جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

 ميز خبر 

 حمله به ايران احمقانه است، تهران در هر جاي جهان مي تواند انتقام بگيرد

رئيس سابق دستگاه جاسوسي عربستان سعودي درباره هر گونه اقدام نظامي عليه ايران هشدار داد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، شاهزاده ترکي فيصل رئيس سابق دستگاه جاسوسي عربستان سعودي و سفير پيشين اين کشور در واشنگتن و لندن گفت:"حمله نظامي عليه ايران با هدف پايان دادن به برنامه هسته اي اين کشور با عواقب وخيمي روبه رو خواهد بود و تنها به تقويت قصد ايران براي ساخت سلاح هسته اي منجر مي شود." ترکي فيصل که در مراسمي در شهر واشنگتن دي سي سخنراني مي کرد ادامه داد:"به اعتقاد من حمله نظامي به ايران ،احمقانه است. چنين اقدامي، فاجعه بار است و تنها باعث مي شود قصد و عزم ايران براي ساخت سلاح هسته اي بيشتر شود. حمله نظامي باعث بسيج حمايت هاي ملت ايران از دولت خود مي شود. حمله نظامي، برنامه هسته اي ايران را به پايان نمي رساند و فقط باعث تاخير در آن مي شود." در روزهاي اخير برخي رسانه هاي اسرائيلي از تاييد گزينه حمله نظامي عليه ايران در ميان برخي از مقامات ارشد اين رژيم خبر داده بودند. با اين حال شيمون پرز رئيس جمهور اسرائيل به تازگي از مواضع سابق خود در باره حمله نظامي به تاسيسات هسته اي ايران عقب نشيني کرد. مقامات ايران نيز ضمن تاکيد بر صلح آميز بودن برنامه هسته اي خود، درباره عواقب هر گونه اقدام نظامي خارجي عليه ايران هشدار داده اند.

شاهزاده ترکي فيصل (برادر سعود الفيصل وزير خارجه عربستان سعودي ) که در سال 2006 از سمت هاي دولتي کناره گيري کرد همچنان يکي از شخصيت هاي ارشد خانواده حاکم در عربستان سعودي به شمار مي رود. بسياري معتقدند وي ، سخنگوي غيررسمي رياض است. ترکي فيصل افزود:"حملات نظامي گذشته و به طور مثال درعراق نشان دادند که عواقب چنين مسيري غيرقابل پيش بيني است. معتقدم حمله نظامي به ايران داراي عواقب فاجعه باري است. اين اقدام با تلفات بسياري همراه خواهد بود . اين واقعيت نيز وجود دارد که صحنه انتقام گيري ايران، همه جاي جهان خواهد بود."

محمود عباس: مشكل ما با سياست‌هاي اسرائيل است نه خودش

رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين با اعلام اينكه توقف شهرك‌سازي‌ها و تشكيل دو كشور براساس مرزهاي 1967 تنها شرط ادامه مذاكرات صلح است، اعلام كرد كه روز بيست و سوم ماه جاري (نوامبر) با خالد مشعل ديدار مي‌كند. به گزارش ايسنا، به نقل از شبكه الجزيره، محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين در نشست گراميداشت هفتمين سالگرد درگذشت ياسر عرفات، گفت: ما به شهيد ياسر عرفات و ديگر شهداي فلسطين قول مي‌دهيم تا به تلاش‌هاي خود براي دستيابي به آزادي، استقلال و بازگرداندن آوارگان فلسطين ادامه دهيم و اين امر را محقق كنيم. وي با اشاره به عضويت فلسطين در سازمان يونسكو گفت: با كمال ناباوري ما توانستيم دو سوم آراء اعضاي يونسكو را به نفع فلسطين به دست بياوريم و به تلاش‌هاي خود براي عضويت در سازمان ملل نيز ادامه خواهيم داد و اهميتي نمي‌دهيم كه اين بار راي لازم را بدست آوريم يا نه چرا كه اگر بار اول راي لازم را بدست نياوريم فرداي آن روز دوباره به سازمان ملل خواهيم رفت و اگر باز هم شكست بخوريم دوباره مي‌رويم و تا دست يابي به عضويت كامل از اين تلاش‌ دست برنخواهيم داشت. همانگونه كه ما در يونسكو و پارلمان اروپا عضو شديم در سازمان ملل نيز عضويت كامل بدست خواهيم آورد.رئيس تشكيلات خودگردان ادامه داد: ما با تلاش‌هاي خود براي عضويت كامل در سازمان ملل نمي‌خواهيم اسرائيل را منزوي كنيم و يا آنها را به حاشيه بكشانيم بلكه ما با اين كار مي‌خواهيم سياست‌هاي اسرائيل را منزوي كنيم و ما با سياست‌هاي اسرائيل مشكل داريم. محمود عباس با اشاره به حمايت‌هاي آمريكا از اسرائيل گفت: با اينكه آمريكا همواره در كنار اسرائيل بوده و سياست‌هايش بسيار به اسرائيل نزديك بوده اما ما انكار نمي‌كنيم كه آمريكا دوست ماست و ما با آنها روابط خوبي داريم. ما از كمك‌هاي آمريكا استفاده مي‌كنيم و اين كشور سالانه به ما كمك مي‌كند. ولي از آنها مي‌خواهيم تا نقش ميانه و متوازني را در ميانجي‌گري بين فلسطين و اسرائيل ايفا كنند و انتظار داريم كه آمريكا منافع هر دو طرف را در نظر داشته باشد.

رئيس‌جمهور الجزاير: خانواده قذافي را به ليبي تحويل نمي‌دهيم

رئيس‌جمهوري الجزاير در ديدار با رئيس‌ شوراي ملي انتقالي ليبي تاكيد كرد كه حاضر نيست خانواده معمر قذافي را به اين كشور تحويل دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، در پي درخواست اخير دولت ليبي از مسئولان الجزاير مبني بر بازنگري اين كشور در حمايت از الساعدي قذافي، پسر معمر قذافي، رهبر سابق ليبي، عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس‌جمهوري الجزاير در ديدار با مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي تاكيد كرد: خانواده قذافي را به ليبي تحويل نمي‌دهيم.در اين ديدار كه با حضور شيخ حمدبن خليفه آل ثاني، امير قطر در دوحه، پايتخت قطر برگزار شد، رئيس‌جمهوري الجزاير ضمن تاكيد بر لزوم وحدت مردم ليبي براي ساختن كشوري جديد اظهار داشت: مردم ليبي بايد بدانند دوره قذافي به پايان رسيده است، لذا بايد با كنار گذاشتن كينه‌هاي گذشته، براي ساختن كشوري جديد و مطابق با اصول دموكراسي تلاش كنند.

بوتفليقه همچنين تاكيد كرد: ليبي و الجزاير همواره دو كشور همسايه و دولت بوده‌اند و در همه زمينه‌ها روابط محكمي را با يكديگر داشته‌اند، لذا الجزاير همواره آماده است كه از مردم ليبي و مسئولان جديد اين كشور در راه بازسازي ليبي حمايت كند. وي در ادامه به موضوع درخواست مسئولان ليبي براي تحويل افراد خانواده قذافي اشاره كرد و گفت: ما تنها به دلايل بشردوستانه اعضاي خانواده قذافي را پذيرفته‌ايم و حاضر نيستيم كه آنها را به ليبي تحويل دهيم، چراكه آنها در حوادث ماه‌هاي اخير ليبي دخالتي نداشته‌اند. در اين ديدار، مصطفي عبدالجليل نيز به نوبه خود ضمن توصيف الجزاير به عنوان كشوري مهم و محوري در منطقه تاكيد كرد: دولت الجزاير به عنوان مهم‌ترين همسايه ليبي نمي‌تواند نسبت به وقايعي كه در داخل ليبي رخ مي‌دهد، بي‌تفاوت باشد، لذا مسئولان جديد ليبي از دولت الجزاير انتظار دارند كه در تمامي عرصه‌ها از آنها حمايت كنند. وي در ادامه با ابراز خرسندي نسبت به ادامه روابط دوستانه ميان دو كشور هدف از اين ديدار را ترسيم صفحه‌اي جديد در روابط دوطرف دانست.

اوج گيري اعتراضات در آمريکا

در پي اوج گيري اعتراضات مردمي در آمريکا و جنبش وال استريت 200 معترض در نيويورک دستگير شدند. به گزارش مهر به نقل از پرس تي وي، پليس نيويورک پس از درگيري با معترضان در داخل و بيرون پارک زوکوتي در حدود 200 نفر از آنان را بازداشت کرد. اين درگيريها پس از يورش پليس به پارک زوکوتي و جمع آوري چادرهاي معترضان رخ داد. مسئولان شهري نيويورک و شهرداري اين شهر، زدن چادرها براي ادامه اعتراضات به فاصله طبقاتي و سلطه بانکداران را ممنوع کرده اند. جنبش تسخير وال استريت عنواني است در اشاره به اعتراضات و گردهمايي‌هاي خياباني که از تاريخ 17 سپتامبر 2011 در وال استريت نيويورک آغاز شده‌است و همچنان در جريان است. تصرف و اشغال وال استريت به وسيله گروه کانادايي "اکتيويسم ادباسترز" فراخوانده و صورت گرفته شده‌ و خواسته اشغال‌کنندگان وال استريت عمدتاً رفع نابرابري‌هاي اقتصادي، مبارزه با فرهنگ اقتصادي سرمايه‌داري و از بين بردن دسترسي و نفوذ دلالان شرکتي و غولهاي پولي در دولت آمريکا اعلام شده است.

دمشق نشست اتحاديه عرب را تحريم کرد

دمشق در پي مخالفت شوراي همکاري خليج فارس با درخواستش براي برگزاري نشست فوق‌العاده اتحاديه عرب، نشست امروز اين اتحاديه را که قرار است در مغرب برگزار شود، تحريم کرد. به گزارش فارس، در پي مخالفت شوراي همکاري خليج فارس با خواست دمشق براي برگزاري نشست فوق العاده اتحاديه عرب، سوريه اعلام کرد که نشست وزراي خارجه اتحاديه عرب را که درباره اين کشور در مغرب برگزار خواهد شد، تحريم مي‌کند و در آن شرکت نخواهد کرد.خبرگزاري رسمي سوريه "سانا" نوشت: سوريه در نشست امروز اتحاديه عرب که قرار است در شهر "رباط" مغرب برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. نشستي که قرار است در حاشيه آن ترکيه نيز با وزراي خارجه عربي نشستي ترتيب دهد و موضوع سوريه در صدر اين گفت‌وگوها خواهد بود.سوريه پس از تصميم اخير اتحاديه عرب مبني بر تعليق عضويت دمشق در اين اتحاديه براي استقبال از هيئت بلندپايه عربي شامل کارشناسان نظامي، رسانه‌اي و مدني براي بررسي اوضاع جاري در اين کشور اعلام آمادگي کرد اما "نبيل العربي" دبيرکل اتحاديه عرب در جمع خبرنگاران اعلام کرد: هيچ گروهي از سوي سازمان‌هاي عربي حامي غيرنظاميان به سوريه نخواهد رفت، مگر اين که ما بتوانيم يک توافق واضح و آشکار با دولت سوريه امضا کنيم که در آن حقوق و وظايف همه مشخص شده باشد.عبداللطيف الزياني" دبير کل شوراي همکاري خليج فارس ديروز طي بيانيه‌اي اعلام کرد: شوراي همکاري خليج فارس درخواست نشست سران اتحاديه عرب در زمان کنوني را بي اثر مي بيند.

عربستان و كره جنوبي توافق‌نامه هسته‌اي امضا كردند

دولت عربستان و كره جنوبي به منظور همكاري در زمينه‌ هسته‌اي توافق‌نامه‌اي را در اين خصوص امضا كردند. به گزارش مهر، به نقل از روزنامه اماراتي دارالخليج، كيم سونگ هوان، وزير امور خارجه كره جنوبي و هاشم بن عبدالله يماني، رئيس سازمان انرژي اتمي عربستان روز سه‌شنبه در رياض توافق‌نامه‌ هسته‌اي امضا كردند. در همين راستا راديو عربستان با اشاره به تلاش‌هاي موجود در راستاي احداث نيروگاه هسته‌اي در اين كشور اعلام كرد: توافق‌نامه امضا شده يك چارچوبي قانوني را در زمينه تحكيم همكاري علمي، حمايت از محيط زيست، استفاده مسالمت‌آميز از انرژي هسته‌اي و استفاده از تجربيات كره جنوبي در اين زمينه ارائه مي‌دهد.راديو عربستان افزود: اين توافق‌نامه همچنين شامل همكاري‌هاي دو طرف در زمينه‌هاي توسعه و تحول انرژي هسته‌اي و نيز احداث پايگاه‌هاي هسته‌اي در عربستان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي