جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

 دکتر جاسبي در پيامي به همايش نقش دانشگاهيان در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي تاکيد کرد:
 نقش ويژه دانشگاهيان در پرداختن به حوزه هاي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي حائز اهميت است 

 رودهن–خبرنگار آفرينش

دکتر جاسبي گفت: نگاه غرب با تجهيز به ابزارهاي قدرتمند تبليغاتي، جوامع اسلامي و ارزشي را دچار بحران هايي کرد که امروزه در قالب ضرورت هايي در برابر ما خودنمايي مي کنند.رئيس دانشگاه آزاد اسلامي بـه مناسبت برگزاري همايش ملي "نقش دانش و دانشگاهيان در پيشگيري از جرم و آسيب هاي اجتماعي" که 25 و 26 آبان ماه در واحد رودهن برگزار مي شود، پيامي ارسال کرد. در پيام دکترجاسبي که توسط معاون پژوهش و فن آوري دانشگاه در اين همايش قرائت شد آمده است: در ابتداي دو عيد بزرگ مسلمين جهان رابه پيشگاه امام عصر (عج)، مقام معظم رهبري و مردم خداجوي ايران تبريک و تهنيت عرض مي نمايم، اين روزها شاهد موجهاي بيداري اسلامي در دو قاره پهناور جهان هستيم، بدون شک جهان اسلام اين خيزش تاريخ ساز را مرهون بنيان گذار انقلاب اسلامي حضرت امام خميني است.

انقلاب هاي اسلامي انقلابهايي مبتني بر ارزش است و وقتي در جستجوي مصداق براي مفاهيم ارزشي باشيم، ناگزيريم به جهان انساني رجوع کنيم، محملي که مي توان تجلي مفاهيم اخلاقي را در آن به نظاره نشست، قالب هاي انساني است و اصولا در مکتب اسلام، انسان فارغ از ارزش، هويتي است ، پوچ و پوشالين و چيزي است که حتي از تعريف در حريم انساني مي‌گريزد چه رسد به قرار گرفتن در جايگاه انسان، در واقع يکي از وجوه اصلي افتراق نگرش ما و جهان بيني هاي اومانيستي، جايگاهي است که ارزش در تعريف انسان به خود اختصاص مي دهد، با اين نگرش مي توان گفت حيات انسان در جهان، حياتي ارزشي است.

اما در برهه اي از تاريخ، ايران زمين در تمامي عرصه ها دستخوش چالش شد، اين چالش ناگزير، ناشي از گسترش فرهنگ غرب به اقصي نقاط جهان از جمله ايران و تعارض بنيادين آن با بسياري از بنيادهاي ديني، فرهنگي، ملي و بومي بود، فرهنگ غرب که به واسطه دستاوردهاي تکنولوژيک، داعيه دار سروري در حوزه هاي گوناگون حيات بشري بود، ميهمان ناخوانده‌اي شد که در بسياري از حوزه ها حضوري نامبارک داشت، نگاه مبتني بر ارزش رو در روي تفکري ايستاده بود که عقلانيت ليبرال مبتني بر منفعت انديشي را، راه سـعادت جامـعه انساني معرفي مي کرد، هر چـند نمي شد و لازم نبود دورنماي چنين تفکري را ترسيم نمود اما در حال نشان مي داد که نگرش مبتني بر اين عقلانيت، به جز در غياب ارزش ها، امکان پذير نخواهد بود. نگاه غرب با تجهيز به ابزارهاي قدرتمند تبليغاتي جوامع اسلامي و ارزشي را دچار بحران هايي نمود که امروزه در قالب ضرورت هايي در برابر ما خودنمايي مي‌کنند. اين سخن به اين معنا نيست که پديده آسيب‌هاي اجتماعي را يکسره بايد بر اساس اين عامل بيروني بررسي کرد، هر چند خيمه گاه انديشه ليبرال، در پي گسترش خود است .در ادامه اين پيام آمده است: با اين مقدمه کوتاه مي‌توان کار ويژه دانشگاهيان را در پرداختن به حوزه‌هاي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي نشان داد، پرداختي که همزمان دانش را در ذات خويش به عنوان رهيافتي براي رسيدن به حقيقت بشناسد و در عين حال آن را به عنوان ابزاري براي دست يابي به آسايش و حرکت به سوي جامعه اي ايده آل و راهکار رفع دغدغه‌ها و معضلاتي که گريبانگير جامعه انساني است در نظر آورد و نگاه ارزش مدار را نه در انتزاع بلکه در پيوند با نيازهاي انساني بفهمد و شرايط امکان جامعه انساني مبتني بر ارزش را نشان دهد. اميد است اين همايش که با همکاري مشترک قوه قضاييه جمهوري اسلامي ايران و دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي شود، فصل نويني را رقم زند و حضور حداکثري دانشگاهيان را در مبـاحث مربوط به پيشگيري باعث گردد و قاصد بهار جامعه سلامت و عاري از آسيب هاي اجتماعي و انساني باشد. در خاتمه از كليه دست اندكاران اين همايش و مجموعه دانشگاهي رودهن و بالاخص معاونت پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه كه اين را فرصت را فراهم كردند تا بتوانيم به سهم خود خدمتي هر چند كوچك به عنوان حافظان علمي نظام اسلامي به مردم هميشه در صحنه انقلاب تقديم نماييم تشكر كرده و ان شا الله همه ما سربازان شايسته اي براي اسلام و جمهوري اسلامي ايران باشيم.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي: دانشگاه آزاد اسلامي بالنده تر از گذشته به مسير خود ادامه مي دهد

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي سربلند، پرافتخار و بالنده تر از گذشته به مسير خود ادامه مي دهد.دکتر رهنماي رودپشتي در اين همايش خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي با سه دهه فعاليت، چهار ميليون فارغ التحصيل و بيش از يک ميليون و 600 هزار دانشجو نقش چشمگيري در کاهش آسيبهاي اجتماعي دارد.

وي با بيان اينکه چشم انداز دانشگاه آزاد اسلامي ساختن جامعه انساني مبتني بر ارزشها است، تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي فراز و فرودهاي زيادي را پشت سر گذاشته است اما سربلند و پرافتخار و بالنده تر از گذشته حرکت مي کند و طي تفاهم نامه اي که با مسوولان قوه قضائيه به امضاء رسانده است، پرتوان‌تر و تخصصي تر در زمينه کاهش جرائم اجتماعي گام برمي‌دارد. وي افزود: وجود جرم در جوامع زنده امري طبيعي است و ما بايد آن را مديريت علمي کنيم.

رهنما با تأکيد بر نقش برجسته دانشگاهيان در کاهش آسيب هاي اجتماعي خاطر نشان کرد: سعي داريم با سلسله همايشهاي نقش دانش و دانشگاهيان در پيشگيري از وقوع جرم و آسيب هاي اجتماعي، پديده وقوع جرم و جنايت را در يک محفل علمي و با يک نگاه منتقدانه بررسي کنيم و به علتها برسيم.

وي عمده تخلفات صورت گرفته از سوي دانشجويان در دانشگاهها را تخلفات آموزشي و رفتاري دانست و اظهار کرد: با ورود دانشجو به دانشگاه نه تنها آمار جرم کاهش مي يابد بلکه مديريت مي شود زيرا دانشجو به درجه از شعور و آگاهي مي رسد که خود عاملي موثر در اين زمينه است.

وي مقر دائمي دبيرخانه همايش ملي نقش دانش و دانشگاهيان در پيشگيري از وقوع جرم و آسيب هاي اجتماعي را دانشگاه آزاد اسلامي رودهن اعلام کرد و گفت: از آنجايي که واحد رودهن داراي دانش آموختگان ودانشجوياني است که در مقاطع مختلف و رشته هاي مرتبط تحصيل مي کنند و مجوز مرکز تحقيقات علوم رفتاري را دارد، به عنوان مرکز اصلي دبيرخانه همايش انتخاب شد.

رهنماي رودپشتي افزود: بهره گيري از استادان مجرب و علاقمند و نزديکي به تهران به دليل همکاري با قوه قضائيه از ديگر دلايل انتخاب واحد رودهن بود. وي درپايان اظهار اميدواري کرد که يافته هاي علمي اين همايش مورد توجه مسوولان قرار گيرد تا شاهد ايراني آزاد، مستقل و عاري از هر گونه جرم و جنايت باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي