جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

 تريبون اقتصادي 

 افت نسبي قيمت انواع سكه

دربازار معاملات غيررسمي چهارشنبه ، قيمت سكه تمام بهار آزادي طرح قديم با 20 هزار ريال كاهش قيمت نسبت به دوشنبه 6 ميليون و 250 هزار ريال معامله شد . به گزارش ايرنا ، همچنين سكه تمام ، طرح جديد بدون تغيير قيمت نسبت به روز مذكور 6 ميليون و 170 هزار ريال معامله شد. دراين معاملات قيمت سكه نيم بهار آزادي نيز با 10 هزار ريال كاهش نسبت به روز دوشنبه گذشته دو ميليون و 980 هزار ريال بود. همچنين قيمت سكه ربع بهار آزادي در بازار غير رسمي كشور با 10 هزار ريال كاهش يك ميليون و 510 هزار ريال معامله شد . قيمت سكه يك گرمي نيز بدون تغيير قيمت نسبت روز دوشنبه گذشته 800 هزار ريال خريد و فروش شد. قيمت هر اونس طلا در بازار جهاني تا زمان ارسال خبر با 10 دلار كاهش نسبت به روز دوشنبه گذشته برابر با يك هزار و 770 دلار بود. نرخ برابري دلار در مقابل ريال در معاملات غير رسمي چهارشنبه با 60 ريال رشد نسبت به روز دوشنبه گذشته 13هزار و 390 ريال است. همچنين نرخ برابري يورو با 130 ريال افت نسبت به روز مذكور 18هزار و 440 ريال و نرخ هر پوند نيز با 140 ريال افت نسبت به روز دوشنبه گذشته 21 هزار و 750 ريال اعلام شد.

قيمت نفت ايران 114 دلار شد

قيمت هر بشکه نفت سبک ايران در بازارهاي جهاني به 114 دلار رسيد. به گزارش فارس، آمارهاي دبيرخانه سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) نشان مي دهد، قيمت سبد نفتي اوپک در طي يک هفته گذشته از يک روند افزايشي همراه با نوسان روبه رو بوده است.

طي اين بازه زماني ميانگين هر بشکه نفت اوپک از حدود 109 دلار به 113 دلار عبور و مجددا به 111 دلار کاهش يافت و در پايان هفته نيز به 112 دلار رسيد که با اين تغيير و نوسانات قيمت هر بشکه نفت اوپک حدود 4 دلار افزايش يافت.براساس اين گزارش در مدت مذکور قيمت سبد نفت ايران که يکي از اعضاي اوپک به شمار مي آيد در اين تغييرات حدود 4 دلار افزايش يافت به طوري که در اين مدت به طور ميانگين به 112 دلارو 42 سنت رسيد.

قيمت نفت در بازارهاي جهاني کاهش يافت

اين در حالي است که ،با تشديد نگرانيهاي بين المللي نسبت به وضعيت بحران بدهي و کسري بودجه منطقه يورو قيمت نفت بار ديگر کاهش يافت. به گزارش فارس تشديد نگرانيهاي بين المللي نسبت به وضعيت بحران بدهي و کسري بودجه منطقه يورو و افت تقاضاي انرژي در کشورهاي اروپايي عامل اصلي کاهش قيمت نفت اعلام شده است. بر اساس اين گزارش قيمت هر بشکه نفت سبک آمريکا در بازار نيويورک براي تحويل در ماه دسامبر با 50 سنت کاهش به کمتر از 98.87 دلار رسيده است. قيمت نفت آمريکا نيز با 1.23 دلار افزايش به بيش از 99.37 دلار رسيده بود .

برداشت ‌10برابري عربستان از يك ميدان نفتي مشترك با ايران

ميدان نفتي مشترك فروزان كه در 100 كيلومتري جنوب غربي جزيره خارگ قرار دارد، بين ايران و عربستان سعودي مشترك است. نكته‌ قابل توجه در اين زمينه برداشت 10 برابري اين كشور عربي از اين ميدان است. به گزارش ايسنا، در حال حاضر 4.5 درصد نفت خام روزانه‌ كشور عربستان سعودي از ميدان مشترك فروزان تامين مي‌شود؛ يعني روزانه حدود 405 هزار بشكه نفت خام. اين درحالي است كه برداشت ايران از اين ميدان مشترك كمتر از 45 هزار بشكه در روز است.

اختلال اينترنت و عابربانک در استان‌هاي شرقي كشور

شرکت ارتباطات زيرساخت اعلام کرد كه اختلالات اينترنت شرق کشور و عابربانک‌ها و شبکه شتاب بانک‌هاي استان‌هاي شرقي به اين شرکت ربطي ندارد. به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل شرکت ارتباطات زيرساخت اعلام كرد: ارائه خدمات اينترنت به کاربران نهايي علاوه بر شبکه زيرساخت از شبکه دسترسي شامل شرکت‌هاي مخابرات استاني، تجهيزات ارائه‌دهنده خدمات اينترنتي PAPها و ISPها مي‌گذرد. بر همين اساس هرگونه قطع سرويس و اختلال به‌معناي اختلال در شبکه زيرساخت نيست و مي‌تواند اختلال در شبکه دسترسي و يا تجهيزات شرکت‌هاي ارائه‌دهنده خدمات اينترنتي نيز باشد. شرکت ارتباطات زيرساخت در ادامه تاکيد کرد: اختلال در عابر بانک‌ها و شبکه شتاب بانک‌ها ربطي به اين شرکت ندارد، چراکه شبکه بانکي از شبکه ديتاي استان‌ها استفاده مي‌کند و وارد شبکه ديتاي شرکت ارتباطات زيرساخت نمي‌شوند. علاوه بر اين تغيير در تجهيزات ارتباطي بانک‌ها، حملات هکرها يا برنامه خود بانک‌ها براي توقف شبکه شتاب مي‌تواند از دلايل اختلال در شبکه عابر بانک‌ها و شبکه شتاب باشد.

شناسايي بدهكاران مالياتي براساس اولويت

رئيس كل سازمان امور مالياتي كشور گفت: بدهكاران مالياتي از تمام صنوف هستند و ما ليستي را تهيه كرديم و بر اساس آن با آنها برخورد مي كنيم. به گزارش روابط عمومي وزارت امور اقتصاد و دارايي، علي عسكري با بيان اين مطلب افزود: سازمان امور مالياتي يك روال طبيعي بر وصول درآمدهاي مالياتي دارد و بر اساس آن و برنامه ريزي هايي كه داريم با بدهكاران مالياتي برخورد مي كنيم. وي ادامه داد: بدهكاران مالياتي از تمامي صنوف هستند و نمي توان تفكيك كرد كه كدام صنف بيشترين بدهي مالياتي را دارد اما سازمان ليستي را از اين بدهكاران تهيه كرده است كه بر اساس اولويت با آنها برخورد مي كنيم.

تشكيل كارگروهي براي حل مشكل صدور ال.سي

رييس كل بانك مركزي از تشكيل كارگروهي براي حل مشكل صدور ال.سي داخلي خبر داد. محمود بهمني در گفت‌وگو با ايسنا درباره توقف صدور ال.سي ريالي براي بخش خصوصي اظهار كرد: در حال حاضر يك طرف قرارداد ال.سي بايد شركت بزرگ دولتي باشد. وي ادامه داد: كارگروهي براي تدوين دستورالعمل‌هاي جديد در زمينه صدور ال.سي داخلي تشكيل شده تا اين آيين‌نامه‌ها را تهيه و مشكل بخش خصوصي در اين زمينه حل و فصل شود. به گفته رييس كل بانك مركزي اين كار تا پيش از پايان سال عملي خواهد شد.

احتمال جذب سرمايه‌ خارجي در قطب سوم خودروسازي

وزير صنعت، معدن و تجارت از احتمال جذب سرمايه‌ خارجي براي ايجاد قطب سوم خودروسازي كشور خبر داد. به گزارش ايسنا، مهدي غضنفري اظهار كرد: توليد صادرات محور به عنوان بهترين شاخص در انتخاب نوع توليدات قطب سوم خودروسازي كشور مدنظر قرار گرفته است. وي با بيان اينكه بهترين حالت در اين زمينه استفاده از سرمايه‌گذاران خارجي در كنار سرمايه‌گذاران داخلي است، خاطرنشان كرد: همچنين در طراحي و توليد محصولات قطب سوم خودروسازي كشور بايد فن‌آوري ايراني و خارجي در كنار يكديگر قرار گيرند.

قيمت قطعات خودرو افزايش نخواهد يافت

مديرعامل ايساكو اعلام كرد: قيمت قطعات تحويلي قطعه‌سازان افزايش نخواهد يافت، مگر آن‌كه به دليل تغييرات نرخ ارز هزينه توليد قطعات افزايش يابد. بهزاد ظهيري در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به درخواست قطعه‌سازان براي افزايش قيمت قطعات تحويلي، اظهار كرد: در حال حاضر برنامه‌اي براي افزايش قيمت قطعات دريافتي از قطعه‌سازان نداريم. 

27 ساعت در فرودگاه مدينه!

آخرين تدابير جلوگيري از تاخير پروازهاي حج

حدود يک ميليون و 300 هزار حاجي با پنج هزار و 200 پرواز تا نيمه‌ي محرم‌الحرام به کشورهايشان بازمي‌گردند.

به گزارش ايسنا، خالد الخيبري سخنگوي رسمي هواپيمايي غيرنظامي عربستان اعلام کرد: ميانگين پروازهاي روزانه‌ خروجي از فرودگاه جده به 160 پرواز و در زمان اوج در سالن‌هاي حجاج به 200 پرواز مي‌رسد. الخيبري ، گفت: دوربين‌هاي کنترل و ناظران ميداني در طول شبانه‌روز فعاليت مي‌کنند که هيچ موردي از ازدحام حجاج را مشاهده نکرده‌اند.

وي افزود: حرکت حجاج و خروج آن‌ها از فرودگاه از طريق دوربين‌هاي مداربسته کنترل مي‌شود و در صورت بروز ازدحام يا جمع شدن در يک نقطه، تيم‌هاي ميداني بلافاصله وارد عمل خواهند شد و طرف‌هاي ذي‌ربط را از آن مطلع خواهند کرد. الخيبري تاکيد کرد: حدود يک ميليون و 300 هزار حاجي با پنج هزار و 200 پرواز تا نيمه‌ي محرم‌الحرام عربستان را ترک خواهند کرد و تدابير تنظيمي و سازمان يافته‌اي از سوي هواپيمايي عربستان با وزارت حج و شرکت‌هاي هواپيمايي خارجي براي جلوگيري از ازدحام و تجمع حجاج در سالن‌هاي حج و تاخير نداشتن پروازهاي آن‌ها آغاز شده است تا از زمان پروازهاي حجاج کشورهاي عربي و بين‌المللي اطمينان حاصل شود.

دستگاه‌هاي دولتي و امنيتي حاضر در فرودگاه بين‌المللي جده پس از آماده شدن سالن‌هاي حج و مراقبت از آن و هماهنگي با شرکت‌هاي هواپيمايي خارجي، آمادگي‌هاي خود را اعلام کرده‌اند. الخيبري در ادامه خاطر نشان کرد: هواپيمايي غير نظامي عربستان گزارش‌هاي دوره‌اي را به شوراي عالي حج و کميته‌ي مرکزي حج و دستگاه‌هاي دولتي ذي‌ربط درباره‌ي روند پروازهاي خروجي ارائه مي‌کند.

وي افزود: سالن‌هاي مجتمع حج، مشکل افزايش بار را از طريق مراکز شمارش حل کرده است و به شدت از هر باري که بيش از 32 کيلوگرم باشد، جلوگيري مي‌کنند.

در حالي تاخيرات سريالي پروازهاي حجاج در فرودگاه‌هاي جده و مدينه، سرگرداني هموطنانمان را در پي داشته که در تازه‌ترين رکوردشکني، پروازي در فرودگاه مدينه با حدود 27 ساعت تاخير انجام شده است. به گزارش مهر ، تا پيش از اين، همواره خبرهايي از رکوردزني قيمت دلار، سکه، طلا، نفت، بورس و در نهايت اختلاس بزرگ بانکي منتشر مي‌کرديم اما امروز هم بايد رکوردزني‌هاي ساعتي تاخيرات پروازي در فرودگاه‌هاي جده و مدينه را نيز به اين مجموعه اخبار اضافه کنيم.

اين روزها در فرودگاه‌هاي جده و مدينه که انبوهي از مسافران کشورهاي اسلامي حضور دارند، خبرهايي از جنس تاخيرات سريالي پروازي، سرگرداني حجاج را به دنبال داشته است.27 ساعت تاخير پروازي در فرودگاه مدينه ؛ تازه‌ترين رکوردشکني در پروازهاي بازگشت حجاج ايراني به کشورها است. پيش از اين، 20 ساعت تاخير پروازي در فرودگاه جده اتفاق افتاده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي