جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

 آيت الله هاشمي:
 دانشگاهيان با کمک قوه قضاييه مانع شکل گيري جرم در انديشه افراد بزهکار شوند 

 رودهن-خبرنگارآفرينش

آيت الله هاشمي رفسنجاني در پيامي به همايش پيشگيري از وقوع جرم و آسيبهاي اجتماعي که در دانشگاه آزاد اسلامي رودهن آغاز به کار کرد، خاطر نشان کرد: در جهان امروز، بسياري از جنگ هاي ويران کننده و انحرافات را عالمان بي تعهد پايه ريزي کرده اند و براي به دست آوردن شهرت و ثروت، بزرگ ترين جنايت هاي بشري را مرتکب شده اند.

در پيام رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام که توسط مهندس ياسر هاشمي قرائت شد، آمده است: اهميت علم و دانش در عصر حاضر بر کسي پوشيده نيست، همه مکاتب بشري و اديان آسماني بر کسب علم و دانش تاکيد دارند و پيشرفت و ترقي در مسير علم را افتخارآميز مي شمارند.

بدون ترديد دين اسلام بيش از هر دين و آيين ديگري به کسب علم و صيانت از کرامت، شرافت و شخصيت انساني افراد، بها داده است که شاهد مصاديق بارز آن در آيات قرآن و صدها حديث ارزشمند هستيم.

تفاوت عمده اسلام با مکاتب بشري در تعريف علم، اين است که اسلام علم را به عنوان يک واژه مقدس براي رشد، تعالي و سعادت بشر به خدمت مي گيرد و آن را نوري مي داند که خدا در قلب بندگانش قرار مي دهد. مطالعه جامعه شناختي آسيب هاي اجتماعي در چند دهه اخير بيش از گذشته در محافل دانشگاهي مورد توجه قرار گرفته است. در اين پيام آمده است: برگزاري همايش نقش دانش و دانشگاهيان در پيگيري از وقوع جرم و آسيب هاي اجتماعي با حضور کارشناسان قوه قضاييه، فرصت مغتنمي است تا بخشي از عوامل و انگيزه هاي به وجود آمدن ناهنجاري هاي اجتماعي را شناسايي و مسايل به گونه اي اولويت بندي و در نشست هاي دانشجويي به چالش کشيده شوند تا منتج به تصميم گيري هاي خردمندانه و خلاقانه براي پيشگيري از جرم شود. اين پيام مي افزايد: از شما دانشگاهيان انتظار مي رود به کمک مسئولان قوه قضاييه و با تبيين روش هاي متناسب با ساختار فرهنگي و مهندسي اجتماعي تدابيري بينديشيد که از اساس، مانع شکل گيري جرم در انديشه افراد بزهکار در جامعه
شود.

در ادامه پيام آمده است: پيشگيري از وقوع جرم و آسيب هاي اجتماعي منوط به يک دستگاه و ارگان خاصي نيست بلکه همه بخش هاي جامعه از عرصه هاي فرهنگي-هنري-رسانه اي-مطبوعاتي- انتشاراتي، آموزشي و تربيتي گرفته تا سياسي، انتظامي، مديريتي، اقتصادي، فضايي و خصوصا نهادهاي اجتماعي غيردولتي همه و همه در اين حوزه سهيم و دخيل اند.

اميد دارم در اين همايش با مطالعه و شناخت آسيب هاي اجتماعي و دلايل پيدايي آنها، راه حل هاي علمي و عملي مناسبي براي پيشگيري از وقوع جرم و انحراف در جامعه به منظور بهسازي محيط زيست جسمي و خانوادگي فراهم آيد و با درمان کجروي هاي اجتماعي، ناهنجاري و بحران هاي اجتماعي قبل از بروز، مطالعه و ريشه يابي شود. در خاتمه از همه شرکت کنندگان در اين همايش و برگزار کنندگان آن در دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن تشکر و قدرداني مي کنم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي