جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

 خبرها از عالم علم 

 ميوه هاي افزايش دهنده هوش و حافظه

به منظور تقويت حافظه و ارتقاء هوش بايد نکاتي را رعايت کنيم که در جنبه‌هاي مختلف مي‌تواند منجر به تقويت حافظه و هوش شود. نوع تغذيه از جمله نکات مهمي است که بايد به آن توجه نمود. در زير به نکاتي اشاره مي‌کنيم که توجه به آن‌ها نقش به سزايي در تقويت حافظه دارد.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از تبيان ميوه‌هايي که هوش و حافظه‌ي مغز را افزايش مي‌‌دهند، شامل موارد زير است:

سيب

سيب يکي از بهترين ميوه‌هاي معجزه آسا است، که هم خاصيت خنثي کردن سم را دارد و هم قدرت غذايي. به علت داشتن مواد قليايي، اسيد اوريک را حل مي‌کند و براي معالجه‌ي مرض چاقي بسيار مفيد است. به علت داشتن فسفر ، تقويت‌کننده اعصاب و مغز است. سيب به علت دارا بودن ويتامين‌هاي A ، B و C و املاح سودمندي مانند کلسيم ، فسفر، منيزيم ، آهن، پتاسيم و سديم براي همه‌ي سنين به خصوص بچه‌ها مفيد مي‌باشد.

سيب با خستگي ، فشار ذهني و کمبود مواد معدني مبارزه مي‌کند. تقويت‌کننده‌ي اعصاب و عضلات و دشمن سرسخت بوي بد دهان و آرامش دهنده‌ي قلب است. بوييدن و خوردن سيب موجب نشاط، شادي، تقويت حافظه و سلسله‌ي اعصاب مي‌گردد.

سيب قرمز بيشتر از سيب سفيد مفيد است؛ البته به شرطي که تازه باشد.

انگور

انگور داراي پتاسيم است که موجب احساس شادي مي‌شود. از طرف ديگر حاوي فسفات زيادي است که غذاي مغز و سلسله‌ي اعصاب مي‌باشد و هم‌چنين باعث ازدياد هوش و حافظه مي‌گردد.

انگور به علت داشتن منگنز، عامل رشد نيز محسوب مي‌شود، چهره را روشن مي‌کند و غذاي مناسبي براي سلسله‌ي اعصاب به شمار مي‌رود. اين ميوه‌ي خوشمزه باعث تقويت نيروي عضلاني مي‌گردد.

انگور، جواني دوباره اي به فرد مي‌بخشد، ذهن را فعال و عضلات را قوي مي‌سازد. خواص راديو اکتيو دارد و از سقط جنين جلوگيري مي‌کند.

انار

خوردن انار، معده را دباغي کرده و ذهن آدمي را نيرو مي‌بخشد و موجب تقويت حافظه مي‌گردد.

چون انار قادر است معده و روده‌ها را پاک کند، لذا جدار روده را براي دفاع و دور نمودن ويروس‌ها آماده مي‌سازد.

بنابراين سموم به خون و قلب نمي‌ريزد و قلب رونق و حيات تازه‌اي مي‌يابد و به اين طريق سلول‌هاي کبد را فعال مي‌کند.

هم‌چنين باعث دفع اوره و کلسترول و سموم ديگر مي‌گردد.

آب انار،

 در حفظ تعادل مايعات بدن به خصوص خون، نقش مهمي دارد؛ چون املاح آب انار با مواد آلي ترکيب شده، زود جذب مي شود و در بيماري راشيتيسم، کم‌خوني ، ضعف اعصاب و تقويت عمومي بدن بسيار موثر است.

اگر خانم‌هاي باردار در اين دوران انار مصرف کنند، بزرگترين خدمت را به فرزند آينده‌ي خود کرده‌اند؛ چرا که علاوه بر جلوگيري از ويار و نيز تقويت مادر، به رشد آينده‌ي کودک هم کمک مي‌کند. انار خون‌ساز است. در موقع مصرف، زدن کمي گلپر علاوه بر بوي مطبوع به هضم آن نيز کمک مي‌کند؛ ناگفته نماند انار مقوي روح و ذهن است.

انجير

انجير به علت داشتن کلسيم و فسفر فراوان سبب رويش استخوان‌ها و رشد کودکان مي‌گردد. ويتامين‌هاي آن موجب تقويت چشم مي‌گردد. عناصر موجود در آن باعث تعادل اعمال حياتي بين اندام‌ها و بدن مي‌شود.

انجير منبع توليد انرژي است. انجير خشک قدرت غذايي فراواني دارد. هم‌چنين انجير، مقوي مغز و اعصاب است.

آيا بارداري مسري است؟

ترجمه: پيروز پاليزي

آيا بارداري مسري است؟ آيا ممکن است بارداري همکارتان در محل کار، شايد هم ناخواسته به شما سرايت کرده باشد؟ بلي ممکن است. براساس پژوهشي در کشور سوئد که اطلاعات 150000 خانم در سن بارداري و همکارانشان را براي 8 سال بررسي کرده‌اند، اينطور بنظر مي‌رسد که بانوان در محل کار خود به‌شدت تحت تاثير همکاران خانم خود قرار مي‌گيرند. مطالعات نشان مي‌دهد که احتمال اولين بارداري خانم‌ها در 13 تا 24 ماه بعد از زايمان يک همکار درحدود 11 درصد افزايش مي‌يابد. خانم‌ها شديدا متاثر از همکاران هم‌سن و هم‌درجه تحصيلات خود هستند. اينطور بنظرمي‌رسد که آنان واکنشي دربرابر پدرشدن همکاران خود نشان نمي‌دهند.

دکتر پيتر نلسون مي‌گويد: بارداري حقيقتا مسري است، اما هيچکس علت آنرا نمي‌داند. ممکن است، علت آن باشد که خانم‌ها با مشاهده همکاران خود فوايد و زيان‌هاي بارداري را فراگرفته يا شايد آنها جنبه‌هاي مثبتي را در بارداري همزمان با همکارانشان احساس مي‌کنند. دکتر پيترسون ادامه مي‌دهد: احتمال ديگر آن است که خانم‌ها مي‌خواهند مطابق روزعمل کنند.

منبع: SWEDISH MINSTRY OF EMPLOYMENT

روناس براي برطرف کردن خارش پوست

براي برطرف کردن خارش پوست جوشانده روناس را در وان حمام بريزيد و مدتي در آن استراحت کنيد. روناس (نام علمي: Rubia tinctorum) گياهي است که به حالت خودرو در مناطق مديترانه، در شمال آفريقا و بعضي مناطق آسيا مي‌رويد.

به گزارش ايرنا ساقه اين گياه پوشيده از خارهاي ريز است و ارتفاع آن تا حدود دو متر مي‌رسد. روناس با استفاده از خارهاي ريزي که دارد به ديوار و درختان مي‌چسبد و بالا مي‌رود. برگهاي آن بيضي، نوک تيز و دراز است که به صورت گروهي و به شکل چتر از کنار ساقه بيرون مي‌آيد.

گلهاي روناس کوچک و به رنگ زرد مايل به سبز است ، ميوه آن گوشتي و به رنگ تيره‌است ، ريشه آن به نام روناس معروف است به رنگ قرمز تيره و به صورت دراز، باريک و استوانه‌اي است. خواص دارويي: روناس از نظر طب قديم ايران گرم و خشک است ، باز کننده گرفتگي‌ها در بدن ، ادرار آور است. براي معالجه بيماري فلج آن را با عسل مخلوط کرده و به بيمار بدهيد ، ترشح شير را زياد مي‌کند ، درد سياتيک را رفع و يبوست‌هاي سخت را معالجه مي‌کند ، اشتها آور و قاعده‌آور است. خارش پوست را برطرف مي‌کند.بدين منظور مي‌توان از ضماد استفاده کرد و يا اينکه جوشانده آن را در وان حمام بريزيد و مدتي در آن استراحت کنيد. اوره خون را پائين مي‌آورد ، جوش خوردن استخوان شکسته را تسريع مي‌کند و تورم را در بدن از بين مي‌برد.

از کمپرس جوشانده روناس براي رفع بيماريهاي پوستي استفاده کنيد.

طرز استفاده

- دم کرده: يک قاشق مرباخوري ريشه خرد شده روناس را در يک ليوان آب جوش ريخته، بگذاريد به مدت 10 دقيقه دم بکشد. مقدار مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است.

- جوشانده روناس: 10 گرم ريشه روناس را در يک ليتر آب ريخته و بگذاريد براي مدت ده دقيقه بجوشد. اين جوشيده را در وان حمام بريزيد و براي رفع بيماريهاي پوستي در آن استراحت کنيد.

ترکيبات شيميايي: ريشه روناس داراي ماده‌اي رنگي به نام جوهر روناس است که براي رنگرزي به کار مي‌رفت ولي بعد از اينکه توانستند اين ماده را به طريقه شيميايي تهيه کنند کشت آن براي تهيه آليزارين متوقف شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي