم سخن مي گويد، يکي از افزايش رشد اقتصادي و ديگري از کاهش رشد اقتصادي خبر مي دهد، يکي ضريب جيني را در حال افزايش و ديگري آن را در حال کاهش مي داند و... طبيعي است که نسبت به آمارها، دچار بدبيني مي شوند و به تبع آن، همکاري آنها براي آمارگيري کمرنگ تر مي شود چرا که مي بينند وقتي آمارهايي که در عرصه رسمي ارائه مي شود کاملا دوگانه و بعضا متضاد است پس چرا مردم بايد براي ارائه آمارهاي صحيح با ماموران آمار همکاري کنند؟

«دلخوش از آنيم که حج مي‌رويم!»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد: مطابق احكام شرعي، درصورتي‌كه همه‌ي شرايط فراهم شود، يك‌بار به‌جاي‌آوردن حج بر مسلمانان واجب مي‌شود. اما اگر بخواهيم در آموزه‌هاي عرفاني و ديني بزرگان اين حوزه‌ها ژرف‌نگري كنيم، قضيه خيلي پيچيده‌تر از اين مي‌شود، تا جايي كه در وضعيت كنوني مردم جامعه‌ي خودمان، حج حتي بر يك نفر هم واجب نمي‌شود؛ زيرا واجبات مهم‌تري از آن وجود دارد. در احاديث، روايات و ضرب‌المثل‌هاي آموزنده و بازمانده از بزرگان دين و عرفان داريم كه «اول همسايه، سپس خانه»، «چراغي كه به خانه رواست، به مسجد حرام است»، «دل خانه‌ي حقيقي خداست»، «از آن سنگ ندايي برنمي‌خيزد؛ ولي از دل يتيمان دعايي بلند مي‌شود»...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي