جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

 فرهنگ دانشگاه 

 معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي:

ضرورت آگاهي از احوال و آثار بزرگان توسط دانشگاهيان و جوانان نوانديش

معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي تاکيد کرد: آگاهي از احوال و آثار بزرگاني كه در راه گسترش معارف ديني گام برداشته و دل به رضاي حق سپردند و حكمت و معرفت، فرا گرفته و فرا روي بشر نهادند امروز بيش از هر زمان ديگر ضروري مي نمايد و اين ضرورت در ميان دانشگاهيان و جوانان نوانديش اهميتي دوچندان مي يابد. به گزارش آنا، معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي به مناسبت برگزاري همايش ملي «حكمت عملي در الميزان و ديگر آثار اسلام پژوهان معاصر» آبان ماه در واحد اراك پيامي منتشر کرد.

در اين بخشي از اين پيام آمده است : انديشمندان و اسلام پژوهاني همچون حضرت علامه طباطبايي بر پايه انديشه ديني و فرهنگ متعالي خود آثاري آفريدند كه امروزه پژوهشي هاي موجود در موضوعات مختلف ديني و اسلامي بدون مراجعه به اين آثار فاخر، كمال نمي يابند. تفسير الميزان از جمله اين آثار است كه جهان اسلام به ويژه عالم تشيع به چنين منبع عظيم تفسيري به خود مي بالد.

از اين رو معاونت فرهنگي دانشگاه بر اين باور است كه پاسداشت انديشمندان بزرگي همچون حضرت علامه طباطبايي و معرفي آثار ارزشمند ايشان به محققان و دانش پژوهان از اهميت بسياري برخوردار است. لذا با تأسيس گروه پژوهشي اسلام شناسي و احياء مفاخر فرهنگي و برگزاري همايش هايي همچون همايش روحانيان اهل قلم به مناسبت بزرگداشت مقام علامه طباطبايي بر اين مهم تاكيد ورزيده و چنين فعاليت هايي را از سوي دانشگاه ها و ساير مراكز علمي پاس مي دارد. اميد است در سالي كه از سوي رهبر انقلاب، «جهاد اقتصادي» نام يافته و رويكرد فرهنگي دانشگاه در سال تحصيلي جديد، «اخلاق مداري، هويت ديني و توسعه فرهنگي» اعلام گرديده اين مهم توسط تمامي دانشگاهيان مورد توجه شايسته قرار گيرد. پر واضح است تقدير ويژه از معاونت فرهنگي دانشگاه در بيستمين اجلاس سراسري اقامه نماز، براي پنجمين سال متوالي و همچنين برتري مجدد پژوهشكده قرآن و عترت در 16 شاخص علمي با موضوع علوم قرآن و حديث در نمايشگاه بين المللي قرآن كريم، بخشي از نتايج اهتمام همه جانبه به نماز، قرآن و عترت، انديشه هاي حضرت امام خميني و ديگر مفاخر ديني و فرهنگي بوده است.

وي در خاتمه اين پيام افزود: اميدوارم علاقه‌مندان به معرفت و حكمت عملي از مجموعه مباحث اين همايش بهره مند گردند. 

دکتر جاسبي در پيامي به همايش دستاوردهاي نوين در زراعت تاکيد کرد:

توسعه نظام کشاورزي پايدار بدون ترويج تحقيقات دردانشگاه ها امکان پذير نيست

دکتر جاسبي تاکيد کرد: ميان توسعه نظام کشاورزي پايدار و امنيت غذايي در سطح جهان رابطه معناداري وجود دارد و دسترسي به آن بدون توسعه و ترويج تحقيقات کشاورزي در دانشگاه ها و پژوهشکده ها امکان پذير نخواهد بود.به گزارش آنا، همايش ملي دستاوردهاي نوين در زراعت واحد شهرقدس با پيام دکتر جاسبي آغاز به کار کرد. در پيام رييس دانشگاه آزاد اسلامي آمده است: کشاورزي يکي از مهم ترين بخش هاي اقتصادي کشور بوده که يک چهارم توليد ناخالص داخلي و يک سوم اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است. کشاورزي مبتني بر نظام مديريت توليد جامع نگر، موجب افزايش سلامت کشت بوم از نظر تنوع زيستي ، چرخه طبيعي عناصر غذايي و فعاليت هاي زيستي خاک شده و با رعايت ملاحظات زيست محيطي هزينه پايين تر نسبت به کشت معمولي سلامت و امنيت غذايي مصرف کنندگان ، حفاظت مناسب از منابع و خاک ،افزايش بهره وري و کاهش ضايعات کشاورزي را در پي دارد.

در ادامه اين پيام آمده است: در دهه هاي اخير،کشاورزي مکانيزه رشد بسياري داشته و اکنون در بيشتر کشورها مورد توجه جدي است. بدون شک يکي از راهکارهاي ارائه دستاوردهاي علمي و کسب تجربيات و ايده هاي جديد ، برگزاري کنفرانس ها و همايش هاي علمي و پژوهشي است و اميدوارم اين همايش بتواند بستر مناسبي براي ارتقاي نظام مديريت توليد جامع نگر در عرصه کشاورزي فراهم سازد. دکتر جاسبي در خاتمه پيام از درگاه خداوند براي دست اندرکاران برگزاري اين همايش ، شرکت کنندگان ارجمند ، اساتيد و دانشجويان توفيق روزافزون مسألت کرد.

ديدار رايزن فرهنگي سفارت آلمان با رئيس واحد تبريز

رايزن فرهنگي سفارت آلمان در ايران با رئيس دانشگاه آزاداسلامي تبريز ديدار و گفتگو کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد تبريز، دکتر صادق ملکي رئيس دانشگاه آزاداسلامي تبريز در اين ديدار گزارشي از خدمات و عملکرد دانشگاه آزاداسلامي درسطح کشور و در عرصه بين المللي ارائه کرد و افزود: دانشگاه آزاداسلامي تبريز براي برگزاري کرسيهاي اسلام شناسي، قرآن شناسي و ادبيات فارسي آماده همکاري با دانشگاههاي معتبر آلمان مي باشد.

دکتر ملکي تصريح کرد: درآستانه سي امين سالگرد تأسيس دانشگاه آزاداسلامي آماده دعوت از دانشگاههاي معتبرجهت بازديد از دانشگاه آزاداسلامي و ايجاد تعامل بيشتر و ايجاد دوره هاي مشترک هستيم.اتوگراف، رايزن فرهنگي سفارت آلمان در ايران نيز با ابراز خرسندي از حضور در دانشگاه آزاد اسلامي تبريز گفت: سيستم آموزش عالي در آلمان طوري است که هر يک ازدانشگاهها بطور مستقل عمل مي کنند و شرايط آموزشي مختص به خود دارند.اتوگراف در ادامه افزود : ليست دانشگاههاي معتبر را تهيه و به دانشگاه آزاد اسلامي ارسال مي کنيم تا ارتباط کاري را راساً انجام دهند.شايان ذکر است ديدار رايزن فرهنگي سفارت آلمان در ايران با رئيس دانشگاه آزاداسلامي تبريز روز دوشنبه 23 آبان ماه در دفتر رياست در دانشگاه آزاد اسلامي تبريز برگزارشد.

کارشناس علوم استراتژيک در وزارت امور خارجه خواستار شد :

دانشجويان پايگاه هاي اسلامي اينترنتي ايجاد کنند

کارشناس عالي علوم استراتژيک در وزارت امور خارجه گفت: دانشجويان براي حمايت از نهضت هاي منطقه به ويژه "قيام وال استريت" پايگاه هاي اسلامي تبليغاتي اينترنتي ايجاد کنند. به گزارش آنا، محمد حسن قديري ابيانه در تجمع دانشجويان، اساتيد و کارکنان واحد رشت که با هدف حمايت از قيام 99 درصدي مردم امريکا در محوطه اين دانشگاه برگزار شد با بيان اينکه صداي شکسته شدن ابهت ليبراليسم در جهان به گوش مي رسد، اظهار داشت: جنبش هاي دانشجويي و به دنبال آن جننبش هاي مردمي سلطه گران را با تهديدات جدي مواجه کرده است.

رايزن فرهنگي سفارت ايران در ايتاليا با بيان اينکه مردم امريکا اعتماد خود را نسبت به نظام، رسانه ها و حاکمان کشور خود از دست داده اند، تصريح کرد: به اعتراف دوست و دشمن ايران رهبر چنين جنبشي در جهان شناخته شده است. وي با بيان اينکه امريکا در حال حاضر بدترين وضعيت تاريخي خود را پشت سر مي گذارد، افزود: ايران در بهترين وضعيت تاريخي خود قرار دارد. قديري ابيانه با تاکيد بر اينکه هر دانشجو با ايجاد يک پايگاه مجازي مباني اسلام را در فضاي سايبري تبليغ کند، افزود: تبيغات سايبري شيعيان رو به افزايش است و با همت جوانان مباني اسلامي به جوانان دنيا به ويژه جوانان وال استريت شناسانده شود. وي با اشاره به اينکه کلينتون از تاسيس يک پايگاه مجازي به عنوان سفارت خانه سايبري در ايران خبر داده، بيان داشت: در گذشته يکبار سفارت خانه واقعي امريکا توسط جوانان مومن وانقلابي ما تسخير شده پس اشغال سفارت خانه مجازي نيز براي ماآسان است. کارشناس عالي وزارت امور خارجه تصريح کرد: اگر امريکا درايران سفارت خانه مجازي احداث کند جوانان ما در کاخ سفيد حسنيه مجازي ايجاد مي کنند. وي با بيان اينکه رسانه هاي داخلي اين پيام را به گوش دنيا برسانند، اذعان داشت: ما طرفدار حقوق بشر و سرکار آمدن دولت هاي عادل در جهان و حامي عدالت و طرفدار 99 درصد هستيم.

رئيس واحد تهران شمال خواستار شد:

اطلاع رساني خدمات دانشگاه آزاد اسلامي به افکارعمومي

پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، هيچ سازماني به اندازه دانشگاه آزاد اسلامي دستاورهاي علمي و پژوهشي نداشته است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد تهران شمال، رئيس واحد تهران شمال در همايش ملي «کاربرد علوم زمين در تحقيقات بنيادي کشور»به تشريح خدمات دانشگاه آزاد اسلامي در آستانه سي امين سالگرد تأسيس آن پرداخت. دکتر يعقوب نژاد در اين همايش با اشاره به اين که ارديبهشت ماه سال 1391 سي امين سالروز تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي است افزود: امروزه بايد از هر فرصتي براي اطلاع رساني خدمات دانشگاه آزاد اسلامي به افکار عمومي بهره جست.

دکتر يعقوب نژاد دانشگاه آزاد اسلامي را الگوي مناسبي براي تجلي توانمندي و خلاقيت برشمرد و افزود: پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، هيچ سازماني به اندازه دانشگاه آزاد اسلامي دستاوردهاي علمي و پژوهشي نداشته است.وي تبيين خدمات دانشگاه آزاد اسلامي را يک فريضه قلمداد نمود و اظهار داشت: حضور 400 واحد دانشگاهي در سراسر ميهن اسلامي ، نشان از عزم مسئولين اين دانشگاه در ارتقاي علمي و فرهنگي کشور و خدمت به جوانان اين مرز و بوم دانست.رئيس همايش ملي زمين شناسي که در جمع استادان و پژوهشگران برجسته علوم زمين از سراسر کشور سخنراني مي کرد به تبيين توانمندي هاي واحد تهران شمال پرداخت و باارايه گزارشي، آخرين دستاوردهاي اين واحد را به اطلاع حاضرين رساند . دکتر يعقوب نژاد با اشاره به راه اندازي کارخانه نمک با همکاري واحد تهران شمال و واحد گرمسار افزود: امروزه عرصه براي رقابت علمي دانشگاه آزاد اسلامي در مجامع داخلي و بين المللي مهيا شده و اين امر مويد توانمندي مديريتي و گستردگي پهنه علمي و نوانديشي در بزرگترين دانشگاه حضوري جهان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي